Як маніпулюють у них і в нас: спільне й відмінне

Як маніпулюють у них і в нас: спільне й відміннеУ ніч проти 4 квітня росіяни атакували житлові будинки в Харкові шахедами. Поки що відомо про 4-х загиблих та 12-ть поранених. Іnformator.ua повідомляє, що під час огляду уламків "шахедів" знайдено напис "За Крокус Сіті Холл!"…Учора ж російські ресурси повідомляли про зростання добровольців, що підписують контракт на війну. Причина – бажання помститися за «Крокус» ( варто обмовитися, що перевірити цю інформацію об’єктивно неможливо).

Сухо констатуємо: російська пропаганда переконала частину свого населення (ймовірно, значну частину), що до вбивства 145-ти та поранення понад 550-ти відвідувачів концертного залу Crocus City Hall в підмосковному Красногорську 22 березня причетна Україна.

Попри те, що безпосередньо за скоєння злочину затримано 4 громадян Таджикистану. Попри те, що після теракту всі четверо терористів рухалися в бік білоруського кордону. Попри те, що розвідки кількох країн заздалегідь, навіть через ЗМІ, попереджали російську владу про ймовірність крупного теракту, а робота с маргіналами з середньоазійських країн, колишніх радянських республік, то давня «фішка» зовсім не СБУ, а ФСБ.

Завдяки чому навіть таке грубе пересмикування інформації та зміщення акцентів в території 404 досягає поставлених цілей? Автократичний режим Путіна йшов до цього «успіху» довгі 24 роки, поки ФСБ там при владі:

а) всі публічні критики режиму або вбиті, або за гратами, або виїхали за кордон;

б) будь-яка незгода з позицією російської влади (навіть лайки під опозиційними постами в соцмережах)– це швидкий шлях до буцегарні;

в) критично мислячий прошарок російського суспільства (10-15 %) або за кордоном, або змушений мовчати та імітувати згоду з панівним режимом;

г) переважна частина економічно активного населення працює на бюджетних підприємствах і об’єктивно не може чинити опір, навіть тримати фігу в кишені;

д) умовне «болото» російського народу (близько 50 %) перебуває під тотальним інформаційним пресингом понад 20 років і повірить у будь-що, що озвучено з телевізора. На них добре впливає стара приказка доктора Геббельса: щоб у брехню повірили, вона має бути жахливою.

Через тотальний контроль за інформаційними потоками та «відстрілювання» навіть потенційних інакодумців російська влада на даний момент здатна просувати будь-яку версію теракту в «Крокус Сіті Холл». Якщо просувати наратив про те, що це зовсім не «Ісламська держава», а бойові пінгвіни з візитками Яроша в дзьобах – він теж добре «ляже» на рясно посипаний гноэм грунт. Кожен притомний житель територs] 404 зрозумів, що вигідніше бути серійним вбивцею, ніж Навальним. У першому варіанті - колонія, вербовка до «Вагнеру», фронт, і – якщо повезе – повертаєшся героєм та з амністією. А якщо робитимеш журналістські розслідування, критикуватимеш режим та розбудовуватимеш власну політичну мережу – це отрута, колонія, захмарний термін та – «відірвався тромб».

Як у нас

«Я тебе породив, я тебе і вб’ю»… Приблизно так подумали 3 квітня чимало українців після заяви Президента Зеленського про те, що немає необхідності мобілізовувати півмільйона людей до ЗСУ.

Слід нагадати, що наратив про «500 тисяч людей, яких військові просять мобілізувати» озвучив саме Володимир Зеленський на прес-конференції 19 грудня 2023 року.

Через кілька днів після цієї тодішній Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, вийшовши на першу для себе прес-конференцію, спробував м’яко дезавуювати дане повідомлення. Але марно.

Соцмережі в Україні з кінця року щодня наповнюються контентом вкрай емоційних зустрічей представників ТЦК та перехожих на вулицях. Силові дії під камеру, вир емоцій від кожної сторони…

І тут 3 квітня Президент каже, що 500 тисяч ЗСУ не потрібні. Раніше те ж саме сказав чинний Головком Олександр Сирський («після перегляду наших внутрішніх ресурсів і уточнення бойового складу Збройних сил ця цифра (500 тис. осіб) була суттєво зменшена…»)

Навіщо було ці цифри взагалі виносити на людський загал, довівши внутрішню ситуацію в країні до точки кипіння? Ніби за всіма ознаками - це державна таємниця, ні?

Найбільш ймовірною бачиться наступна гіпотеза. Команду чинного Президента непокоїть те, що після 20 травня 2024 року президентські повноваження Зеленського добігають кінця. Правовий статус глави держави після 20.05.2024 – у підвішеному стані. У цих умовах мати в своєму оточенні людину, яка має вищий, ніж у Президента рейтинг довіри населення України (Залужного), - ризиковано.

Жорсткі та суперечливі в правовому відношенні дії працівників ТЦК опосередковано били саме по Залужному. Одночасно кожного чоловіка від 27-ми до 60-ти в Україні цілком свідомо підвісили «на гачок», побоюючись, що вони стануть учасниками ймовірних протестів після 20 травня. Згадаємо заяву керівника ГУР Кирила Буданова 25 лютого про підготовку росіянами «Майдану 3». Багатьма тоді розповідь Буданова була оцінена, як слабо аргументована та не зовсім переконлива, але вона відображала реальні побоювання президентського оточення.

Тепер же Залужний - у Лондоні, Сирський - провів аудит в ЗСУ. Феніта ля комедія?

Кожен, хто має вищу освіту, розуміє: якщо за перші три місяці 2024 року доходи Держбюджету України були менше видатків на 257,4 млрд. грн., то Україна банально не має ресурсу на півмільйона нових військових. Слід вдаватися до оптимізації того ресурсу, який є. Хоча жупел «ТЦК проти українців» буде довгограючим. Бо аж занадто поточних завдань здатен вирішувати…

На жаль, в умовах, коли обмежене коло людей (влада) має під руками увесь масив інформації, а громадяни – крихти, коли влада контролює інформаційні потоки, граючи на емоціях, страхах та побоюваннях громадян - маніпуляції громадської думкою неминучі.

Геннадій Саприкін
04.04.2024 18:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter