Як "великі економи" Одарич і Топчій оптимізують освіту в Черкасах

Як "великі економи" Одарич і Топчій оптимізують освіту в ЧеркасахЛист, який прийшов на редакційну скриньку, оприлюднюємо без скорочень. Автор – вчитель, який не називає прізвища, «оскільки це призведе до проблем для всього колективу навчального закладу».

Плани «покращення» в освіті по-черкаськи. Чи вдасться?

Для економічного розвитку нашої країни в майбутньому є дуже важливим розвиток освіти, адже сьогоднішні маленькі жителі України є майбутнім нашої держави. Всі батьки, в першу чергу, дбають про рівень знань своїх дітей, оскільки розуміють, що чим кращі знання отримують їхні діти, тим більше шансів досягнути чогось в житті. Статистика показує, що кожному 2-му учню школи потрібні індивідуальні заняття з різних предметів, а для цього потрібні неабиякі капіталовкладення.
Оскільки я є працівником освітньої галузі, то бачу проблеми освіти зсередини. З особливостями цьогорічного «покращення» нас, вчителів, познайомили після прийняття цьогорічного міського бюджету. Раніше кожний вчитель був забезпечений елементарним соціальним пакетом, то цього року департамент освіти та гуманітарної політики м. Черкаси, продовжуючи стратегію оптимізації та тотальної економії, зробив освітян жебраками.
На початку року керівники навчального закладу, їх заступники та голови профспілкових комітетів змушені відвідувати департамент з так званим планом мережі закладу на наступний навчальний рік. Тобто, кількість класів, які будуть працювати у наступному році, та кількість їх учнів, те ж саме відбувається і в дитячих садках. Згідно ст.14 п.2 ЗУ «Про дошкільну освіту» наповнюваність груп у дошкільних навчальних закладах становить:
- для дітей віком до одного року - до 10 осіб;
- для дітей віком від одного до трьох років - до 15 осіб;
- для дітей віком від трьох до шести (семи) років - до 20 осіб;
- різновікові - до 15 осіб.
Але реальна цифра наповнюваності груп дитячих садків сягає понад 30 осіб, при цьому департамент постійно звітує про наявність вільних місць в садочках.
Усупереч закону департамент освіти та гуманітарної політики під керівництвом І. В. Топчій дозволяє в ясельній групі (діти 1-3-х років) набір дітей до 30 осіб. За рахунок цього не відкриваючи другу групу. При цьому ніхто не зважає на психологічні особливості дітей до 3-х років та фізичні можливості вихователя повноцінно виховувати 30 дітей в групі. Для завідуючих ДНЗ поставлено завдання - взимку зводити по 2 групи дітей різного віку і відправляти вихователів у відпустку за власний рахунок. Та такі порушення вже стали буденною справою і керманичі вигадали фішку з закриттям дитячих садочків на один місяць влітку, причина банальна - мала наповнюваність. Хоча, працюючи свого часу вихователем в дитячому садочку, можу відповідально констатувати, що влітку відвідуваність дитячого садка сягає 50-60%.
Не краща ситуація в середній освіті. Там замість 3-х перших класів по 20 дітей відкривають лише 2, зате їх наповнюваність понад 30 дітей, і посадовці продовжують говорити про нормальну адаптацію першачків у школі. Є класи у черкаських школах, наповнюваність яких становить по 40 і більше дітей. А це є порушення ст.14 п.1 ЗУ «Про середню освіту». Завдяки такому заходу департамент економить повноцінні 2-і ставки годин для вчителя, а також позбавляє дітей ефективно навчатися. Для вчителів подарунками на 2013 рік від департаменту та мерії стали неоплачувані лікарняні, тобто, вчитель змушений ходити на роботу доти, доки швидка не забере, бо взаємозаміна уроків в рамках запропонованої економії цього року буде безкоштовною. І навряд чи знайдуться бажаючі працювати на заміні безоплатно. Але і на цьому чиновники не зупинилися, бонусом економії від департаменту для вчителів стала двотижнева відпустка без збереження заробітної плати. Щоквартально директори шкіл змушені подавати департаменту освіти інформацію про джерела майбутньої економії, а потім прозвітувати про виконання плану.
Але всі повинні розуміти, що директор департаменту дозволяє собі грубо порушувати закон лише з однієї причини - недостатній проінформованості батьків про їхні права, передбачені законами України про дошкільну/середню освіту. Якщо вчителі є жертвами нашої освітньої системи (змінити ситуацію може лише протест усіх працівників шкіл та садочків, що поки що малоймовірно), то для батьків ситуація не безнадійна, переліченим вище фактам порушень можна запобігти, головне бажання батьків захистити право своїх дітей на достойну освіту, і помічником в цій справі буде ініціатива батьків та закон, який буде на їх стороні.

Автором цієї статті є вчитель. Але імені свого він не може написати оскільки це призведе до проблем для всього колективу навчального закладу.

Від Провінції: пропонуємо керівництву Департаменту освіти й науки Черкаського МВК прокоментувати даний лист. Запрошуємо педагогів міста висловитися з приводу проблем, піднятих автором.

PS. У понеділок о 15.45 на ТРК РОСЬ відбудеться запис ток-шоу "Країна, яка нам потрібна". Тема ефіру "закриття садочків влітку". В ефір програма вийде у четвер о 19.30
11.02.2013 09:05
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
12:00 13.02.2013 chesno:
Те, що закривають школи під приводом оптимізації, порушує всі конституційні норми, але головне за економію коштів влада знищує населений пункт, люей і перспективу вижити в цьому місці.