Боровиця "по-донецьки"

Сільський голова села Боровиця (1 530 жителів) Тетяна Збаразська для тулубової Черкащини постать унікальна. Вона –єдиний сільський голова в Чигиринському районі ( і одна з не багатьох – по області) не від Партії регіонів (Тетяна Яківна – член Союзу лівих сил). 25 квітня в сільраду Боровиці нагрянули кілька депутатів сільради у супроводі представників міліції. Візитери проникли до кабінету Збаразської. Мета – позбавити сільського голову єдиного атрибуту влади – печатки сільради.
18 квітня відбулася сесія сільської ради. Коли порядок денний було вичерпано, Тетяна Яківна оголосила про завершення сесії. Але депутати залишилися для того, щоб проголосувати за відсторонення Збаразської з посади. З 16-ти депутатів за відставку сільського голови проголосувало 14-ть.
Нині Збаразська – між небом і землею. Пише листи в Генпрокуратуру, прокуратуру області з вимогою розібратися в ситуації. Дії депутатів вважає незаконними. Чому? Про це – нижче.


- Тетяно Яківно, юридично Ви – сільський голова в Боровиці?
Боровиця "по-донецьки"
Тетяна Збаразська

- Так, мене ніхто не знімав. Згідно статті 79 ЗУ «Про місцеве самоврядування» питання про моє відсторонення на сесію не виносилося, не обговорювалося і рішення про ньому не приймалося. Відповідно до цього Закону я є сільським головою.

- Печатка у Вас на руках?

- Так.

- Доступ до свого кабінету в сільраді маєте вільний?

- Не вільний. Кабінет опечатали міліція разом з депутатами.

- Чому Ви вважаєте, що Вас усунули незаконно?

- Щоб процедурне питання про оголошення недовіри сільському голові внести у порядок денний сесії потрібно, щоб третина депутатів подала відповідне подання сільському голові. При чому не пізніше, ніж за 10 днів до сесії. Після сільський голова зобов`язаний направити його на розгляд 3 постійних комісій. Три постійні комісії роблять висновки й подають їх на розгляд сесії. І лише потім сільський голова на власний розсуд виносить це питання на сесію. Нічого цього не було зроблено. Єдиний пункт, згідно якого двома третинами голосів депутатів можна виявити недовіру сільському голові – це якщо він порушує Конституцію та закони України. Який орган має право звинуватити мене в порушенні законів України? Лише суд. Якщо такого рішення немає, то сільський голова процедурно не має права вносити питання про оголошення йому недовіри у порядок денний. А депутати не можуть оголосити недовіру сільському голові, бо в них для цього немає законних підстав. Але й це ще не все. Я б могла подати в суд на незаконні дії депутатів. Але! Немає жодного документу, на підставі якого я можу це зробити. Є «протокол про голосування» від «лічильної комісії». Але немає рішення сільської ради, яке, згідно із законом, я маю підписати…Далі – більше. Після цього в приміщення сільради «влетіли» Армен Налбандян (директор місцевого СТОВ, депутат Чигиринської райради від Партії регіонів, керівник фракції ПР) та три міліціонери. Почали вимагати віддати їм печатку...

- Налбандян спостерігав за діями міліціонерів?

- Ні, в мене склалося враження, що він керував їхніми діями. Я запитала: «Ти маєш приватну владу в селі, тепер хочеш ще й державну мати?». Я вийшла в коридор і зібралася їхати в обласну адміністрацію, де в мене була призначена зустріч із депутатом Верховної Ради. Але міліціонери мене не випускали. Здоровий такий чорнявий хлопець став у дверях і не дає вийти. Підійшли депутати сільради від Регіонів. Я мала силу та відштовхнула його. Вийшла на вулицю та почали голосно кричати: «Шановні боровичани! У сільській раді почалося рейдерське захоплення влади представниками міліції і Налбандяном. Міліціонер вибіг за мною. Але коли я почала голосно кричати, зупинився. Кажу йому: «Я – посадова особа. І ви до мене навіть на метр не маєте права наближатись!». Підійшла до сусідчиного двору й попросила в неї дозволу пройти через її двір до себе. Сусідка попалася совісна. Міліціонера у двір вона не пустила. Сказала: «Це моя приватна власність». Мета у міліції та Налбандяна була одна – заволодіти печаткою сільради.

- Хто сьогодні керує сільрадою в Боровицях?

- Я щодня на роботі. Коли треба від`їхати – від`їзжаю. Чигиринська района рада запрошує мене на сесію, отже, вони визнають мене чинним сільським головою.

- 14 з 16 депутатів підтримали Ваше відсторонення, нехай і в неправовий спосіб. Напевне. юристи їх проконсультують і через місяць-другий Ваше відсторонення вже відбудеться в рамках Закону…

- Але ж є думка громади села! А депутати усувають сільського голову без будь-яких аргументів і в не правовий спосіб! Частина з депутатів працює в СТОВ Налбандяна, частина – у Сергія Ганенка в ЗАТ «Боровицьке», до якого має безпосереднє відношення екс-заступник мера Черкас Сергія Гура (нині – директор КП «Центральний стадіон» м. Черкаси, - Пров.). Вони відстоюють інтереси своїх «хазяїв», а не громади.

- Чому депутати так хочуть Вас усунути?

- Через мої стосунки з директором СТОВ «Дружба» Арменом Налбандяном. Я підняла питання про те, що Налбандян порушує законодавчу базу України. Зокрема, замість виплати за земельний пай орендованої землі людям 4,5 %, як належить по закону, він виплачує 2,4 %. До речі, коли з цього приводу я звернулася до районної ради, то там мене виправили – не 2,4 %, а 2,8 %. Отже, його порушення визнають і там! Налбандян ігнорує законодавство України по майнових паях. Не сплачує орендну плату за землю в адміністративних межах Боровиці. Відбирає в жителів села свердловини. Також між Топилівкою та Сагунівкою ТОВ «Маіс» вирощує сади . Теж саме вони хочуть зробити в нас. А я не хочу! Там уже люди через ці сади помирають, а я не хочу, щоб вимерла Боровиця! Армен Миколайович вирішив стати лобістом «Маїса». Скільки разів вони до мене приходили, які тільки умови не ставили…Я сказала: ні, хлопці. Коли вам так потрібні ті сади, беріть своїх дітей та онуків, саджайте й доглядайте. Я Боровицю гнобить не дам.

- А що може бути небезпечного в садах?

- Раніше Боровиця славилася своїми садами. За сезон ми окропляли дерева хімікатами 7-8 разів. А зараз – до 20-ти. А сьогодні жоден тракторист в тих садах не доживає до 60 років. Бризкають дерева вранці, а вже о 10 годині туди заганяють людей. А люди йдуть туди працювати від безвиході, бо більше нема де…

PS. Ситуація в Боровицях залишається складною. В останньому номері “Чигиринських вістей» було надруковано повідомлення про пропажу печатки Боровицької сільради, хоча печатка, як стверджує Збаразська, не зникала. Одночасно Збаразська отримала відповідь на своє звернення до Генеральної прокуратури. У листі йдеться про те, що прокуратурі Черкаської області доручено розібратись у конфліктній ситуації.
Провінція по телефону поспілкувалася з головним опонентом сільського голови – директором СТОВ «Дружба» Арменом Налбандяном. Свою причетність до подій з відстороненням Збаразської він категорично заперечує. Звинувачень на свою адресу не визнає.
- Як Ви гадаєте - якщо 14 з 16 депутатів висловлюють їй недовіру, то як може вона працювати? – запитав Армен Миколайович.
Судячи з усього, днями в Чигиринському районі всі сільські голови будуть мати в кишені правильний партійний квиток. Шкода лише, що робиться це дуже «по-донецьки»…
27.04.2012 16:10

Автор: Сергій Цюрюпа
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter