Це вже фініш?

Це вже фініш?…Вважаю, що жодна притомна людина в Україні не повинна змовчати в ситуації зі стеженням працівниками правоохоронних органів за журналістами проекту Bihus.Info. Про саму історію можна довідатися з ось цього відео. Журналістські розслідування ж Бігусу – у відкритому доступі.

- Єрмак, ви довольні? – риторично запитав журналіст Юрій Ніколов у голови президентського офісу, коли на цьому тижня великий матеріал про тиск на журналістів в Україні було опубліковано в Financial Times.

Здається, не слід концентрувати увагу на голові ОП в цій історії. І ось чому.

…якось вже багато років тому спілкувався з людиною, що певний час працювала заступником при одному з голів Черкаської ОДА. Прізвище голови та мого співрозмовника вже неактуальні. Але зізнання чиновника – безцінні.

- Зрозумій, всі ми біля керівника – одна команда, - розповідав чиновник. - Всі займаються усім. І перерізають стрічечки, і порсаються в брудній білизні теж, на жаль. Так от: перша особа за неписаними правилами – це короваї, дівчата у вишиванках, діточки на колінах та пенсіонери, яких він по-синівські вислуховує. А весь негатив…Весь негатив у нашій команді сходився на мені. Така була домовленість. Коли не можна було не підписувати якийсь сумнівний документ, то під ним був підпис не першої особи, а мій. А перший завше був з булавою та на коні…

Так от: Єрмак і Зеленський – це одна людина. Не в прямому розумінні, звісно. Зеленський може говорити про те, що тиск на журналістів в Україні неприпустимий. А Єрмак…робити своє. Тільки не слід думати, що він то робить за спиною першої особи, на свій страх і ризик, не ставлячи нікого до відома.
Усе те, що роблять правоохоронці в історії з Бігусом вже було в Україні багато разів.

Стеження міліцейської наружки Пукача за Георгієм Гонгадзе в 2000-му і вбивство Пукачем головреда «Української правди» (маловідомого тоді в Україні з об’єктивних причин) призвело до катастрофічних наслідків для тодішнього Президента Кучми. На жаль, разом з репутацією Президента тоді впала і репутація України.

Так само бив по власному іміджу наступний Президент Ющенко, коли зверхньо й по-хамськи лаявся з журналістами після матеріалів про походеньки його сина або ж про те, куди подівалися гроші, зібрані фондом його дружини на «Лікарню майбутнього».

Хамське ставлення до незалежних від них ЗМІ та журналістів зіграло злі жарти з Януковичем та Порошенком. Тепер на ту ж саму стежку ступила нога шостого Президента України.

Слід розуміти, що журналісти, котрі отримують гроші не з державного бюджету, а від міжнародних інституцій, від опозиції – далеко не янголи. Будь-хто, хто пропрацював у цій професій 20-30 років, не має на носі рожевих окулярів і щодо себе, і щодо журналістики в Україні.

Але чисельні професійні та людські недоліки кожного з нас можуть переважити три риси – вміння публічно та доказово подавати зібрану інформацію, переконливо відстоювати точку зору та невміння гнути спину. Вільна професія, так вже склалося після 1991 року.

У зіткненнях з репресивною системою, коли тобі вдягають на голову протигаз та перекривають кисень, або ж, тримаючи за руки й ноги, душать – журналіст не має шансів. В усіх інших випадках, особливо перед аудиторією, на ТБ або в онлайн-ресурсах, - один професійний писака або знімака вартий тридцяти держиморд у погонах.

Тому завжди публічні конфлікти влади та репресивного апарату із ЗМІ в умовах демократії (навіть кволої, як українська в 2024-му) – самовбивчі для влади. А коли країна воює та повністю залежить від грошей країн НАТО та ЄС – історія з Бігусом на території столичного комплексу «Українське село» потенційно небезпечна для України в цілому.

Звісно, що Бігус, напад на оселю Ніколова – кампанія на зачищення інформаційного простору в Україні. Команда шостого Президента взяла курс на швидке перетворення України в автократичну «Роіссю». На чверть зруйновану, в 40 разів меншу за територією та емоційно розгойданою - через 10 років війни, неадекватності влади та відсутності бачення – яким буде завтра.

Точно знаю, що, знищивши незалежні ЗМІ, Україна з високою ймовірністю дуже швидко перестане існувати, як незалежна держава. Нехай в ОП проконсультуються у тестя Пінчука про гонгадзегейт…

Віктор Борисов
20.01.2024 15:45
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter