Два Володимири

Два ВолодимириЯк на мене, то найголовнішими за 33-річну історію незалежної України стали дві заяви. Двох Володимирів.

Другу для європейських лідерів зробив Володимир Зеленський 24.02.2022. У відповідь на пропозицію евакуюватися, він сказав: «Мені потрібна зброя, а не таксі…».

Першу ж зробив…Ні, не Кравчук з його «Маємо те, що маємо…». Не Кучма з хрестоматійними «Україна – не Росія». Жодним чином не Ющенко з вікопомним «Ці руки нічого не крали». «Стадіон так стадіон» від Порошенка – то трішечки інший жанр.

Її виголосив сотник Майдану (на 21.02.2014) Володимир Парасюк, стоячи на сцені в центрі Києва й звертаючись до тодішніх опозиційних лідерів – Кличка, Тягнибока й Яценюка: «…Якщо ви завтра до 10 години не зробите заяву, щоб Янукович пішов у відставку, ми підемо на штурм зі зброєю в руках!».

У цю мить на вечірньому Майдані, у світлі ліхтарів та прожекторів– десятки, можливо сотні тисяч людей – прощаються з вбитими «беркутівцями» протестувальниками. Яких пізніше назвуть героями Небесної сотні.

Повітря було таким наелектризованим, що від нього можна було прикурювати. На обличчях Кличка й Тягнибока – розгубленість.

Заява продемонструвала всім, що компромісів з владою не буде. Що на Майдані є люди, готові пожертвувати життям за перемогу над режимом. Жертвувати власними життями за свої мільярди не були готові ні Янукович, ні Захарченко, ні Якименко, ні Клюєв та інші.

І хотілося б після цього закінчити чимось романтично-патетичним, на честь 10-ліття другого українського Майдану. Однак романтики в реальному житті буває небагато.

Янукович втік не тому, що злякався штурму Банкової, 11 сотнею Парасюка. Пізніше з’явилися відео з його резиденції в Межигір’ї. Вивозити речі та готівку він почав за кілька днів до 21 лютого. Готувався до втечі не стільки тому, що злякався (переляканим він був всі роки свого життя в політиці), а тому що готувалася анексія Криму Росією. Роль Януковича у цій спецоперації вирішальна. Він мав зникнути, щоб ЗСУ та ВМФ України в умовах російського вторгнення залишитися без Верховного Головнокомандувача. Який би 4-й президент не був «йолка», не розуміти, як ним «грають», він не міг…

Янукович здав Крим Путіну (нагадаю, що анексія Криму розпочалася 20.02.2014; ця дата викарбувана на медалях, які отримали за «звільнення» Криму «зелені чоловічки» Путіна). У Києві переможці ділили владу і не встигли зрозуміти, що відбувається в автономії.

Далі, напевно, мала б впасти половина України, мінімум до Дніпра. 01.03.2014 в ООН російські дипломати демонстрували звернення Януковича до Президента Росії з проханням ввести війська. Але…

Але саме ті лютневі дні 2014 року слід вважати народженням справді суверенної та незалежної України. Де-юре цей статус вона отримала в грудні 1991-го. Однак по факту залишалася багато в чому колишньою радянською республікою, яку рвали на шматки вчорашні комуністи, комсомольці та бандюки. Територією під протекторатом Москви.

Україна з’явилася на карті в 2014-му через кров людей на Майдані, через приниження в Криму й відторгнення Донецьку та Луганську. Країна доводить своє право на існування у збройній боротьбі з російським імперіалізмом вже 10 років.

І, як це не дивно звучить, лютий 2014-го – це також і початок остаточного розпаду останньої імперії на планеті. Не тому, що вона знесилена.

Росіянам немає чого запропонувати Україні та іншим пострадянським державам, крім ядерного шантажу, ракетних обстрілів та глумливої приказки гвалтівників, озвученої якось їхнім лідером: «Нравится, не нравится, - терпи моя красавица...”.

Безідейні імперії приречені. Хоча ніхто ще не спромігся дати відповідь: що робити з приреченою імперією, яка має ядерну зброю і погрожує її застосувати, коли щось піде не за «планом».

…10 років тому, сам того не розуміючи, сотник Парасюк (потім нардеп і зовсім не однозначний політичний діяч) «викричав» волю Україні, показавши, що є люди, які справді «душу й тіло положать…».

Шкода, що ймовірність зустрічі Володимира Парасюка та Путіна не дуже висока. Шкода, що своїх «парасюків» імперія, що розвалюється, - не має.

Олександр Арабач
20.02.2024 18:15
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter