Чому черкаський УБЕЗ плює в колодязь, з якого п`є?

Чому черкаський УБЕЗ плює в колодязь, з якого п`є?На минулому тижні новий начальник УМВС в Черкаській області Владислав Пустовар провів круглий стіл з підприємцями. Говорилося про припинення тиску на підприємців з боку міліції та запобігання втягнення правоохоронців у корупційні та рейдерські схеми.

На зустрічі міліціонери прослухали чимало запальних виступів. Чогось нового про «кропітку працю» своїх колег Пустовар та його підлеглі не почули. І ще раз пересвідчилися, наскільки «шанують» українську міліцію представники малого й середнього бізнесу, бо ті буквально продихнути вільно не дають.
Однак через коньюктуру, що склалася сьогодні в Україні, новопризначені міліцейські керівники мусять удавати, що вони «не такі, як вчора». Поки що доводять деклараціями про наміри, бо з конкретикою якось звично не складається...

Наприклад, саме зараз працівниками черкаського УБЕЗу практично блокована робота Черкаського шовкового комбінату. Формальна причина – понад рік підприємство працювало без спецдозволу на користування надрами. Той, хто в курсах, знає – для того, щоб отримати цей документ, будь-яке українське підприємство має пройти «Крим і Рим», щедро сиплячи грошима обабіч дороги.

Понад тиждень голова правління ЧШК Ніла Мицик ходить на допити, як на роботу. Її проблема навіть не у відсутності спецдозволу (тим більше, що вже місяць, як він у підприємства є). Пані Мицик виявилася нечутливою до численних пропозицій убезівців «вирішити питання» й спокійно працювати далі. «Навіщо нам цей ваш дозвіл?», - посміхаються черкаські міліціонери. А голова правління демонстративно не розуміла, чого ті від неї хочуть, адже прагне все робити «правильно».

Розповідає Ніла Мицик, голова правління Черкаського шовкового комбінату: «Черкаський шовковий комбінат – одне з небагатьох в Україні працюючих текстильних підприємств, яке одночасно здатне розробляти, впроваджувати у виробництво та випускати тканини. Аналогів в Україні майже немає. Ми випускаємо тканину для всіх силових структур – Міноборони, Прикордонної служби, МВС, СБУ тощо. Останнім часом отримали чимало замовлень для нових структур. Наприклад, для Нацгвардії...
Чому черкаський УБЕЗ плює в колодязь, з якого п`є?
Ніла Мицик

Зараз на комбінаті працює близько 600 осіб. Переважно це жінки. Лише за 2013 рік ЧШК сплатив до бюджетів усіх рівнів близько 21 мільйона гривнів податків. Останнім часом на підприємстві отримали нові замовлення з Білорусі, Росії, Прибалтики. У колишньому СРСР таких підприємств майже немає.
Чому на горизонті з`явився черкаський УБЕЗ? Річ у тому, що для виробничих потреб підприємства потрібні два документи: дозвіл на спец водокористування та спецдозвіл на користування надрами.


Усі підприємства в Україні отримали цей «гембель» на свої голови після наказу Міністерства екології від 30 червня 2011 року. Цим документом підприємства в Україні зобов'язали отримати спецдовзіл на користування водою і, як зазначено в тексті документу, «та/або спецдозвіл на користування надрами». Дане формулювання багатьох збило з пантелику, бо спробуй зрозумій – отримання другого спецдозволу є обов`язковим чи «або"?

- Ми почали працювати над отриманням цього спецдозволу одразу у 2012 році - розповідає Ніла Мицик. – Спецдозвіл на користування надрами видає Державна служба геології. Процедура його отримання наступна: спочатку треба заключити договір на розробку і підготовку документації та пояснювальної записки. Ми провели моніторинг на предмет визначення того, хто займатиметься пояснювальною запискою. Був укладений договір з «Центрукргеологією». Документи підготували. Після підготовки документів відповідне рішення мало бути ухвалене на сесії Черкаської міської ради. Потім потрібна була згода сесії Черкаської обласної ради. Знову ж таки – усюди були свої перепони. Проте після тривалих поневірянь Черкаська міська рада та обласна рада, при підтримці депутата обласної ради пані Майбороди, видачу цього документу нам погодили. Без усяких стимулювань з нашого боку. І після цього ми звернулися в Міністерство екології, яке повинно було підтвердити можливість надання дозволу Держслужбою геології.

Справжні проблеми у ЧШК почалися саме в Міністерстві екології.

У Мінекології всі документи від відвідувачів пропонували складати в... залізний ящик. Представників підприємства ніхто не прийняв, в жодному журналі ніяких відміток про одержання документів не робилося. Просто – «кладіть у залізний ящик». І далі їх розглядатимуть наші спеціалісти. Документи після цього прогнозовано пропадали...

- Перший пакет документів в Мінекології пропав, другий – не дійшов, - розповідає Ніла Мицик. - Третій пакет з офіційним врученням в Міністерстві нарешті «отримали». Принаймні, ми побачили, що його хтось десь розглядає. Я все вже відстежувала особисто, бо побачила -відмовки абсолютно безпідставні. Наприклад, з правового відділу Мінекології нам повідомляють: «ваш пакет документів не відповідає постанові такій-то від такого-то числа». Крапка.
Увесь цей час постійно були дзвіночки від різних людей. Вони себе називали представниками Міністерства екології. Ці люди телефоном прямим текстом заявляли: «Ви дозвіл не отримаєте...За це треба платити додаткові кошти». Однак платити за ТАКЕ комбінат не мав можливості. Я вирішила отримати спецдозвіл самостійно і без грошей. І я його отримала.

12 грудня 2013 року я потрапила на прийом до 1-го заступника міністра екології Олександра Сушка.


Пояснила йому нашу ситуацію, показала документи, продемонструвала відписку працівників міністерства. Перший заступник міністра поставився до нас з розумінням, екології поставився до проблем підприємства з розумінням, за що я йому вдячна.

І справді - 20 грудня Мінекології нам все погодило. Я привезла документи в Державну службу геології . Там теж було чимало бюрократичних тонкощів і казусів... Але 28 лютого 2014 року ЧШК отримує довговистражданий спецдозвіл на користування надрами. На отримання цього папірця ми витрачали нерви аж два з половиною роки...Весь цей час Державна екологічна інспекція в Черкаській області відслідковувала нашу роботу, з розумінням ставилися до наших проблем і тричі продовжували граничний термін отримання дозволу на користування надрами. Останній – до 01.04.2014 року.


Саме після отримання дозволу 6 березня до голови правління ЧШК знову прийшли працівники УБЕЗ Бабенко М.С. та його колега. «Чому працюєте без спецдозволу?». Коли почули, що дозвіл вже є...вже наступного дня відкрили кримінальне провадження за ст. 240 ч.2. КК України (небезпека для життя і здоров`я людей чи довкілля через відсутнсть спецдозволу на користування надрами).

В убезівців були певні вимоги, керівнику прямо казали що, не потрібен Ваш дозвіл, працюйте, як працювали, але...

- Я сподівалася, що підприємству вже ніхто не заважитиме, - говорить Ніла Петрівна. - Навіщо зупиняти роботу ЧШК? Невже черкащани не відчувають гордості, що, незважаючи на складні часи, таке підприємство збережено і нормально працює? У Мінекології та Держкомгеології все вдалося вирішити без додаткових грошей. Але в Черкасах, як не дивно, з працівниками УБЕЗ порозуміння не найдене. І навіть більше – зараз мене роблять винною...

До речі, мої колеги-директори з інших міст України, довідавшись, що я вже маю спецдовзіл на користування надрами, почали пропонувати мені негайно розробити методичку для всієї країни – як отримати цей документ без грошей? Бо на кожному кроці вимагають платити, і через це практично ні в кого цього документу на руках немає. Ми виробничники, не просимо допомоги. Ми лише благаємо – не заважайте!


Наприкінці минулого тижня убезівці блокували голову правління ЧШК в кабінеті, воліючи зробити виїмку документів. Фактично мова йде про блокування роботи комбінату. З надуманого приводу. Найсмішніше - убезівці плюють в колодязь, з якого самі й п`ють, бо черкаська міліція носить форму, пошиту з тканини виготовленої на Черкаському шовковому комбінаті.

ПІсля круглого столу на зустрічі з полковником Пустоваром є надія на порозуміння з правоохоронцями. Хочеться вірити, що що міліція - це не ті, хто збиває гроші з усього, що ворушиться, а люди, які прагнуть створити всі умови для нормальної роботи підприємств. ЧШК працює, регулярно сплачуючи податки в бюджет. Кому потрібно зупиняти таке підприємство?
02.04.2014 12:55

Автор: Денис Сирцов
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter