Право сили

Право сили Вихідними у двох сусідів на західному кордоні України сталися знаменні події. Роками поширювана російським керівництвом теза про штучність України, яку «створив Володимир Ілліч Ленін», знайшла офіційний відгук в Угорщині й Румунії.

Угорська Index повідомила про виступ Ласло Тороцкоі – лідера ультраправої партії Mi Hazank. Він заявив, що Україну «придбав міжнародний інвестиційний фонд BlackRock». І що в разі руйнації державності в Україні партія буде Mi Hazank буде виступати за приєднання до Угорщини Закарпаття.

В унісон з угорським політиком тезу про зазіхання Румунії на українські землі озвучив керівник ультраправого «Союзу за альянс румунів» AUR Клаудіу Тарзіу. «Бессарабія має повернутися додому. Північна Буковина не може бути забута, південна Бессарабія, Герца, Закарпаття, все, що належало і належить румунській нації, має повернутися в кордони держави (читай G4Media).

AUR посідає друге місце у національному рейтингу популярності політичних партій у Румунії, маючи понад 20% підтримки виборців.

Хто повірить, що синхронність антиукраїнських заяв лідерів двох ультраправих партійних об’єднань Угорщини та Румунії є випадковою? До цього популяризаторами ідеї щодо України, яка «була зшита, як клаптикова ковдра», виступали Путін (в офіційних виступах) та Медведєв (в популярному у поціновувачів текіли та самбуки Телеграм-каналі).

Тепер вустами Тороцкоі й Тарзіу проблема територіальних претензій до України внесена в порядок денний політичного життя Угорщини та Румунії. Фактично ці наративи легалізовані і відтепер мають лобістів ще в двох країнах. Угорські та румунські ультраправі «застовпили» тему за собою і, з високою долею ймовірності, - регулярно тестуватимуть її в майбутньому на внутрішньополітичній арені в своїх країнах.

Переоцінювати данні події поки що не слід. Очевидно, що територіальні претензії до України – передвиборчий хід. У будь-якій країні світу є певна категорія громадян, яка завжди схвально реагує на реваншистські плани політиків. Особливо коли мова йде про територіальні претензії до сусідніх країн. Тепер свідомі або підсвідомі мрії таких людей в Угорщині та Румунії мають легальних виразників.

Звісно, обидві ці країни – члени НАТО. Звісно, це заявляють не представники чинної влади. Однак відтепер проблема українських територій, які колись були чиїмось «споконвічними» частинами, увійшла в політичний лексикон не лише Росії.

Це й є ознакою того, що скриньку Пандори – відкрито. Стратегічна лінія путінської автократії на те, що сила права й поваги до територіальної цілісності – анахронізм, і відтепер в світовій політиці розпочався період права сильного – набуває нових шанувальників.

Світ вже не буде таким, яким був раніше. Україні слід якомога швидше вибудувати адекватну й тверду лінію поведінки в цих умовах.

І всім нам – системно донатити на ЗСУ…

Олександр Арабач
29.01.2024 18:25
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter