Ще раз про "ти зараз за гроші воюєш"...

Ще раз про "ти зараз за гроші воюєш".....днями офіцер ЗСУ, блогер Анатолій Штірліц поширив у Телеграмі відео емоційної суперечки в черкаській маршрутці. Оператор (судячи з контексту - військовий, при цьому - в формі) фільмує роздратовану пані пенсійного віку (відео тут або тут ).

Ми не знаємо, з чого почався "розбір польотів", що розлютило поважну черкащанку та чому вона називає військовослужбовця "хамом і бидлом". Те, що можна розібрати на відео, звучить так:

Пані: Оно мне будет хамить, быдло…Ты сейчас за деньги воюешь! А мы – за так! Мы – за зарплату! У нас была зарплата маленькая, А вы сейчас сумасшедшие деньги …150 тысяч (гривен).

Військовий:
А я бы ездил на маршрутке, если бы получал 150 тысяч?

Пані(каже в бік пасажирів): За советскую зарплату мы воевали! (військовому) Они сейчас идут контракты заключать. За «так» он не воюет! А за деньги! Да? Снимай-снимай…Будешь мне рассказывать…

Військовий: Неблагодарные вы…

Пані: Это ты – неблагодарный!

Думаю, що слід взяти до уваги вік, спеку, 5-місячний стрес від війни, що в сумі призводить до того, що люди спалахують, мов сірники, - від найдрібнішого приводу.

На жаль, наратив, який ми чуємо від роздратованої черкащанки, - поширений нині серед окремої частини українського суспільства, яку війна географічно оминула.

Проте слід бути об’єктивним: пані на вигляд - років так на 70-т. Отже, народилася вона на початку або в середині 50-х років минулого століття. Тому на її долю воєннє лихоліття не припало. Якщо й мала вона стосунок до радянської армії в 70-80-ті роки (теоретично могла б перебувати у «гарячих» точках планети), то це не захист батьківщини, а особиста участь в експансіоністській політиці радянської держави в часи Брежнева-Горбачова.

Пані права: в період Другої світової війни солдат Червоної армії отримував щомісяця грошове забезпечення у розмірі…8 рублів 50 коп. на місяць. З «польовою надбавкою» у 100 % -17 рублів. Вартість життя та здоров’я людини в Червоній армії була невисокою. Хоча заради справедливості, знову ж таки, слід зазначити, що радянський солдат перебував на повному господарському, матеріальному та провіантному державному забезпеченні .

Після початку війни з Росією в лютому 2022 року в Україні впроваджені концептуально інші цифри: на «передку» воїн ЗСУ отримує 100 тис. грн. кожного місяця. Боєць тероборони – 30 тис. грн. Є нюанси, регіональні відмінності, ще якась система доплат та преміювань, але в цілому – приблизно так.

За місяць з Держбюджету України на грошові виплати військовослужбовцям ЗСУ спрямовують близько 40 млрд. грн. До війни це – річна сума утримання військовослужбовців Збройних Сил.

Забагато? А в скільки кожен з нас оцінив би власне життя та здоров’я? Те, чим щосекунди ризикують військові на фронті?

Україна зробила єдино можливий крок: високим грошовим утриманням ( і високими виплатами родинам у випадку смерті військового) продемонструвала суспільству, що в країні життя людини має високу ціну. Завдання держави зараз: своєчасна, до копійки, оплата праці кожного військового; турбота й піклування про пенсіонерів та дітей; максимальне сприяння тим, хто здатен самостійно прогодувати себе й родини та наповнювати бюджет.

Роздратована черкащанка має визнати, що коли тяжка праця військового оцінюється в 100 тис грн., а не в символічні радянські 8,50 рублів, то це свідчить про якісно інші стосунки між громадянином та державою. І ще - навіть не уявляю, які б мала проблема в 70-ті роки ця жінка, коли б подібну розмову за її участі зафільмували та показали по радянському ТВ. Сонячний Магадан – на багато років…

Українські військові за 40 млрд. грн. щомісяця з Держбюджету роблять найголовніше: воюють, щоб цей Держбюджет не почав обраховуватися в іншій грошовій одиниці. А також - щоб курорти сонячної Воркути назавжди залишилися за «порєбріком», і всі ми – не повернулися в епоху пізнього сталінізму…

Олександр Арабач
26.07.2022 14:35
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter