Охрімова свита черкаського книговидання

Трапляється офіційна інформація, яку читаєш «зі сльозами на очах»…Так, за повідомленням Черкаської облради, учора, 15 травня, відбулося засідання експертної ради Черкаської облдержадміністрації з питань «розвитку книговидавничої справи в області».

Щоправда, про «розвиток» книговидавництва на Черкащині, судячи з оприлюдненого, говорити передчасно. Або - пізно.
Охрімова свита черкаського книговидання

Адже в 2017 році експертна рада при Черкаській ОДА розглянула 72 видавничих проекти місцевих авторів та видавництв. З цього переліку рекомендовано до друку тільки 22 книжки. Загальним тиражем…11 тисяч примірників.

На 1 січня 2018 року в Черкаській області проживало 1 млн. 220 тис. осіб. Отже, на одного жителя області бюджетним коштом надруковано 0,009 книжки. Що звісно краще, ніж 0,0009 на одного черкащанина. Це навіть значно більше, ніж видавав першодрукар Іван Федоров. Але відчутно менше, щоб бодай заїкатися про розвиток книговидання.
Охрімова свита черкаського книговидання

Як зазначають в облраді, всі надруковані 11 тисяч книжок передані в бібліотеки. А бібліотеки недарма називають усипальницями всього, що видавалося коли-небудь. Як читачі дізнаються про видану книжку, яка ніколи не бувала на полицях у книгарні, а одразу надійшла в бібліотеку?

Що видаватиметься в області за кошти бюджету – визначає експертна рада при ОДА. Основна вимога до оцінки творів, які пропонуються для розгляду – «дотримання критеріїв щодо якості проектів книг, їх значимості, майстерності слова та художньо-літературної цінності тощо».

От і зрозуміло, чому жодна книжка не потрапляє у книгарні. Ще Генрі Форд стверджував, що експерти – то люди, що завше розкажуть чому у вас ніколи нічого не вийде. «Якби я хотів знищити конкурентів, я б оточив їх найбільш досвідченими експертами» - жартував батько американського автомобілебудування.
Охрімова свита черкаського книговидання

Мірило цінності будь-якої книжки – готовність читача заплатити за неї. Коли ж цінність книжки визначають експерти, вона переважно повз читача йде в бібліотеку. Можемо тільки уявити, який експертний висновок зробили б представники святої Інквізиції відносно «Декамерону» Джованні Бокаччо. Або члени святійшого Синоду – про «Воскресіння» Льва Толстого. Нерідко трапляється й таке, що експерти розглядають видання по порядковим номерам у списку. Якщо цікавий проект стоїть у кінці, то на нього рідко коли знайдуться гроші. Принцип «охрімової свити» в дії…
Охрімова свита черкаського книговидання

Як саме розвивається сьогодні книговидання в світі можна дізнатися навіть не виходячи з власної кімнати. У світі нині дискутують – в яких пропорціях існуватимуть класичні паперові книжки та книжки електронні. Як боротися з піратством при скачуванні електронних книжок. Але мало вже де в світі збираються ради сивочолих експертів та визначають, що слід видавати, а що – ні.

Це – прямий шлях до видання 0,00…9 книжки на одного потенційного читача в майбутньому.

Геннадій Саприкін
16.05.2018 17:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter