Те, що дозволено Юпітеру...

Те, що дозволено Юпітеру...До різкого демаршу вдалася Україна напередодні чергового Рош-га-Шану, який ортодоксальні хасиди традиційно святкують в Умані біля могили ребе Нахмана. Українське посольство в Ізраїлі на своїй сторінці на фб оприлюднило повідомлення, в якому зазначено: якщо не припиняться численні факти принижень українців під час в’їзду до цієї країни, не припиняться депортації громадян України, - то наша країна скасує безвіз для ізраїльтян та заборонить паломникам приїжджати в Умань.

- Уряд України не потерпить приниження своїх громадян під час в'їзду до Ізраїлю. Ми припинимо дію наших двосторонніх безвізових угод, як це передбачено у статті 7 міжурядової угоди. Цей варіант перебуває на столі нашого уряду. Немислимо, що нам доведеться докласти всіх зусиль, щоб прийняти десятки тисяч ізраїльтян в Умані, з великим безпековим ризиком і з величезними логістичними зусиллями, коли, з іншого боку, ізраїльський уряд зловживає нашими громадянами, які приїжджають до Ізраїлю в рамках договору між двома країнами", - заявив посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук.

Справді, матеріали про проблеми, м’яко кажучи, з перебуванням українців на Землі обітованній після 24.02.2022 можна знайти і в українських ЗМІ, і в соцмережах, і в ізраїльських виданнях.

Набір непорозумінь традиційний: відмови у в’їзді без озвучення логічних причин (10 % українців з початку російсько-української війни відмовили у в’їзді), нетолерантне ставлення з боку тамтешніх міграційників та правоохоронців, створення нестерпних умов для тих людей, яким відмовили у в’їзді тощо. Трапляються й анекдотичні ситуації, коли забороняється в’їзд 2-річній Єлизаветі Аврамчук через її «ймовірне бажання оселитися і працювати тут».

І до всього цього додається ще одна причина, яку Україна в даному контексті не озвучила: незначна підтримка держави Ізраїль українців в боротьбі з московською агресією.

Врешті-решт, в світовій політиці постійно панувало правило: те, що дозволено Юпітеру, не дозволено бику. Ізраїль традиційно зараховує себе до юпітерів, а Україна – не зовсім.

Проте за останні півтора роки в світовій політиці почалися незворотні зміни. Україна в чутливий для Ізраїлю момент дістала з рукава серйозний козир: хасидів.
Можна пригадати, як щороку, попри специфічну поведінку ортодоксальних паломників, випадки депортацій з України були поодинокі. І причини для них очевидні: чи-то дебош в публічному місці, чи пошкодження скульптурного зображення Христа. Можна лише уявити, якою б була реакція Єрусалиму , коли б, наприклад, 10 % прочан українці регулярно завертали додому без пояснення причин, змушували спати на бетонній підлозі аеропорту в очікуванні літака тощо.

Словом, офіційні представники України вирішили, що принаймні у стосунках з Ізраїлем ми – теж юпітери. І кількаденна пауза, яку взяла українська сторона після войовничого повідомлення нашого посольства в Ізраїлі (підкреслимо – лише на фб-сторінці посольства), говорить, що офіційний Київ чекає на поступки з боку Єрусалиму.

Напевне, цього разу Україна та Ізраїль мають домовитися. І те, що ми починаємо «показувати зуби» світовим юпітерам – явище безумовно позитивне.

Геннадій Саприкін
23.08.2023 16:45
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter