Пам'яті Першого Президента України

Пам'яті Першого Президента України...помер перший Президент України Леонід Кравчук.

Не відзначити сумний символізм неможливо: Перший Президент України помер своєю смертю на 89 році життя. Пішов з життя в той історичний відрізок, коли понад два місяці намагаються позбавити життя Шостого Президента України. Намагаються "спецпредставники" країни, з кістлявих обіймів якої Кравчук так охайно й акуратно "витяг" Україну в 1991 році.

Кравчук був найрозумнішим лідером серед керівників 15-ти республік колишнього СРСР на початку 90-х років. Горбачов. Єльцин, Назарбаєв (при всій повазі до масштабу цих людей) поруч з Леонідом Макаровичем мали вигляд акторів погорілого театру на фоні диригента симфонічного оркестру. За рівнем інтелекту йому не поступався хіба що перший лідер Білорусі Станіслав Шушкевич (теж помер днями) та Вітуастас Ландсбергіс - лідер литовського Сейму.

Леонід Кравчук був першим (і останнім поки що) в Україні Президентом-інтелігентом.

Вже на початку 90-х років він досяг такого рівня акторсько-політичного мистецтва, що міг відповісти на будь-яке, найкаверзніше та найпідступніше питання. Додати до цього вміння майстерно "перевзуватися в повітрі" і відчувати, куди саме в Україне віє вітер змін - ось вам і довершений образ Кравчука в 90-ті роки XX століття.

Іронія долі: першим лідером України стала людина, яка прочитала ПСС Ульянова-Леніна (55 томів дрібним "почерком"). Комуніст-ортодокс, що переміг на чесних виборах усіх найяскравіших дисидентів - Чорновола, Лук'яненка, Гориня...

Кожен з них морально мав значно більше прав бути Першим Президентом, ніж Кравчук. Однак Чорновіл та Лук'яненко були на 10 голів вище за тогочасних громадян УРСР. А Кравчук - на півголови. Рівно на стільки, скільки потрібно, щоб подобатись більшості.

У Леоніда Макаровича було кілька вчинків, що закарбовані в усіх майбутніх підручниках з української історії.

1. Девіантна поведінка під час ГКЧП 19-21 серпня 1991 року. Завдяки ній кров в Україні не пролилася.

2. Політична інтуіція, яка підказала комуністичному ортодоксу 24 серпня 1991 року, що зараз історично правильно бути лідером Українців, а не вірним ленінцем.

3. Залізна логіка на перемовинах з Єльциним у Біловіжській пущі в грудні 1991 року. Роль Кравчука в тому, що тоді, в грудні 91-го, СРСР розпався безболісно - визначальна.

4. Небажання чіплятися тримтячими долонями за президентське крісло в липні 1994 року. Пішовши на дочасні президентські вибори і поступившись на них Леоніду Кучмі, Кравчук з гордо піднятою головою пішов з Банкової.

Так, у постпрезидентському 28-річному відрізку життя Леонід Макарович не раз і не два балансував на межі фолу і вдавався до вчинків сумнівної моральної якості. Членство в СДПУ(о), підтримка кандидата в Президенти Януковича...
.
Кравчук не був ідеальним. Він був складним і строкатим. Малювати його портрет слід кольорами і відтінками не одної веселки.
Проте в історії України він залишиться лідером, за якого жодного разу не було соромно. Який мав політичний й емоційний інтелект, чудову інтуіцію. Відчував свою країну. І любив її...

Кравчук достойний увічнення в бронзі та мармурі. Жоден притомний українець не буде заперечувати цього попри неоднозначність чималої кількості епізодів в його довгому політичному житті.

Проте, як відомо, один "Кравчук" у Києві вже є. Саме з молодого студента Кравчука ліпили червоного командира Щорса, який піднявся в стременах на гранітному постаменті на розі бульвару Шевченка та Петлюри.
Пам'яті Першого Президента України
Пам'яті Першого
Відповідно до відомої настанови Родена щодо відсікання зайвого від брили мрамору, Щорса можна елементарно декомунізувати. Тим більше, що це справді молодий Перший Президент України Леонід Макарович Кравчук.

Комуніст, який розпочав декомунізацію України в 1991-му...

Олександр Арабач
10.05.2022 22:20
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter