Василь Шкляр презентував у Черкасах нову книжку "Троща"

Василь Шкляр презентував у Черкасах нову книжку "Троща"Як інформують у міськраді Черкас, 20 квітня український письменник Василь Шкляр в стінах міського Будинку культури імені Івана Кулика презентував свою книгу під назвою «Троща». Вона побачила світ наприкінці літа минулого року. Під час зустрічі автор розповів про факти, які підштовхнули його до написання цього роману й поспілкувався зі своїми шанувальниками. Тут на них, серед іншого, чекала й афтограф-сесія.

До Черкас письменник завітав на запрошення міського голови Анатолія Бондаренка. Каже: перечитав чимало романів свого земляка.

– У всіх його творах є українська душа, справжня любов до нашої держави, козацький дух, – говорить Анатолій Васильович. – Вони не лишають байдужими. Ти усвідомлюєш, що Україна буде доти – допоки битиметь серця останнього українського патріота.

Очільник Черкас подякував письменникові за візит до нашого міста й наголосив, що такі зустрічі є надзвичайно важливими.

Сам же Василь Шкляр зізнався, що під час його поїздок із презентаціями Західною Україною люди час від часу просили написати книгу про УПА «як «Чорний Ворон».

– Спершу я відповідав, що найбільше боюся в літературі повторів, – каже він. – Але насправді ж тут моє внутрішнє бажання збіглося з прагненнями читачів. Бо, пишучи цикл творів про російсько-українську війну, не міг оминути таку гарячу, яскраву сторінку в нашій історії як боротьба Української повстанської армії на Волині й у Галичині.

За його словами, перед написанням автор довго шукав універсальну історію, яка була б притаманна для всієї Західної України, перегортав для цього гори архівних матеріалів, спілкувався з воїнами УПА й підпільниками.

– Перше «зернятко» про бандерівців посіяла мені одна підпільниця в 1975 році, коли я був ще зовсім молодим хлопцем, – згадує Василь Шкляр. – Мій брат Петро одружився на волинянці й ми поїхали туди гуляти весілля. Тоді ж я у одного діда попросив: «А Ви можете показати мені справжнього, живого, бандерівця?». Він зщурився, трошки злякався, а потім позвав мене й ми на санях поїхали в сусіднє село. Там він познайомив мене з жінкою – колишньою підпільницею УПА. Я багато взяв із її спогадів і з її розповідей.

Прототипом головного героя роману «Троща» став реальний боєць УПА Мирослав Симчин. Нині йому виповнилося 95 років.

– Нарешті я знайшов надзвичайну драматичну історію, яка відбулася над річкою Стрипа в Тернопільській області. У очеретах переховувалися наші повстанці, це тяжкий 1947 рік, хлопці стояли там без надії на перемогу, – говорить він. – Багато вже на той час було й зради. І ось одного дня їх там оточила велика кількість «червонопогонників», які не лишали нашим хлопцям шансів... Головний герой мого роману Місяць виходить із пастки і присягається знайти зрадника, знешкодити його, бо саме через нього загинули його побратими.

Водночас, Василь Шкляр поділився, що цей роман і про тяжку зраду «яку можна зрозуміти, але не можна виправдати».

– Ніхто з нас не знаю, як поводив би себе, аби опинився в тій ситуації, в якій були його герої, – говорить він.

А «трощею» в тих краях, де розгортаються події роману, називають очерет.

– Це слово – багатозначне й містке, воно означає катастрофу, бійня, трощення людських доль і життів, – говорить письменник.

Для довідки:

Василь Шкляр – письменник, деякі літературні оглядачі називають його «батьком українського бестселера».

Є володарем багатьох нагород: за найкращий гостросюжетний роман «Ключ» у 1999 році відзначений премією «Золотий Бабай», у 2002 році за роман «Елементал» на літературному конкурсі «Коронація слова» отримав першу премію в номінації «Роман». У 2003 році став володарем міжнародної премії в жанрі фантастики у номінації «За найкращу україномовну фантастику» на конкурсі «Спіраль століть». А в 2011 отримав Національну премію України імені Тараса Шевченка за роман «Залишенець. Чорний ворон».

Роботи Шкляра перекладено англійською, болгарською, вірменською, шведською, словацькою, російською мовами тощо.
23.04.2018 12:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter