Експерти: в Черкаській області тільки Ватутіне та Черкаси формально майже не приховують плани забудови своїх міст

За результатами моніторингу всіх 16 міст Черкаської області лише м. Ватутіне офіційно повідомило про повну відкритість містобудівної документації. Генплани шести міст мають повністю обмежений доступ, три з яких «для вірності» закрили теоретично відкриті плани двома грифами «таємно» та «для службового користування». І п’ять міст взагалі не готові надавати інформацію стосовно генпланів. Детальніше про це та про наслідки такої невтішної ситуації для громадян розповіли 17 грудня експерти національного проекту «Через доступ до генпланів – до містобудування без корупції».
Тенденції в Україні і в Черкаській області говорять про те, що жителі міст звертають увагу на генеральний план, коли вже в них під вікнами почали рити котловани для багатоповерхівок. Наводить приклади в м. Черкаси регіональний координатор проекту, представник Черкаської обласної благодійної фундації «Паритет» Сергій Слинько:
- Зокрема забудова скверу монолітним будинком під вікнами багатоповерхівок на перехресті вулиць Гагаріна та Героїв Сталінграда. Або ж – коли почали корчувати кущі у сквері для будівництва торгового центру, як це відбулося в центрі Черкас за обласним драмтеатром. Втім Черкаси – єдине місто в області, на сайті якого є розміщені три креслення генерального плану. Інші міста не розміщують жодних аналогічних креслень, пояснюючи в основному їх відсутністю в електронному вигляді. Тим не більше у м. Черкаси лишається в обмеженому доступі ряд інших частин генплану: лише 6 із 23 є відкритими і розміщені на сайті.
Генплани шести міст області мають повністю обмежений доступ. У трьох з них закрито доступ відразу двома грифами «таємно» та «для службового користування» - Золотоноша, Звенигородка та Жашків.
Від міст Городище, Кам’янка, Канів, Монастирище та Корсунь-Шевченківський взагалі не вдалося отримати відповіді на інформаційні запити в паперовому вигляді. По телефону координатора проекту переадресовували з номера на номер, однак інформації по суті так і не дали.
Експерти вважають закритість доступу громадян до генеральних планів міст є широким полем для корупції в отриманні доступу до них, дозволів на забудову та інших маніпуляцій них дій зі зміною містобудівної документації. Як наслідок – під вікнами будинків громадян може бути збудований завод чи інші нежитлові об`єкти і сам житель дізнається про це по факту самого початку будівництва. Якість та вартість його житла за таких умов знизиться в рази. Тому купувати житло у вищезазначених містах експерти не можуть рекомендувати.
Ситуація з обмеженим доступом в цілому по Черкаській області і загалом по Україні характеризується перекладання відповідальності між розпорядниками інформації – переконує Вадим Сабінін – експерт Всеукраїнського проекту «Через доступ до генпланів – до містобудування без корупції», юрист Східноукраїнського центру громадських ініціатив. – Міська рада пояснює накладання обмежувальних грифів на генеральних планах розробником (проектним інститутом «ДІПРОМІСТО»), а ці в свою чергу говорять, що вони тільки перенесли обмежувальні грифи з наданих їм документів від замовників в особі міських рад.
За словами експерта у результаті Всеукраїнського моніторингу, якість розміщеного на сайті міської ради генерального плану Черкас є однією з кращих по Україні. Три основних креслення викладені великими файлами і там чітко можна побачити навіть невеликі споруди.
Стосовно м. Ватутіно, то відкритість їх генплану на думку Вадима Сабініна є неоднозначною. Оскільки генплан прийнятий ще в 1995 році і скоріш всього складається лише з одного креслення без чітких розмежувань території. У відповідь на інформаційний запит експертам проекту документ відмовилися надавати «через відсутність копіювальної техніки». Провірити особисто у міській раді не було змоги.
Враховуючи передбачену нормативно-правовими документами вільну доступність громадян до генеральних планів та наявні обмеження у вільному доступі основних частин генлану всіх 16 міст Черкаської області, організатори проекту найближчим часом передадуть відповідні скарги до обласної прокуратури.
19.12.2012 17:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter