Відроджене життя?

Днями виповнилося 5 років від дня утворення Черкаської обласної громадської організації «Відроджене життя». На сьогодні в організації 81 людина. Усі – хронічно хворі на ниркову недостатність інваліди першої групи, які проходять лікування в клініці ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна».

По всій Україні кілька років існує мережа аналогічних організацій: «Нове життя» - в Чернігові, «Мрія» - в Луганську, «Надія на життя» - в Запоріжжі, «Подаруй надію 26» - у Дніпропетровську…

Унікальність цих організацій (і, зокрема, - «Відродженого життя») зумовлена двома обставинами: всі громадські активісти до кінця життя приречені на те, аби тричі на тиждень проходити замісну ниркову терапію методом гемодіалізу. Їх майбутнє напряму пов’язане з тим, аби бюджет вчасно розраховувався з клінікою за їхнє лікування.

Це створює різновид «стокгольмського синдрому». Пацієнти ототожнюють своє майбутнє з фінансовим благополуччям «Фрезеніуса». І в «розборках» між органами влади різних рівнів та «Фрезеніусом», які не вщухають з 2010 року, хворі – організований загін, здатний на найрадикальніші кроки.

Так, у березні 2012 року пацієнти «Фрезеніуса» перекривали рух у центрі Черкас, протестуючи проти намірів тодішньої обласної ради припинити фінансування «Фрезеніуса». Згодом хворі перекрили залізничний рух на мосту через Дніпро…
Відроджене життя?

Сьогодні у ГО «Відроджене життя» пригадують, як одразу після цих акцій працівники міліції прийшли до керівника ГО Самвеля Устяна безпосередньо в клініку, і намагалися допитати саме тоді, коли він був під’єднаний до апарату штучної нирки…

Тепер смішно згадувати, але в 2012 році підтримку черкаським діалізникам надавали тодішні опозиціонери Наталія Старікова, Анатолій Бондаренко, Олександр Радуцький…

Іронія долі. У липні 2017 року пацієнтам діалізного центру в Черкасах надійшов лист від заступника директора ТОВ «Фрезеніус Медикал кер Україна» Д. Михайловського.

Пан Михайловський інформує хворих, що через відмову місцевої влади Черкас оплатити послуги з лікування хворих нефрологічного профілю ще…за 2015 рік (!?), тривають численні суди. Рішенням господарського суду Черкаської області, потім – постановою Київського апеляційного господарського суду позов «Фрезеніуса» до міської влади Черкас було задоволено. Проте 17 липня 2017 року черкаська влада оспорює ці рішення у Вищому господарському суді. «Адміністрація розраховує на вашу підтримку та пропонує долучитися до судового розгляду даної справи», - пише Д. Михайловський.

На даний момент мером Черкас працює Анатолій Бондаренко, секретарем міськради – Олександр Радуцький. Палкі прихильники хворих з «Фрезеніуса» в 2012 році. Принципові неплатники (до речі – єдині в області; решта міських та районних рад розраховується за послуги із замісної ниркової терапії «своїм» пацієнтам повністю й без зволікань). І це за умови, що в 2015-му і в 2016 роках обласний бюджет надав місцевим бюджетам близько 75 % від потреби на оплату послуг клініки. Бондаренку з Радуцьким треба було додати решту — 25 %. Ну, місце сидіння часто визначає точку зору…

Як зазначається в обласній програмі «Надання медичної допомоги хворим нефрологічного профілю на 2014-2017 роки», щороку в Україні кількість потенційних кандидатів на замісну ниркову терапію зростає на 30 %. Значний обсяг бюджету на охорону здоров’я країн – лідерів суспільного здоров’я витрачається на замісну ниркову терапію і трансплантацію нирок.
Відроджене життя?

Зараз в області 260 пацієнтів отримують послуги як у комунальних медичних закладах, так і в приватному «Фрезеніусі» (тут лікується 81 паціент). Судячи з наявної динаміки, їхня кількість щороку буде зростати.

І принаймні в Черкасах з часів мерства Сергія Одарича стосунки між владою і «Фрезеніусом» - біг по замкненому колу. Хворі отримують послуги, місцева влада відмовляється платити. «Фрезеніус» подає до суду, суд стає на бік клініки. Після тривалого періоду оскаржень з бюджету зі значними затримками таки перераховуються гроші. Трапляється (якщо справи взагалі кепські) – до фінансових суперечок підключаються хворі. Радикально підключаються. І тут або віслюк відкине копита, або шах…

Черкаси через специфічність людей, які приходять до влади в місті, лишаються єдиним обласним центром України, де питання своєчасного фінансування хворих на ниркову недостатність неврегульоване й дуже нервове. Яким би не було прізвище мера - Одарич, Бондаренко чи Пупкін.

Тому саме в Черкасах 81 пацієнт «Фрезеніуса» можуть дійти до думки, що їхню організацію природніше назвати не «Відроджене життя», а «Життя, що може обірватися у будь-яку мить».

Сергій Цюрюпа
15.08.2017 17:55
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter