В Умані орден отців Василіанів сперечається за приміщення з нічним клубом "Огненная лошадь"

В Умані орден отців Василіанів сперечається за приміщення з нічним клубом  "Огненная лошадь"   Нічний клуб в Умані відмовляється покинути приміщення колишнього монастиря отців Василіан, яке перебуває на балансі Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань». Відновити справедливість працівники заповідника намагаються через суд, але наразі марно, повідомляє Новий погляд.

«Справа у тому, що це приміщення нам передали 2006 року, і вже тоді там був нічний клуб. Зараз закінчується термін оренди, і ми ведемо судові тяжби, щоби їх виселити. Але власники нічного клубу відмовляються виселятися. Так само у продовженні оренди їм відмовило й наше міністерство, тому що у цьому приміщення не може функціонувати подібний заклад. Ось і виходить, що вони тут перебувають незаконно, але й приміщення не звільняють», – розповів «Погляду» Олександр Мельничук, директор Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань».

Керівник заповідника переконаний, що цінній історичній пам’ятці завдано великої шкоди. «Коли робили ремонтні роботи, щоби облаштувати нічний клуб, вони, звичайно, робили його для своїх функціональних потреб. Тому говорити про якусь користь, що у стінах пам’ятки перебував такий заклад, зайве. Однозначно, перебування нічного клубу в цьому приміщенні не сумісне із статусом пам’ятки», – каже Олександр Вікторович.

Нічний клуб «Огненная лошадь» у стінах колишнього монастиря діє понад 10 років. 1998 року, коли будівля була ще у комунальній власності, її передали в оренду приватному підприємцю, точніше товариству з обмеженою відповідальністю. А вже товариство з обмеженою відповідальністю на умовах суборенди передало частину приміщень монастиря під використання нічного клубу.

Утім, кілька років тому до монастиря хотіли повернутися отці василіани. «Єдина релігійна громада, яка має моральне право на цю історичну пам’ятку – це орден отців Василіанів. Десь роки три тому вони зверталися до Міністерства регіонального розвитку та будівництва, щоби їм передали пам’ятку, але статус пам’ятки архітектури місцевого значення не передбачав тоді повернення», – пояснив директор заповідника.

За увесь час свого існування Василіанський монастир не раз змінював статус. Тут були й казарми, і суд, і навіть народний театр, а тепер у стінах історичної пам’ятки і духовної святині влаштовують лазерні 3D-шоу.

Довідка:
Василіанський монастир в Умані було засновано у 1765 року за сприяння воєводи Київського Францішека Салезія Потоцького. Одним з будівничих кляштора був Шафранський. При монастирі діяло шестикласне училище, яке розпочало роботу 1766 року. Згідно із документами про заснування, при монастирі повинні були знаходитись 14 василіан, 4 місіонери, 4 професори, а також 400 учнів.

Між 1768 та 1794 з релігійного закладу монастир став центром світської освіти. Але на початку ХІХ століття російський уряд ліквідував кляштор. Будівля монастиря перейшла у відання місцевої влади, деякі речі було вивезено до музею Київського університету Св. Володимира, дещо передано до католицького костьолу Успіння Пресвятої Богородиці в Умані. Після переходу міста до відомства військових поселень, будівлю монастиря було зайнято управлінням та шпиталем поселень, а монастир перетворено на православну церкву. У 1858 р. тут було створено артилерійські казарми, в подальшому тут відбувались засідання Уманського окружного суду. За часів радянської влади у приміщенні монастиря спочатку діяв «Пролетарський театр», пізніше її було передано у відання військової частини. Лише у 1998 році військові звільнили це приміщення, і воно було надано в оренду товариству з обмеженою відповідальністю.
10.12.2012 17:40
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter