Сисоєва - но пасаран! Черкаська журналістка та артистка "Канону" Оксана Колісник оприлюднила концепцію розвитку Черкаської філармонії

Сисоєва - но пасаран! Черкаська журналістка та артистка "Канону" Оксана Колісник оприлюднила концепцію розвитку Черкаської філармоніїЧеркаська журналістка та артистка камерного хору "Канон" Оксана Колісник оприлюднила перспективний план розвитку Черкаської обласної філармонії. повідомивши про намір взяти участь в конкурсі на заміщення вакантної посади директора філармонії.
Концептуальні засади.
Філармонія в культурно-мистецькому та соціо-культурному просторі Черкащини, наявний стан та бачення в перспективі.
Комунальний заклад „Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради” (надалі – Філармонія) один з двох комунальних закладів – концертних організацій, діяльність яких дотується з обласного бюджету. Це – потужна, з давніми традиціями, досвідом і здобутками установа, на яку припадає переважна частка обсягу концертного обслуговування мешканців обласного центру та районів області, яка є базовою для проведення переважного числа офіційних заходів із відзначення знаменних та пам’ятних дат, значних подій в житті держави та Черкащини. Філармонія має в своєму складі чотири мистецькі колективи, серед яких справжня візитівка Черкащини Черкаський академічний державний заслужений український народний хор, Ансамбль народної музики „Росава”, тріо „Вербена” (з часу заснування – тріо бандуристок, яке зараз працює в дещо зміненому форматі) і наймолодший за стажем роботи у Філармонії, але найактивніший в плані концертної діяльності колектив – Малий симфонічний оркестр. Окрім того, у Філармонії працюють ряд досвідчених солістів-вокалістів. Як про окремий напрямок роботи можна говорити про діяльність на базі Філармонії проекту „Дитяча філармонія”. Над створенням концертних програм працюють досвідчені режисери постановники, художники, працівники творчо-інженерних служб. Заходи з організації концертної діяльності забезпечує адміністративна група. Повсякденна діяльність філармонії забезпечується технічним персоналом.

Філармонія має власний концертний зал на понад 700 місць, в якому проходять концерти колективів та солістів Філармонії, урочисті заходи обласного рівня, концерти гастролюючи колективів, заходи різноманітних установ та організацій.

Незважаючи на досить потужний творчий та матеріально-технічний потенціал Філармонії, існують ряд факторів, які обмежують можливості його ефективного використання, та перешкоджають посіданню належного йому місця в культурно-мистецькому просторі Черкащині та виконання своєї системоутворюючої функції в соціокультурному просторі регіону. Окрім загальної економічної ситуації, яка обмежує ресурси для діяльності та розвитку культурно-мистецької галузі, особливо напрямку так званих філармонічних жанрів, Філармонія має проблеми, притаманні власне закладу. Зокрема, проблеми матеріально-технічної бази: незавершеність робіт із реконструкції приміщення, юридична неузгодженість в питаннях власності на його частину („праве крило”). Внаслідок цього колективи Філармонії, щонайменше, не мають задовільних умов для проведення репетицій. Щонайбільше, власне діяльність закладу в обласному центрі може бути в будь-яким момент припинена контролюючими технічний стан приміщення організаціями. До проблем матеріально-технічної бази треба віднести і нестачу та застарілість транспортних засобів, нестачу музичних інструментів тощо.

До проблем творчого характеру можна віднести певну жанрову обмеженість у пропозиції Філармонії. Зокрема, Філармонія не пропонує слухачам традиційний для філармонічних установ і основоположний для музичного мистецтва України жанр академічного хорового виконавства. Також останнім часом Філармонія знизила зусилля із популяризації суто національного інструменті – бандури. У мистецькій пропозиції Філармонії практично повністю відсутнє естрадне мистецтво.
Існують і проблеми організаційного характеру, які, в свою чергу, обмежують реалізацію потенціалу діяльності Філармонії, зокрема творчу та концертну активність її мистецьких колективів. На жаль, проблеми Філармонії останніми роками мають тенденцію до ускладнення, авторитетність закладу знижується, що, зокрема ілюструють і Програми економічного і соціального розвитку Черкаської області і в яких Філармонії та Філармонічній діяльності не знаходиться місця.

Аналіз показників діяльності закладу за три останніх роки засвідчує суттєве зниження в останні роки обсягів надходжень від основної діяльності, а також різке ослаблення концертної активності поза межами обласного центру.

Ця ситуація вже завдає суттєвих іміджевих втрат Черкащині, віддаленими ж її наслідками можуть бути сумніви у самодостатності Черкащини як регіону, який може забезпечити гармонійний розвиток своєї території та громади. Відповідно, що розв’язання проблем, з якими стикається Філармонія, та її внутрішніх проблем не може бути лише клопотом колективу самої Філармонії, а має перебувати в полі зору найрізноманітніших структур, зацікавлених розвитком регіону, і – в обов’язковому порядку – в полі зору структур, відповідальних за такий розвиток.
Відповідно до сучасних поглядів на роль культури і мистецтва в суспільному житті, про їх значення в суспільних процесах, ролі в розбудові суспільного капіталу Філармонія бачиться як:
Культурно-мистецький заклад, який має системоутворюючий характер для культурно-мистецького та соціо-культурного простору Черкащини, це (разом із іншими провідними культурно-мистецькими закладами) основа мережі забезпечення якнайширшого доступу до мистецьких надбань мешканців Черкащини, це візитна картка творчого потенціалу області.
Місія Філармонії: Формування культурного простору Черкащини, створення можливостей доступу до високих надбань музичного мистецтва для всіх мешканців Черкащини, плекання національної музичної культури, мистецьке представництво Черкащини в Україні та в світі.
Цілі Філармонії:
Забезпечення умов сталої діяльності закладу для реалізації своєї Місії;
Створення високоякісного мистецького продукту;
Розвиток професійного музичного виконавства, зокрема робота з творчою молоддю;
Активне залучення різноманітних категорій мешканців Черкащини до спілкування з високими мистецькими досягненнями, зокрема й вітчизняним музичним надбанням;
Формування іміджу Черкащини, як регіону з багатими мистецькими традиціями, спільнотою, яка гармонійно та динамічно розвивається.
21.05.2013 14:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter