У Черкасах «кризові» родини взяті під соціальний супровід

У Черкасах «кризові» родини взяті під соціальний супровідПонад 2,8 мільйони гривень цільової дотації на роботу з кризовими сім’ями отримав цього року з державного бюджету Черкаський міський Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Зокрема, кошти передбачені для виявлення проблемних черкаських родин та надання допомоги у подоланні негативних проявів у їх сім’ях. В рамках цієї роботи цьогоріч у нашому міста було виявлено 555 родин, які опинились у складних життєвих обставинах. Для порівняння: за минулий рік виявлено 95 сімей.
Директор Черкаського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетяна Скляренко розповіла, що зараз з кризовими сім’ями працює 43 фахових спеціалісти Центру, які не лише надають інформаційну, психологічну, юридичну допомогу, але й здійснюють соціальний супровід, долаючи разом з родиною рубіж «проблемності». А також сприяють у налагодженні нормальних відносин у таких сім’ях.
Приміром, зараз у Черкасах під соціальним супроводом перебуває 228 кризових сімей, повідомили у Черкаській міській раді. Серед основних їх негараздів – алкоголізм, наркоманія, безвідповідальне батьківство, непорозуміння з дітьми, агресія підлітків тощо.
– Найпроблемніше виявити кризові сім’ї, – наголошує Тетяна Віталіївна. – Дуже сприяє у цьому питанні «телефон довіри» 330-900, що діє при нашому Центрі, куди звертаються люди, які живуть по-сусідству, або знають сім’ї, які потребують допомоги.
Реагуючи на кожне таке повідомлення, фахівці з соціальної роботи Черкаського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді виїжджають на місце, де виявляють проблемні питання конкретних родин, які потребують вирішення. Але перш ніж почати працювати – з батьками (чи опікунами) укладається договір про співпрацю, де прописуються усі аспекти, які будуть вирішуватись впродовж соціального супроводу. А також вказуються супутні послуги, які надаватимуться фахівцями Центру. Приміром, відновлення втрачених документів, розв’язання конфліктів у сім’ї тощо. До речі, усі ці послуги є безкоштовними.
За її словами, особливо це актуально у спілкуванні батьків та дітей, які часто просто не знають, як вибудувати між собою довірливі відносини, де б кожна сторона поважала і враховувала думку одне одного. І, як наслідок, нерідко, протестуючи, діти прогулюють школу, починають вживати алкоголь та наркотики, курити, поводяться агресивно, потрапляючи у коло зору міліції. Чи навпаки – втрачають інтерес до життя, перестають слідкувати за собою, замикаються, занурюючись у суїцидальні думки. Батьки б’ють на сполох, проте не завжди їм вдається «достукатись» до серця дитини. Тому фахова допомога спеціаліста стає просто життєво необхідною.
Суттєву підтримку у роботі з «проблемними» дітьми та підлітками надає також Український Благодійний фонд «Благополуччя дітей», який профінансував проект з відкриття у Черкасах Центру денного перебування та розвитку дітей. Починаючи з червня цього року, цей Центр активно працює по вул. Смілянська, 100, організовуючи дозвілля черкаських дітей і підлітків. Крім цього, у закладі працюють досвідчені психологи, які у легкій, ненав’язливій формі спілкуються з неповнолітніми, а якщо треба – проводять спеціальні спільні та індивідуальні консультації з батьками, з’ясовуючи проблеми та шукаючи способи подолання негативних проявів у поведінці.
Окрема тема – алкоголізм, наркоманія та безвідповідальне ставлення батьків до виконання своїх обов’язків щодо виховання дітей. Якщо ситуація в сім’ї категорична, зокрема, батьки відмовляються змінювати спосіб свого життя, ігноруючи інтереси дитини, яка не відвідує школу, займається бродяжництвом, – фахівці Центру спільно зі службою у справах дітей, кримінальною міліцією у справах неповнолітніх ініціюють питання про позбавлення їх батьківських прав та організацію дитини у реабілітаційний центр для неповнолітніх.
Проте – це радше виняток. Оскільки фахівці з соціальної роботи до останнього намагаються «врятувати» кризову сім’ю від подібного перебігу.
26.10.2012 13:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter