Стічний жолоб Черкас: що тече у Бондаренка

Несанкціоновані врізки у дощову каналізацію та діряві колектори КП ЧЕЛУАШ є візитною карткою сьогоднішніх Черкас. Мер міста Анатолій Бондаренко ігнорує проблему, незважаючи на готовність обласної адміністрації профінансувати встановлення захисних споруд.
Стічний жолоб Черкас: що тече у Бондаренка

Як мінімум з 2016 року дорожня зливова каналізація Черкас, яка перебуває на балансі КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів" (ЧЕЛУАШ), є бичем для водних ресурсів головної річки України. Міське КП є найбільшим забруднювачем водних ресурсів регіону - щорічно лівневка Черкас скидає в річку до 1,7 млн кубометрів неочищених стоків.

З 14 каналізаційних колекторів, якими в Кременчуцьке водосховище потрапляють дощові стоки з території міста, тільки один обладнаний фільтром механічного очищення. І ось уже кілька років управління державного екологічного нагляду в Черкаській області, перевіряючи випуски дорожньої лівневки, виявляє в стоках все більше сторонніх домішок, починаючи від нафтопродуктів і закінчуючи нітратами, нитридами, фосфатами та іншими шкідливими добавками.

Причиною цих викидів є несанкціоновані врізки в колектори ЧЕЛУАШ, а наслідками - забруднення міських пляжів, раннє цвітіння води та перетворення прибережної зони у небезпечну для відпочинку. Справа дійшла до того, що у січні 2019 року Господарський суд Черкаської області задовольнив позов Держекоінспекції до КП ЧЕЛУАШ і стягнув з підприємства 595 тис. грн. за шкоду, завдану екології.
Стічний жолоб Черкас: що тече у Бондаренка

Обласна влада внесли будівництво очисних споруд на випусках зливових колекторів у Черкасах до Стратегії розвитку області і до програми охорони навколишнього середовища регіону до 2020 року. І готова була взяти на себе левову частку витрат на будівництво очисних споруд. При загальній вартості в 65 млн грн., черкаська мерія повинна була офіційно звернутися за допомогою до області та виготовити за свій рахунок усього лише проектну документацію, оскільки колектори ЧЕЛУАШ знаходяться на балансі міста. У 2019-му ці заході ОДА визначила, як невідкладні.

Однак, як заявила в кінці минулого року начальник управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА Олена Звягінцева, ніяких звернень до них від мера Анатолія Бондаренка не надходило, а проектно-кошторисна документація, без якої рішення екологічної проблеми неможливо, міською владою так і не була розроблена.

Ситуацію навколо очисних прокоментував свого часу і попередній глава ОДА Роман Боднар, підтвердивши бажання допомогти місту у вирішенні цієї проблеми. «Знаю, що питання неодноразово обговорювалося, але рішення, на жаль, не знайдено. Є тільки штрафи комунальному підприємству Черкас, які ляжуть на плечі платників податків. Область готова сприяти вирішенню, виносити питання співфінансування на сесію обласної ради. Тому що водною артерією користуємося усі ми», - заявляв Боднар.

Однак, і після цього екологи і мерія не змогли домовитися про спільну боротьбу з незаконними врізками. Справа виглядає так, що керівництву КП ЧЕЛУАШ просто немає діла до контролю за стоками ливнівки. Хоча підприємство має для цього всі повноваження, а мерія може затвердити правила приймання стічних вод, у яких були б відображені штрафні санкції для порушників.
Стічний жолоб Черкас: що тече у Бондаренка

Але якщо врахувати, що несанкціоновані викиди вигідні міським підприємствам-нелегалам, чия діяльність відбувається без будь-якої очистки стоків, то проблема вже не виглядає такою безневинною. На сьогоднішній день, незважаючи на численні вмовляння та заклики до співпраці, політика мерії у цьому питанні залишилась такою, як і раніше, тобто ніякою.

Хоча сам Анатолій Бондаренко дистанціюється від теми незаконних врізок, її віднедавна курує його начальник управління інспектування мерії Станіслав Коломієць.
Стічний жолоб Черкас: що тече у Бондаренка

Раніше Коломієць був помічником скандально відомого «радикала» Ігоря Мосійчука (прославився у 2015 році, коли потрапив в СІЗО після демонстрації у Верховній Раді відео, де він отримує хабар), і безуспішно балотувався в парламент від політсили Олега Ляшка. Тепер же він претендує на роль командира майбутньої муніципальної варти, і розповідає городянам, як бореться з незаконними врізками на колекторах ЧЕЛУАШ, а Бондаренко ходить по напівпорожніх кабінетах КП і викладає у Facebook відео про його роботу, називаючи це «інспекційною перевіркою».
Стічний жолоб Черкас: що тече у Бондаренка

А тим часом проблема контролю незаконних врізок, будівництва очисних споруд та моніторингу викидів у Черкасах вперто не розсмоктується сама собою.Мер Черкас несе за це хоча б якусь відповідальність?

Іван Куліш
24.09.2020 15:55
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter