Шолом-Алейхем би "зацінив" гумор "по-гуманськи"

Шолом-Алейхем би "зацінив" гумор "по-гуманськи" ...п'ятниця принесла новину, не помічену широкими верствами населення, але цілком варту уваги...

Як відомо, в у центральних областях України триває процес дерадянизації та дерусиікації. На західній Україні все це завершилося ще на початку 90-х. Центр України "чекав" 30 років.

Власне, то об'єктивно. "Спонсором" декомунізації на Західній були органи радянського НКВД та МГБ, які "кошмарили" людей в 30-50-ті роки. Натхненниками дерусифікації-2022 є народ росії, сини й доньки якого натхненно зтирають з лиця Землі сотні населених пунктів в Україні.

...1 серпня в Умані тамтешня топонімічна комісія остаточно визначила нові назви 72 вулиць та провулків та двох площ (перелік тут). Несподіванок майже ніяких. Замість площі Гагаріна - Вокзальна. Вулиця Герцена стане вулицею історика Драгоманова. Максим Горький поступиться місцем В'ячеславу Чорноволу, а дідусь Крилов - Олесю Гончару.

І тут доходимо до порядкового номеру 51-й. Вулиця Пушкіна. За пропозицією мешканців її нова назва...Вулиця Туристів.

Якщо ви не з Умані, вам така зміна назви нічого не скаже. Пояснюємо: "місцеві мешканці" запропонували варіант в найкращих традиціях Шолом Алейхема (сміх крізь сльози)..

Саме на вулицю Пушкіна раз на рік з десятків країн світу приїжджають ортодоксальні брацлавські хасиди, щоб відсвяткувати Рош-га-Шана (іудейський новий рік). На вулиці Пушкіна - могила родоначальника брацлавського хасидизму цадика Нахмана. Він побажав бути похованим тут, серед жертв Коліївщини. І заповідав учням кожного нового року збиратися біля його могили...

Власне, фактично Пушкіна в Умані дерусифікували ще в 80-х роках 20-го століття. Тоді хасиди таки знайшли могилу ребе Нахмана. Відтоді вулиця поступово, але невпинно, перетворилася на хасидську. І вже зараз (тобто, до війни) випадковий турист на вул. Пушкіна може подумати, що він десь у Хайфі. Чи Ієрусалимі.

Про непросте ставлення місцевого населення до паломників писано-переписано. Вайлуватим православним важко «піймати хвилю» з паломниками, котрі приїжджають сюди впасти в релігійний екстаз на кілька днів. Галасують, смітять, радіють життю й випромінюють море енергії. До того ж хасиди поступово витісняють уманчан. Поки - з вулиці Пушкіна. Словом, поводяться як господарі.
Дерусифікація в Україні зараз –протидія рашизму. Але в Умані вона стала ще й товаром «подвійного призначення». Уманчани по шолом-алейхімівські тонко розставили акценти: хто тут – турист, а хто – місцевий…

Аплодую стоячи!

Олександр Арабач
05.08.2022 15:15
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter