Вільна Браконьєрська зона

Начальник управління державного екологічного нагляду у Черкаській області Олександр Позняков залишив на ФБ чергове повідомлення про браконьєрство на території Сулинського заказника (Сулинський заказник - ландшафтний заказник загальнодержавного значення на території Чорнобаївського району Черкаської області та Глобинського району Полтавської області, у пригирловій частині річки Сули. Заказник основним на Кременчуцькому водосховищі нерестовищем, місцем нагулу і зимівлі різноманітних видів риб: щуки, коропа, ляща, синця, судака тощо).

«Я вже колись писав, що на Сулинському заказнику потрібно вводити надзвичайний стан!!! …Черговий рейд Держекоінспекції Центрального округу та поліцейських водного патруля тільки знову підтвердив, що браконьєрство на річці Сула є загрозою для екології даного регіону внаслідок знищення водних живих ресурсів. Ми знову звертаємось до органів місцевої влади та правоохоронців звернути увагу на дану проблему!!!
Вільна Браконьєрська зона

…Патрульним човном зайшли із води на Сулинський заказник, через кожні 300 метрів човен влітає в незаконно встановлені сітки. Практично в кожній сітці знаходиться незаконно виловлена риба. Рибу яка була великих розмірів та живою відпустили до водойми, іншу пошкоджену здали до рибоприймального пункту, після чого гроші перераховуються до державного бюджету. За рейд в різних місцях заказника вилучено 32 сітки вічком від 30х30 мм до 70х70 мм загальною довжиною близько 2 км. Риба видів : Лящ 37 шт., карась 53 шт., густера 804 шт., плітка 31 шт. загальною вагою 306 кг., чим завдано державі збитків на суму 130 тис. 791 грн.

І головне, що обурило... Затримано та складено протокол на інженера з охорони Національного природного парку "Нижньосульський", який методом багріння виловлював рибу замість того щоб її охороняти…»


Насправді Позняков практично повторив свій пост, зроблений на початку вересня 2019 року. Тоді після нього Провінція оприлюднила статтю «Браконьєрський край». Екологу варто подякувати за те, що він, хоч і раз на півроку, але піднімає тему варварського знищення риби в заказнику.

Проте величезна кількість знаків оклику в інформації– не найкращий спосіб розібратися в проблемі й вирішити її.

Що звертає увагу одразу, так це уривок «…патрульним човном зайшли із води на Сулинський заказник, через кожні 300 метрів човен влітає в незаконно встановлені сітки. Практично в кожній сітці знаходиться незаконно виловлена риба…»
Вільна Браконьєрська зона

Якщо на водоймі така густота браконьєрських сіток, то це говорить про те, що рейди екологів та правоохоронців там – рідкість. Тоді як щоденне патрулювання двох-трьох патрульних катерів – це вже реальна боротьба з браконьєрством…

Немає сенсу і в апеляціях до місцевої влади та правоохоронних органів. У Чорнобаївській РДА давно немає керівника. Воза тягнуть дві жінки – 1-й заступник голови РДА Валентина Стилик та заступник Оксана Брагінець. Перша – колишній керівник гуртків районної станції юних натуралістів, друга – колишній вихователь групи продовженого дня. Суворі браконьєри району ще не розлетілися по кущах від такої страшної сили?

А щодо поліції, то, як ми вже писали у вересні, регулярний подворовий обхід прилеглих до заказника сіл, реальний контроль за надходженням риби до рибоприймальних пунктів та щоденне відстежування роботи реалізаторів риби на місцевих базарах – 50 % успіху. Якщо дільничні цього не роблять, вони – в долі…

Реальних (ефективних) шляхів вирішення проблеми варварського винищення основного нерестовища на Кременчуцькому водосховищі два.

Перший: після внесення змін до законодавства, змінити форму власності Сулинського заказника. Державна форма – неефективна. З браконьєрів «стрижуть купони» всі, хто тільки може. Дуже ймовірно, що зарплата, яку мають чиновники та правоохоронці від держави, по суті - незначна надбавка до щомісячної данини від браконьєрів.
Вільна Браконьєрська зона

Якщо Сулинський заказник стане приватною власністю когось на кшталт районного авторитета Петра Душейка, браконьєрство в заказнику зникне як явище за кілька днів.

Чому? А ви спробуйте зібрати трохи врожаю з поля, що належить гордій родині Душейків. Ваші шанси на щасливе майбутнє після цього дорівнюють нулю. Те ж саме буде з кожним браконьєром. За умови приватної власності рибальство в Сулинському заказнику практикуватиметься, як у Німеччині чи на американській Алясці. За ліцензією та суворо унормовано.

Другий: оголосити Чорнобаївський район Вільною Браконьєрською зоною. За прикладом вільної економічної зони. Нехай реальний браконьєрський рух на Чорнобаївщині буде легалізований. Бо подолати це явище держава Україна не бажає.

Нехай у Кліщинцях, Васютинцях, Лящівці й інших прибережних селах Чорнобаївщини діти пишуть у школі твори «Мій тато – браконьєр», підростають браконьєрські династії, а браконьєрські артілі братимуть на себе відповідальність за стан доріг у районі, утримання соціальної та культурної інфраструктури.

Якщо цього не робити, ми й далі стежитимемо за тим, як нищаться запаси риби на Дніпрі й Сулі руками й сітками простих чорнобаївських селян. І зрідка читатимемо про імітацію контролю над процесом з боку поліції, прокуратури, екоінспекції та всіляких рибоохоронних патрулів.

Кіндрат Булавін
20.01.2020 14:55
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter