Щодо концепції муралу на "Любаві"

..кілька непрофесійних думок з приводу наміру міської влади Черкас створити на фасаді ТРЦ "Любава" (це - самісінький центр міста) мурал на честь воїнів ЗСУ.

Анатолій Бондаренко пише, що автор ідеї - харків'янка Яна Волк.

- Як розповіла сама Яна, у такий спосіб її творча група, яка працює в напрямку фотореалізму й вже понад десять років створює такі роботи, хоче підтримати всіх тих воїнів, які зараз на передовій, які захищають нас та завдяки яким ми можемо зараз жити більш спокійним життям, - вважає мер Черкас.

Бондаренко оприлюднив також ескіз майбутнього муралу. На матеріали та фарби для майбутнього муралу слід зібрати 162 тис. грн.
Щодо концепції муралу на "Любаві"


В архітектурному та мистецькому відношеннях Черкаси поки що - не Париж. Тому будь-які спроби надати місту крихту неповторності слід лише вітати. І по ідеї муралу, присвяченому Збройним Силам України, - ніяких заперечень.

Є уточнення. І як на мене, воно суттєве.

Мурали є в багатьох містах України. У рідному для Яни Волк Харкові на вулиці Сумський є чудовий мурал, що зображує актора Леоніда Бикова в образі капітана Титаренка в фільмі "У бій ідуть одні "старики". Цей мурал теплий, індивідуальний, і робить Харків трішечки "харьківськіше".
Щодо концепції муралу на "Любаві"

На вул. Брюкнера в Тернополі є мурал з митрополитом Андреєм Шептицьким. Він цілком в культурній та релігійній традиції регіону.
Щодо концепції муралу на "Любаві"

А, до прикладу, в Івано-Франківську анонсована поява двох муралів - вже згаданому Шептицькому ( на фасаді будинку Католицької загальноосвітньої школи-гімназії) та Любомиру Гузару - на будинку біля Духовної семінарії. Ескізи, оприлюднені в ЗМІ - чудові. "Франік" стане ще "франкіше"...
Щодо концепції муралу на "Любаві"

У черкаського муралу воїну ЗСУ, як на мене, є одна вада - він знеособлений. Зображення українського бійця у військовій амуніції та з майже закритим обличчям може з'явитися в будь-якій точці України. У нього немає індивідуальності та прив'язки до території, до Черкас.

А прив'язати зображення дуже просто. Слід відкрити воїну обличчя та зобразити там реальну людину. Це може бути генерал-майор Ігор Момот. Або будь-який черкащанин, що геройськи проявив себе в російсько-українській війні.

Таке зображення буде «теплим», максимально наближеним як до Черкас, і повністю зрозумілим для українця з будь-якого міста чи села. Найголовніше – центр міста стане трішечки самобутнішим.

ІМХО.

Геннадій Саприкін
18.05.2022 16:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter