Великий футбол знову залишає Черкаси. Хто винен?

Краще жахливий кінець, ніж жах без кінця…Як великий футбол іде з Черкас. Історія 9-річного відродження професіонального футболу на Черкащині добігла до кінця.

19 жовтня після завершення домашнього матчу команди «Черкащина» з івано-франківським «Прикарпаттям» (футболісти зіграли внічию 0:0) гравці ФК «Черкащина» зняли футболки та склали їх в порожню VIP - ложу стадіону «Центральний» Черкаської міської Ради.
Великий футбол знову залишає Черкаси. Хто винен?
Футболки гравців ФК "Черкащина" - на VIP-ложі Центрального стадіону Черкас


Символізм демаршу гравців вийшов ще й подвійним. Футболісти «Черкащини» хотіли показати, що професіональний футбол у Черкасах нікому не потрібний. Порожня VIP- ложа стадіону стала найкращим доказом цьому, а суботня гра з «Прикарпаттям», мабуть, стала останньою для черкаської команди на цьому стадіоні. «Черкащина» або буде шукати інший стадіон в області для проведення домашніх матчів, або зніметься зі змагань через …безперспективність існування в цьому місті.
Великий футбол знову залишає Черкаси. Хто винен?

На сьогоднішній день футболістів «Черкащини» не допускають до тренувань на основному полі Центрального стадіону в Черкасах. На запасне поле пускають через раз.

…Варто нагадати, що великий футбол повернувся у Черкаси в 2010 році, коли в місті з’явилася команда «Славутич». 5 листопада 2013 року стати президентом і одним із власників клубу дав згоду віце-президент ФФУ (на той момент) Володимир Лашкул.

Здавалося б, що така ситуація – ідеальний варіант для розвитку футболу в регіоні. Є черкаський інвестор, людина авторитетна у футболі та й ще з місцевим корінням, вкладає кошти у розвиток найпопулярнішої гри на малій батьківщині. У 2012-му та відповідно 2016-му роках за кошти Володимира Лашкула і його партнерів у Білозір’ї під Черкасами з’явився стадіон та Академія футболу. Стадіон був визначений резервним стадіоном професіональної команди «Славутич» (тоді ІІ ліга).
Великий футбол знову залишає Черкаси. Хто винен?

Проте виявилося, що свій інвестор у Черкасах має єдине право – платити. І нічого не отримувати взамін.

Коли команда Другої ліги виходить у півфінал Кубку України і грає з донецьким «Шахтарем», коли футбольний клуб «Черкаський Дніпро» в заповненому вщент палаці «Дружба Народів» за участю повного складу Кварталу – 95 на чолі з майбутнім Президентом України Володимиром Зеленським проводить Перший форум прихильників футболу Черкащини - це «народна команда і клуб» (слова мера Черкас Анатолія Бондаренка).
Великий футбол знову залишає Черкаси. Хто винен?
Афіша з акторами "Кварталу-95" - до форуму вболівальників Черкащини

Коли потрібно для клубу бодай якось полегшити фінансове навантаження – це вже, за версією Юрія Гончарова, професіональний клуб, і йому потрібно за все платити.

Спробуйте хоч на мить відчути себе в Черкасах керівником не бюджетного, а такого футбольного клубу!

2013 рік: ви – відомий футбольний функціонер, займаєтесь прибутковим бізнесом, живете в Києві. З вашої малої батьківщини вас запрошують керівники області та громадськість: «Володимире, допоможи! Хто, як не ти…»
Великий футбол знову залишає Черкаси. Хто винен?
Володимир Лашкул

Звісно, що запрошення було під певні гарантії. Адже якщо тобі пропонують вкладати кошти в регіон, регіон має тобі чимось віддячити. Однак у 2014-му році - форс-мажор: війна на сході України, зміна керівників області…

Власник і президент клубу Володимир Лашкул несе витрати на утримання команди самостійно, щомісяця виймаючи з власної кишені чималу суму, а коли сімейного бюджету не вистачає, мобілізує можливості партнерів («УкрАвіт», «Євраліс», «Перемога – Нова», банк «Михайлівський», ТМ «Імперія Яхт», ТМ «Ельдорадо»). По-іншому не можна. Адже професійним футболістам, тренерам (навіть у Першій або Другій лізі) треба платити високу зарплату. Найкращі роки свого життя вони віддають дуже травматичному виду спорту. Завершуючи кар’єру на рубежі 30-35 років, їм треба мати бодай якусь «фінансову подушку», бо, крім як грати у футбол, вони в житті нічого не вміють. Мають купу травм та професійних болячок. Не всім вдається стати тренерами. Треба шукати місце в житті, вчитись іншій професії…

На рубежі 2016-2018 років В. Лашкул починає апелювати до влади, бізнесу і вболівальників: «Люди добрі, «Черкаський Дніпро» та «Черкащина» - це ж і ваші команди! Згоден нести на собі певні фінансові зобов’язання. Але ж допоможіть і ви. Так, з бюджету на професійний спорт виділяти кошти заборонено. Але ж можна не дерти три шкури за оренду футбольного поля, за розміщення реклами у місті, знайти форму розрахунків за інші послуги не за гроші. Наприклад, КП «Стадіон Центральний» міг би взяти на себе рекламно – інформаційне забезпечення домашніх матчів та продаж квитків. Дохід від продажу квитків міг би залишатися стадіону - на покриття витрат і часткове утримання МСК «Дніпро». Ви ж ходите на футбол, допоможіть…». Але, така конструкція співробітництва не могла бути прийнятою адміністрацією стадіону. Тут же потрібно не просто отримати кошти за оренду комунального майна, а потрібно включити мізки і попрацювати ……

…Перед останньою сесією Черкаської обласної ради від ФК «Черкащина» були надіслані офіційні листи дванадцятьом депутатам облради. Усі – знані в області керівники прибуткових підприємств або господарств. До кожного було прохання надати фінансову допомогу ФК «Черкащина». Це дало б можливість завершити перше коло Чемпіонату 2019-2020р.р.

Жоден з адресатів поки що не відгукнувся. А деякі однодумці - депутати порекомендували В. Лашкулу завершити справу тому, що вона не знайде підтримки в місті і області, адже в 2018 році міськрада Черкас створила муніципальний спортивний клуб «Дніпро».

Як це не дивно, але поштовхом для його створення був лист з пропозиціями на ім’я міського голови Анатолія Бондаренка від …Президента корпорації «Черкаський Дніпро» Володимира Лашкула.

Так, Черкаси це - місто особливих, підкилимних, не передбачуваних стосунків. Але пропозиціями корпорації скористалися люди, які мають доступ до канцелярії міського голови. Підкоригувавши викладені у зазначеному листі ідеї під свою концепцію і розуміння, в ході установчої прес-конференції МСК «Дніпро» влітку 2018 року заступник мера Ігор Коломоєць та директор КП «Стадіон Центральний» Юрій Гончаров пообіцяли, що муніципальна футбольна команда «Дніпро» буде виступати на професіональному рівні.
Великий футбол знову залишає Черкаси. Хто винен?
Юрій Гончаров - директор КП "Центральний стадіон" і директор ...відділу цього ж КП - МСК "Дніпро"


Проте зараз футболісти «Дніпра» виступають в аматорській лізі чемпіонату України. На їх утримання виділяються гроші з бюджету Черкас.

Але «фішка» в тому, що не існує такої юридичної особи - «Муніципальний спортивний клуб «Дніпро». «Дніпро» - це всього лише відділ Черкаського КП «Центральний стадіон». Директором якого працює, нагадуємо, - Юрій Гончаров.

І той же Юрій Гончаров є директором мск «Дніпро». Тобто, Гончаров очолює як комунальне підприємство - в цілому, так і окремий відділ цього ж підприємства – зокрема. Конфлікт інтересів? Ні, не чули про таке…

Щоб увійти бодай до Другої ліги, «Дніпру» треба створювати юридичну особу. За чинними правилами, показати джерела фінансування.

Зараз джерело фінансування муніципального спортивного клубу – бюджет міста Черкаси. За нормами Бюджетного кодексу, фінансувати з міського бюджету відділ комунального підприємства – можна, а професіональну футбольну команду – ні.

Керівники МСК «Дніпро» все це чудово розуміють, але на очах очільників міста і області ламають комедію, годуючи громадськість та виборців перспективами, які насправді є – марення, не більше.

До чергових місцевих виборів(вони мають відбутися через рік) така невизначеність влаштовує куратора спортивної галузі міста, заступника мера Юрія Ботнара та почесного президента МСК «Дніпро» Ігоря Коломойця. Обидва – члени ВО «Свобода». А після виборів, на яких шанси «Свободи» потрапити в міськраду незначні – хоч трава не рости.
Великий футбол знову залишає Черкаси. Хто винен?
Гончаров, Юрій Ботнар та Ігор Коломоєць у процесі навішування "локшини" на вуха вболівальників

Тому публічна пропозиція власника ФК «Черкащина» про об’єднання з муніципальним спортивним клубом «Дніпро» - зависла у повітрі.

…Ця історія – показовий й сумний приклад того, як політичні амбіції знищують професіональний футбол. Це - застереження будь-яким інвесторам, які збираються працювати в місті Черкаси і Черкаській області…

Сергій Цюрюпа
23.10.2019 14:15
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter