Опора: Прогнози та оцінки перед стартом виборів у проблемних округах

Опора: Прогнози та оцінки перед стартом виборів у проблемних округах Як повідомляє громадянська мережа «Опора», 16 жовтня вона розпочала масштабну кампанію моніторингу за виборами в 5 «проблемних» округах, який включатиме довготермінове та короткотермінове спостереження. Організація мобілізує понад 600 активістів для здійснення паралельного підрахунку голосів та якісного спостереження в день голосування.
На думку «Опори», ризики майбутньої виборчої кампанії лише частково лежать у площині виборчого закону та процедурних гарантій його належного застосування. Основними факторами, які потенційно можуть вплинути на перебіг та результати виборів, зважаючи на практику 2012 року є: 1) зловживання службовим становищем посадових осіб та їх незаконна участь у кампанії; 2) збільшення ролі фінансових ресурсів під час швидкоплинних позачергових кампаній; 3) поширення практики участі у виборах технічних кандидатів, завдяки яким штучно створюється дисбаланс у виборчих комісіях.
Формування окружних та дільничних виборчих комісій стане першим тестом щодо рівня політичного плюралізму на повторних виборах та потенційної їх спроможності залишатись безсторонніми. Діюча процедура проведення разового жеребкування на всі ОВК серед суб’єктів виборчого процесу може призвести до домінування в комісіях представників так званих «технічних партій». Перспектива масових замін членів ОВК та ДВК за зверненням учасників виборів може негативно вплинути на спроможність комісій забезпечити належну підготовку та проведення виборів. Через непрофесійність колегіального органу, спричинену також постійною зміною складу та спосіб формування, ОВК виносили суперечливі і часто незаконні рішення в ході встановлення результатів голосування в проблемних округах у 2012 році.
Залишається невирішеною проблема непрозорого фінансування виборчих кампаній, що негативно в цілому впливає на зміст та якість виборчого процесу. Проведений Громадянською мережею ОПОРА моніторинг фінансових витрат кандидатів у 3-х пілотних округах у 2012 році, як і кампанія у ВО № 224 (м. Севастополь), засвідчують визначальну роль грошей у політичних процесах. Саме непрозорість фінансування сприяє використанню позазаконних методів агітації: підкупу виборців, «джинси» у ЗМІ. Ускладнює ситуацію відсутність санкцій за порушення кандидатами порядку фінансування передвиборчої кампанії.
Результативне голосування за законопроект № 3396 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів» авторства Олександр Єфремова та Володимира Олійника в розпал виборів може негативно вплинути на перебіг кампанії. Хоча в цілому законопроект виправляє суттєві недоліки чинного закону і направлений на виконання рекомендацій ЄС, зміни нормативно-правової бази після офіційного старту кампанії суперечить міжнародним стандартам. Відповідно до Кодексу належної практики у виборчих справах категорично не рекомендується переглядати виборчий закон менш ніж за рік до проведення виборів. В опублікованому проекті в прикінцевих та перехідних положеннях не передбачено норму щодо набуття чинності закону після повторних виборів, а саме з 1 січня 2014 року.
У разі поширення положень законопроекту Єфремова-Олійника на вибори в 5-ти округах ОВК отримають ширші повноваження: право реєструвати кандидатів в одномандатному окрузі, приймати рішення про скасування реєстрації кандидатів і затверджувати текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатному окрузі. Зважаючи на те, що порушення на підставі яких ЦВК скасувала результати мажоритарних виборів у 5-ти округах відбувалися саме на рівні і з вини ОВК, розширення повноважень ОВК зробить управління виборчим процесом неконтрольованим.
Крім того, законопроектом № 3396 передбачено, що ОВК реєструє кандидата в депутати на підставі лише особисто пред’явлених ним документів, тоді як чинний закон такої вимоги не встановлює. Загальновідомо про намір повторно балотуватися у ВО № 94 кандидата від ВО «Батьківщина» Віктора Романюка, який перебуває в Італії і не може перетнути державний кордон України через загрозу кримінального переслідування. Відповідно, нововведення, яке не обґрунтовується рекомендаціями міжнародних чи українських експертів, практиками, має політичний, а не правовий підтекст.
Характеризуючи передвиборчу ситуацію на 2-х черкаських округах, «Опора» зазначає:
Виборчий округ № 194 (м. Черкаси)
Кандидат від ВО «Батьківщина» Микола Булатецький залишається активним суб’єктом місцевої політики. Він регулярно проводив прес-конференції, публічні заходи, ініціював акції протесту. Основним суперником Миколи Булатецького залишається Валентина Жуковська, яка у 2012 році була самовисуванкою. Потенційна кандидатка активно та систематично використовувала зовнішню рекламу, періодично ініціювала соціальні акції та громадські консультації щодо проблем міста.
Висуванець Партії регіонів на чергових парламентських виборах 2012 року Віктор Парамонов заявив про те, що не має намірів брати участь у кампанії. Натомість, депутат Черкаської міської ради, голова депутатської фракції «Екологія та соціальний захист» Володимир Мамалига, який у 2012 році зняв свою кандидатуру на користь Миколи Булатецького, заявив про готовність балотуватись. Олександр Радуцький, позафракційний депутат Черкаської міської ради ініціював інформаційну кампанію, спрямовану проти діяльності Валентини Жуковської в статусі посадової особи ПАТ «АЗОТ».
Виборчий округ № 197 (м. Канів, Черкаська обл.)
Леонід Даценко(ВО «Батьківщина») не припиняв активної діяльності в окрузі протягом останнього року. Його суперник на минулих виборах, самовисуванець Богдан Губський досі не оголосив остаточне рішення щодо участі в кампанії. Леонід Даценко заявляв про політичний тиск на Канівського міського голову, що здійснюється правоохоронними органами, та пов’язаний, на його думку, з майбутніми виборами.
16.10.2013 13:55
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter