Зірка Героя - за розруху?

Півтора роки тому наробив шороху фоторепортаж одного блогера про звичайне естонське селище Вярска. 4 кілометри від кордону з Росією. Проживає в селищі 450 душ. Знаменними історичними подіями на своїй території Вярска похвалитися не може. Видатні люди тут не народжувалися й поки не проживали. Ще 23 роки тому – звичайний радянський естонський соціалістичний «посьолок».

З 2004 року Естонія – член Європейського союзу. Естонці жартують, що якщо в СРСР вони були вітриною Європи, тов ЄС перетворилися на європейські задворки.

Нехай так. Україна прагне увійти в Європейський союз. У вересні 2014 року Верховна Рада ратифікувала Угоду про асоціацію з ЄС. Який же шлях треба пройти кожному місту, кожному селу України, щоб різниця між рівнем життя в Естонії та Україні не була такою разючою, як зараз?

Давайте спробуємо порівняти успішне черкаське село зі звичайним естонським селищем. Наприклад, згадану Вярску та село Піщане Золотоніського району на Черкащині.

У Піщаному проживає майже 4 тисячі жителів. Із серпня 1979 року селом керує знаний аграрій Микола Васильченко. Спочатку селяни обрали його головою колгоспу «Маяк». 1980 року колгосп «Маяк» було реорганізовано в радгосп «Маяк». У 1996-му на його місці утворилася КСП Агрофірма «Маяк». У січні 2000 року —СТОВ «Агрофірма «Маяк». Засновниками СТОВ є Микола Васильченко та його дружина Любов Василівна.
Зірка Героя - за розруху?
Герой України Микола Васильченко


Слід сказати, що Микола Семенович добре відомий далеко за межами Черкаської області. Держава високо оцінила його ділові якості. Васильченко - почесний член Української Академії Аграрних наук. Вчений-ветлікар. Заслужений працівник сільського господарства. Герой України. Кавалер орденів «За заслуги» трьох ступенів. Депутат Черкаської обласної ради. З січня 2000-го року - незмінний директор директор ТОВ "Агрофірма«Маяк».

Микола Семенович господарює в Піщаному понад третину сторіччя - 35 років! Логічно припустити, що за цей час Герой України, орденоносець, вчений, депутат і бізнесмен перетворив життя земляків на казку.

Дороги

В естонській Вярські рівнесенький асфальт усюди. Що на в`їзді, що в самому селищі. Узбіччя чисті, бордюри рівні. Ніби й нічого особливого.
Зірка Героя - за розруху?
В`їзд у Вярска

Зірка Героя - за розруху?
Дорога в центрі естонського селища


У Піщаному дорожна ситуація геть інша. Напевне, рівні дороги не є пріоритетом для села. Заасфальтовано лише центральні вулиці. При цьому якість покриття, м`яко кажучи, - не дуже. Усюди ями, вибоїни. По узбіччях – некошена трава. Дороги, які відходять від центральної вулиці, - або засипані щебнем, або просто протоптані людьми. При дощах чи весняному бездоріжжі всі вони перетворюються на суцільну багнюку.
Зірка Героя - за розруху?
Центр Піщаного: ями й колдобини

Зірка Героя - за розруху?


Соціальна інфраструктура

Рівню оснащення селищної школи у Вярска може позаздрити будь-який елітний заклад у Київі, Одесі чи Львові.
Ось шкільне подвір`я
Зірка Героя - за розруху?

їдальня
Зірка Героя - за розруху?

спортивний зал
Зірка Героя - за розруху?

стадіон
Зірка Героя - за розруху?


Чисто, охайно. Будь-які батьки мають із задоволенням віддавати дитину в школу, де все спроектовано з комфортом і повагою до дитини.

Порівняємо з соціальною інфраструктрою в Софіївці, селі, що межує з Піщаним. Агрофірма «Маяк» працює тут з 2004 року. Орендує 1 090 гектарів землі (щоправда, обслуговує ці гектари тільки три особи). Лише 2013 року «Агрофірма «Маяк» підписала соціальну угоду з селом. У попередні 10 років допомагати ФАПу, дитячому садочку та школі Герой України Васильченко чомусь не хотів.

В охайній софіївській школі вчиться 180 учнів. За всі роки «Маяк» заасфальтував маленький майданчик перед школою, поміняв 2 дверей і 7 вікон. Також щотижня школі виділяють по 20 кілограмів «маяківського» м`яса.

Крапля в морі, а не допомога, - зазначе прискіпливий чатач. Лідер сільгоспвиробництва в регіоні (Микола Семенович на всіх зборах заявляє, що впродовж останніх років вклав в основні фонди близько 350 мільйонів гривень) – і 20 кіло м`яса на тиждень для 180-ти дітей? З одного боку, найсучасніші трактори «Джон Дір», сівалки «Амазоне», плуги «Кварнеланд», бурячний комбайн «Ропа». З іншого– крихти з барського столу для дітей, батьки яких віддали землю в оренду твоїй агрофірмі...

Директор Софійської школи Юрій Орищенко тягнеться з усіх сил, щоб школа в Софіївці мала пристойний вигляд. Але порівняти його заклад із естнським, звісно, не можна. Небо і земля. Хоча у Вярска Герої Естонії не працюють...
Зірка Героя - за розруху?
Юрій Орищенко, директор школи у Софіївці

Фельдшер софійського ФАПу Лідія Литовченко на життя теж не скаржиться. Сільрада допомогла з ремонтом, є необхідне обладнання. Хоча й не зовсім сучасне, але робоче. Хоча вона – депутат сільради, але з інвестором не знайома.
Зірка Героя - за розруху?
Лідія Литовченко: за 10 років Васильченко не бачила жодного разу

- Якось не складається, - сміється вона. – Чесно кажучи. я його за 10 років в очі не бачила...Яка ж при цьому допомога сільскій медицині?
Ну а ФАП у самому Піщаному – похмурий і непривітний. Може тамтешні люди взагалі не хворіють?
Зірка Героя - за розруху?
ФАП у Піщаному: хіба тут лікують?


Виробнича інфраструктура

У господарстві Васильченка неодноразово бували різні поважні гості. На початку 90-х років приїжджав перший Президент України Леонід Кравчук. У ранзі прем`єр-міністра агрофірму «Маяк» відвідав екс-Президент Віктор Янукович. Як гордо заявляє останнім часом, в найближчі місяці в Піщаному побуває чинний Президент Петро Порошенко.

Важко зрозуміти, що саме показувати їм в Піщаному, крім полів і ланів. Ось що вдалося побачити нашому кореспонденту під час бліц-візиту в Піщане.
покинуті ферми
Зірка Героя - за розруху?

вщент зруйнований хімсклад, в якому палала сильна пожежа
Зірка Героя - за розруху?

зарослі бур`яном покинуті й напіврозібрані коровники
Зірка Героя - за розруху?

У Піщаному повно покинутих виробничих площ, в яких гуляє вітер
Зірка Героя - за розруху?

Цікаво, якими дорогами повезе Порошенка Герой України, щоб у глави держави склалося враження, що він – у передовому господарстві? Усюди розруха...

Замість висновків

Дивлячись на фотографії зі звичайного маленького селища колишньої радянської Естонії, радієш за людей, які своєю працею, без фанфар, літаврів, вручення орденів і зірок Героїв, дістали собі право на достойне і заможнє життя.
Зірка Героя - за розруху?

У звичайній європейській країні найголовнішим результатом праці є добробут кожного. В Україні, яка за географічним розташуванням, кліматичними особливостями, родючістю землі дасть фору і Естонії, й майже усім країнам ЄС, поки що більше думають про показуху та ордени для начальства.

А люди? А люди якось там переб`ються.

За що ж в Україні дають Зірку Героя? За розруху?

Денис Сирцов
23.09.2014 12:45
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
15:22 18.10.2014 georgetteua1:
Цей "герой" не тільки поганий господар але також злодій, махінатор, колишній регіонал та місцевий хамелеон який завжди пристосовується до влади. Ви запитаєте, чи гідний він нагороди "Герой України"? Звісно НІ, він навіть не гідний "Піонерської нагороди за активну роботу".