У Мошнах завершуються роботи зі створення музею Шевченка

У Мошнах завершуються роботи зі створення музею Шевченка Як повідомляють у Черкаській ОДА, на будівельному майданчику в селі Мошни Черкаського району кипить робота: вже скоро свої двері там відчинить музей Тараса Шевченка. Він стане відділом обласного краєзнавчого музею. Черкащани та гості області зможуть у ньому зануритися в атмосферу ХІХ століття та ще глибше пізнати життя Великого Кобзаря.
Проектно-кошторисну документацію, за повідомленням управління культури Черкаської облдержадміністрації, було виготовлено приватним підприємством «Ларо 2010». Автором проекту є архітектор Сергій Туренко. Долучалися до його розробки також фахівці з управління містобудування та архітектури Черкаської облдержадміністрації та управління культури, а також архітектор Лариса Скорик.
Музейний комплекс складатиметься з приміщення будинку, стайні та погреба на території площею 1540 метрів квадратних. Під майбутній музей переобладнають приміщення житлового будинку. У ХІХ столітті це був заїжджий двір. Там у липні 1859-ого року Тарас Шевченко провів кілька ночей після арешту в Прохорівці. Реставрація будівлі розпочалася у жовтні 2013 року: ремонтні роботи здійснює львівське товариство «Візерунок».
– Для початку вирішили укріпити стіни та фундамент будинку, – каже директор Черкаського обласного краєзнавчого музею Алла Кушнір. – Спершу очистили стіни від старої штукатурки й замінили втрачені конструкції дерев’яних елементів стін, оскільки частина з них – прогнили. Потім їх було покрито спеціальним антигрибковим розчином, зміцнено металевим каркасом та утеплено. Кругом хати буде зроблена призьба. У приміщенні майбутнього музею уже знято старий дах і замінено дерев’яний каркас. Спочатку частину даху фахівці покрили металом, а зверху його буде вкрито очеретом.
За словами Алли Андріївни, роботи з реставрації будинку під музей на завершальному етапі. Усередині будівлі наразі ведеться підготовка стін до внутрішньо-оздоблювальних робіт та заміни дерев’яних вікон.
– Протягом усього часу створення музею ми спонукаємо авторів проекту та будівельників до того, щоб цьому будинку було повернуто його автентичний вигляд, – розповіла Алла Кушнір. – Майбутній музей ми бачимо у вигляді побіленої мазаної хати з максимально збереженим колоритом ХІХ століття.
У дворі поруч із приміщенням музею Тараса Шевченка зведуть стайню, криницю та відновлять погріб. Навіть у ньому, каже пані Алла, музейники мріють створити експозицію. Буде вона й на горищі.
– Зараз уже завершено зведення дерев’яних стін стайні на бетонному фундаменті та кладуть на ній дах, – говорить директор обласного краєзнавчого музею. – Вона, як і хата, теж матиме такий вигляд, який могла б мати за життя Шевченка. Над реставрацією працюють чудові майстри, які знають, що і як краще зробити.
Окрім того, наразі майстри працюють над плетеною огорожею. Алла Кушнір каже: кожен, хто долучається до будівництва музею, прагне відтворити і передати внутрішній світ помешкання, у якому свого часу був заїжджий двір.
– В експозиції плануємо показати унікальні фото, тексти спогадів, меблі й інші предмети побуту жителів Мошен у ХІХ столітті, – каже пані Алла. – Чимало експонатів вже є у фондах нашого музею. Дещо нам вдалося зібрати й з допомогою жителів села. Серед інших – у наявності досить цікавий документ початку двадцятого століття: це купча, яка засвідчує купівлю цього будинку родиною Маринковських у попередніх власників. Нащадки Маринковських проживали у цьому будинку до останнього часу. Ми хочемо сформувати експозицію так, щоб відвідувачі змогли дізнатися про той нелегкий період в житті Шевченка, коли він востаннє перебував в України.
15.11.2013 12:15
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter