Ніхто не має права залишати Черкаси без великого футболу, - Володимир Лашкул

Колишній віце-президент УАФ, почесний громадянин Черкащини Володимир Лашкул в прямому ефірі ТРК Ільдана разом із коментатором заключного матчу осені Черкащина – Інгулець розповів про ситуацію навколо команди майстрів Першої ліги «Черкащина»
Ніхто не має права залишати Черкаси без великого футболу, - Володимир Лашкул

«Стадіон у Черкасах продав перепустки на VIP-трибуну без відома клубу»

– Володимире Григоровичу, чому команда грає свої домашні матчі у Щасливому? Чи правда, що клуб сплачує комунальному закладу стадіон «Центральний» за оренду, а його гравців не пускають навіть до роздягальні?

– Справа в тому, що в місті Черкаси більшість керівників комунальних підприємств хочуть заробляти гроші і бажано, не напружуючись. Футбольному клубу все дають із одним але… Необхідно заплатити КП Центральний стадіон за оренду більш як 30 000 за одну гру, не отримавши за цю суму жодної іншої послуги крім права тренуватися на запасному футбольному полі, яке знаходиться не в найкращій якості та продавати квитки на матчі.

Тобто таку сферу підготовки до матчів, як рекламно-інформаційне забезпечення, реалізацію квитків має вести клуб. Але це не зовсім логічно, адже стадіон – власність міської ради і тут працює директор, адміністрація. Тому, підписуючи договір про проведення матчів на стадіоні, ми пропонували, щоб стадіон, як розпорядник спортивної споруди, взяв на себе і деякі питання з організації матчів. Адже йдеться про свято футболу для черкащан на стадіоні міської ради.

– Тобто стадіон і клуб мали б спільно залучати вболівальників на матчі, як це робить, скажімо, НСК «Олімпійський» у випадку з «Динамо» чи ОСК «Металіст» з ФК «Шахтар», і що є звичайною практикою у європейському футболі?

– Саме так. І це логічно, рекламно-інформаційною роботою та продажем квитків міг би займатися стадіон. Адже в адміністрації для цього є кадрові ресурсі та інші можливості. Наприклад, за розміщення реклами на носіях стадіону клубу було б не потрібно платити кошти. А то виходить дуже смішна історія: щоб розмістити анонс з датою і початком матчу на огорожі стадіону також було потрібно було платити кошти. Та інші можливості в місті стадіон як комунальне підприємство міської ради стадіон міг би використовувати ефективніше: реклама в міському комунальному транспорті, кінотеатрах, в місцях масового відпочинку.

Кошти від продажу квитків могли б надходити у власність стадіону, і завдяки цим коштам компенсувалися б витрати за оренду. І за такої концепції співробітництва зрозуміло, що колектив повинен був би брати на себе відповідальність за рекламно-інформаційну роботу серед жителів міста і області, за підтримку команди, за організацію на стадіоні футбольного свята під час кожного матчу. Тоді і за результат команди були б спільні переживання.

А так – за оренду заплатив клуб, а стадіон продав перепустки на VIP-трибуну і клуб про це навіть до відому не поставили. А під час футбольних матчів, коли суперники команди «Черкащина» гостро атакували або досягали успіху, то частина присутніх на VIP-трибуні чомусь дуже емоційно вболівала за команди суперників. Тобто, проти «Черкащини». Це образливо і сумно.

Ніхто не має права залишати Черкаси без великого футболу, - Володимир Лашкул


«Мені пропонували стати президентом МСК «Дніпро», але потім злякалися»

– Як вважаєте, чому взагалі склалася така ситуація?

– Корінь проблем у підході до справ керівників комунальних підприємств міської та обласної рад. Вони звикли жити за рахунок ресурсів громад, особливо не напружуючись. Вони не вміють робити щось креативне.

А тут ще й вдалося скористатися моєю ідеєю про створення МСК «Дніпро». Але ж цей клуб поки що функціонує тільки за рахунок бюджету міста. Позабюджетні кошти не залучаються. Цим клубом опікуються особисто два заступники міського голови І.Коломоєць і Ю.Ботнар. А їх волю реалізує директор стадіону Ю.Гончаров. Вони зробили все, щоб вижити ОПФК «Черкащина» з міста, не розуміючи, що таким чином вбили професіональний футбол у Черкасах.

Водночас немає меж їхній радості, що таким чином вони розчистили платформу для МСК «Дніпро». Не дивуйтеся, якщо протягом міжсезоння молоді і перспективні футболісти команди «Черкащина» одягнуть футболки МСК «Дніпро». Наприклад, Віталій Бойко, Вадим Чорний, Владислав Марченко, Станіслав Стрикаль, В’ячеслав Орел, Станіслав Нікішов, Вадим Тенжицький, Кирило Цокало, Максим Авер’янов та інші.

– Ви пробували знайти компроміс?

– Це було неодноразово. Домовилися навіть до того, що Ю.Гончаров та інші особи, наближені до МСК «Дніпро» запропонували мені очолити МСК «Дніпро» в статусі президента. Але потім вони просто швиденько зам’яли пропозицію, бо злякалися, що я дам згоду. Команда «Черкащина» дограла осінню частину футбольного сезону тільки для того, щоб зберегти місце для Черкас у професіональному футболі. Адже якби команда знялася з чемпіонату, то цього б місця уже б не було.

Тепер про мрії керівників МСК «Дніпро» отримати шанс розпочати наступний чемпіонат у Другій лізі ПФЛ. Щоб вони не залишилися біля розбитого корита, я нагадую цим мрійникам, що згідно з Регламентом змагань ПФЛ необхідно посісти місце не нижче шостого у чемпіонаті України серед аматорів. Зараз МСК «Дніпро» на останньому місці. Тому бажаю команді «Дніпро-Черкаси» вдалих виступів у аматорському футболі і якомога швидшого старту в змаганнях ПФЛ України. Одночасно маю думку, що знищувати те, що вже створено і пускати за вітром чинну команду Першої ліги не зовсім розумно. Треба знайти шляхи і об’єднати можливості приватного та міського клубів, створивши в Черкасах одну конкурентоспроможну команду на основі державно-приватного партнерства.

«МСК «Дніпро» використовує бюджет міста, не залучаючи інші засоби»

– Чому вирішили проводити свої домашні матчі саме у Щасливому?

– На жаль, у Черкаській області немає іншого стадіону, який би відповідав Регламенту УАФ для проведення матчів такого рівня. Саме цим і користувалася адміністрація комунального закладу стадіон Центральний, створюючи тиск на команду «Черкащина».

– Як вважаєте, найближчим часом можна знайти вихід із ситуації та порозумітися із владою Черкас?

– Питання не дуже коректне. Справа в тому, що із владою Черкас та області у мене особисто і у футбольного клубу «Черкащина» немає ніяких проблем, повне порозуміння. Адже і представники влади, і багато вболівальників пам’ятають, що я очолював професіональний футбольний клуб міста Черкаси з 2013 року. Ми багато зробили для розвитку аматорського футболу. В ОТГ Білозір’я побудували стадіон і навчально-тренувальний комплекс, відкрили Академію футболу і футзалу, запровадили відкриті тренування дітей у черкаських школах за участю футболістів команди «Черкаський Дніпро».

Я неодноразово закликав до об’єднання зусиль, пошуку компромісів для спільної роботи, але громадська спілка Федерація футболу Черкаської області займає в цій справі досить пасивну позицію. А режисери сценарію розвитку МСК «Дніпро» крутять своє кіно, активно використовуючи бюджет міської ради, не залучаючи до цієї справи підприємства різних форм власності міста і області.

Ніхто не має права залишати Черкаси без великого футболу, - Володимир Лашкул


Об’єднання зусиль за такої ситуації нікого не цікавить. Тих, хто впіймав зірочку, важко відірвати від можливостей, що надаються міською радою. Нещодавно призначили нового голову Обласної державної адміністрації Романа Боднара. Можливо, щось найближчим часом зміниться. Принаймні, дуже хочеться щоб відбулися позитивні зрушення у футбольному господарстві міста і області.

Зараз дуже зручний час, щоб навести лад у цій справі. До весни у чемпіонаті буде перерва. Є можливість навести порядок в організаційних питаннях, визначитися чи потрібна місту професіональна команда. То, будь ласка, проведіть засідання круглого столу, зберіть зацікавлених осіб, впливових бізнесменів Черкащини і скажіть відверто громаді міста Черкаси та Черкаської області, що немає можливості зараз тримати в Черкасах таку команду. Обґрунтуйте інші більш важливі напрямки.

«Я вітаю футзал на Черкащині, але його аудиторія не може зрівнятися з 13 тисячами вболівальників на стадіоні»

– Але ж професіональний футбол має і важливу соціальну складову. Навколо такої команди можна об’єднувати людей, дарувати їм свято футболу…

– Погоджуюся з вами. Саме так і було кілька років тому, коли трибуни стадіону в Черкасах або заповнювалися вщерть, або більша частина, люди йшли родинами на стадіон подивитися не тільки на свою команду, а й на іменитих суперників.

Ми запрошували до Черкас навіть молодіжні збірні команди України та інших держав. А зараз ми перенесли всю увагу на футзал. Ось і цими днями в Черкасах відбудеться товариський матч між збірними командами України та Хорватії. Безумовно, це потрібна справа. І я вітаю національні збірні команди України та Ховратії на Черкащині, але потрібно розуміти, що 13 тисяч глядачів на стадіоні Центральний і 873 місця в спорткомплексі «Будівельник» під час футзального матчу – це зовсім інші аудиторії, а отже і зовсім різні емоції, і можливості для відпочинку глядачів.

Ніхто не має права залишати Черкаси без великого футболу, - Володимир Лашкул


Зараз я вже не маю жодного відношення до ОПФК «Черкащина». Корпорація «Черкаський Дніпро» вийшла із засновників клубу. Основний засновник зараз є громадська спілка «Федерація футболу Черкаської області», дві ОТГ Черкаського району — Білозір’я та Степанок і ще дві юридичні особи.

Знаю, що нинішні засновники пропонували обласній, міській радам безкоштовно отримати частку у клубі, але обидві ради відмовилися. Міська рада зрозуміло чому, тому що створила власний муніципальний клуб «Дніпро». Обласна ж, наскільки мені відомо, не має наміру поліпшувати справи у такій важливій соціальній сфері як аматорський та професіональний футбол.

– Так чому ви тоді до останнього матчу надавали фінансову підтримку ОПФК «Черкащина»?


– Ви абсолютно праві, так і було. Виключно моє патріотичне ставлення до Черкащини, вболівальників футболу спонукали мене перейматися долею команди і фінансувати її підготовку до матчів.

– Навіщо команда з Другої ліги виходила у Першу? Для чого це було робити, адже зараз у команди зовсім погані справи?

– Після того як була ліквідована команда «Черкаський Дніпро» я мав зобов’язання перед вболівальниками і людьми, які сприяли тому, щоб «Дніпро» успішно виступав у Першій лізі. Були відповідні домовленості із головою обласної державної адміністрації Юрієм Ткаченком, а також з керівництвом обласної ради. Вони мали організаційно і політично підтримувати команду.

І йшлося не про кошти. Перш за все необхідно було змінити ставлення до команди майстрів у Черкасах. Мене ніхто не просив вкласти 16 мільйонів 800 тисяч гривень для того, щоб команда Другої ліги «Черкащина» вийшла до Першої ліги. Я це зробив за власної ініціативи, на прохання моїх однокласників і вболівальників футболу Білозірської громади за підтримки деяких підприємств Черкаської області. Тому, користуючись нагодою, дякую корпорації UKRAVIT, підприємству Euralis, піпдриємтсву «Перемога Нова», новокаховському річковому порту, ТМ «Імперія яхт» за підтримку в минулому футбольному сезоні.

А от коли команда вийшла у Першу лігу і перейшла грати матчі в чемпіонаті України в Черкаси, а за декілька місяців до цього у місті з’явилася аматорська команда «Дніпро», то ОПФК «Черкащина» почали відверто знищувати.

«Проблеми черкаського професіонального футболу вже знаходяться не в сфері моїх планів»

– Багато нарікань з боку футболістів та тренерів на стан стадіону в Черкасах. Це проблема?

– Треба дійсно вже давно привести до відповідності з регламентом УАФ стан стадіону Центральний. Адже маючи таку споруду, потрібно вже давно було б зробити якісне футбольне поле з підігрівом, сучасні засоби спостереження для забезпечення безпеки вболівальників, покращити стан загальної інфраструктури на стадіоні, підтрибунних приміщень, роздягалень, душових, умови перебування на VIP-трибуні.

– Зарплата гравцям, тренерському штабу виплачуються вчасно?

– Наскільки мені відомо, зараз існує заборгованість по виплаті заробітної плати за останні чотири місяці. Перед останнім туром я знову надав фінансову допомогу клубу, щоб виплатили зарплату за вересень. І взагалі, не розумію, чому мені пишуть листи і прохання? Є ж засновники клубу і до них треба звертатися.

Ніхто не має права залишати Черкаси без великого футболу, - Володимир Лашкул


– Якою буде ОПФК Черкащина взимку і до весни ще поки не зрозуміло?

– Поки не можу відповісти на це питання. Хіба що на наше спілкування зреагують керівники Черкаської області та міста. Тільки у такому випадку ситуація може змінитися.

– На початку сезону тренував команду Олександр Кирилюк, потім Віталій Кобзар, а зараз знову працює Олександр Ілліч. Він сам повернувся до клубу?

– Він зрозумів свою помилку і це дуже добре. Вітаю його з цим рішенням. У чому полягала його помилка? Олександр Ілліч емоційно зреагував на побажання з VIP-трибуни і посеред матчу залишив лаву запасних, пішовши з футбольного поля.

– Існує ймовірність того, що Муніципальний клуб Дніпро – Черкаси та ОПФК Черкащина об’єднають свої зусилля?

– Усе можливо!? Але проблеми черкаського професіонального футболу вже знаходяться не в сфері моїх планів. Я маю намір зосередити свою увагу на реалізації можливостей Академії «Всеукраїнський центр футболу і футзалу Черкащина» та відновити діяльність футбольного клубу «Зоря Білозір’я», який припинив своє існування у зв’язку з моїм переходом до черкаської професіональної команди «Славутич». На завершення хочу просити міського голову Анатолія Бондаренка, голову Черкаської облдержадміністрації Романа Боднара і інших керівників області та міста терміново організуватися і провести засідання круглого столу. Запросити до участі в ньому вболівальників, керівників та власників аматорських футбольних клубів, що беруть участь у першості Черкаської області.

Потрібно швидше визначитися, чи залишати команду, чи ні. Якщо залишати, то уже зараз потрібно думати про її доукомплектацію, навчально-тренувальні збори, майбутнє фінансування витрат на підготовку до матчів, покращення співробітництва стадіону та футбольного клубу.

Не можна втрачати часу, необхідно уже зараз діяти.

Ігор Войцицький
27.11.2019 14:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter