Черкаський Дніпро: покинути не можна залишити. Де ставити кому?

2 березня XX сесія Черкаської обласної ради розгляне питання «Про хід виконання рішення обласної ради «Про програму розвитку футболу в Черкаській області на 2012 – 20120 роки» (зі змінами). Цікаво, яке місце буде відведено для професіонального футболу і команди майстрів «Черкаський Дніпро» в доповіді управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації або профільної комісії обласної ради і в дискусії депутатів під час сесії (якщо дискусія буде)? Адже начальник управління Максим Зеленський давно зарекомендував себе таким «другом» черкаського футболу, з яким і ворогів не треба…

На сьогодні становище в черкаському футболі дійшло до межі, коли питання «Чи буде збережено «Черкаським Дніпром» прописку у Першій лізі?» - вже не актуальне. Правильніше буде сформулювати так: в якій формі існуватиме черкаський футбол? Невже найпопулярніша в світі гра буде лише здоровим відпочинком для аматорів?
Черкаський Дніпро: покинути не можна залишити. Де ставити кому?

Після першого кола чемпіонату України сезону 2017-2018 років «Черкаський Дніпро» «впевнено» облаштувався на останньому 18-му місці в Першій лізі. Результати проміжного фінішу приголомшливі: 4 перемоги, 2 нічії, 16 поразок. Єдиний професійний клуб області –беззаперечний аутсайдер чемпіонату. Разом з луцькою «Волинню» (яка ще минулого сезону грала в Прем’єр-лізі) черкаська команда залягла «на дно» національного чемпіонату.

Як це часто трапляється, провальне перше коло закінчилося зміною головного тренера. На тренерський місток «Черкаського Дніпра» повернувся Ігор Столовицький.

Команду за інерцією продовжує фінансово підтримувати однойменна Корпорація «Черкаський Дніпро», очолювана депутатом Черкаської обласної ради Володимиром Лашкулом. Для них «Черкаський Дніпро», що валіза без ручки: покинути – шкода, тягнути на собі – тільки гроші витрачати. Ідея передати Академію і команду на баланс Черкаської обласної або Черкаської міської рад, створивши на їх основі комунальне підприємство – накрилася мідним тазом. Дворічні перемовини закінчилися тим, що 23 січня 2018 року під час чергової наради в облдержадміністрації створення КП Черкаської облради «ФК «Черкаський Дніпро» було визнано недоцільним. З формальної точки зору, це справді так, бо його існування – збиткове. Теоретично команда може бути з прибутком хіба що за умови регулярних (й успішних) виступів в Лізі Чемпіонів, збираючи на матчах по кілька десятків тисяч глядачів упродовж всього сезону.

Так, сьогодні це звучить, як анекдот. Але за умови створення в області розгалуженої мережі дитячо-юнацьких футбольних шкіл, грамотної організації розвитку любительського й професійного футболу, побудови якісних футбольних полів і залучення до виховання футболістів грамотних тренерів – можливо все.
Володимир Лашкул, при всій складності його характеру та наявності амбіцій, які одних дратують, а в інших викликають заздрість, таку систему в області почав вибудовувати. Але йому не дають реалізувати бодай поливну задумів. А для того, щоб вкладати гроші в розвиток «Черкаського Дніпра» і – ширше – в розвиток футболу в Черкаській області, - будь-який інвестор має бачити перспективу. І при цьому мати сприяння з боку місцевої влади.

Ситуація з «Черкаським Дніпром» в 2013-2018 роках – парадоксальна навіть для України. В. Лашкул добровільно вкладав гроші в черкаський футбол, нічого не отримуючи взамін. З листопада 2013 року по сьогоднішній день В. Лашкул та його бізнес-партнери вклали в розвиток «Черкаського Дніпра» та Академії футболу в Білозір’ї (село під Черкасами) понад 80 мільйонів гривень. При цьому владі області та міста регулярно пропонувалися різні моделі розвитку подальших відносин.
Черкаський Дніпро: покинути не можна залишити. Де ставити кому?

Своїх варіантів В. Лашкулу ніхто не пропонував. Проте всі його ідеї продовжують наштовхуватися на мовчазний спротив чиновників. Відповідь одна – чинне законодавство не дає законної можливості вкладати бюджетні гроші в розвиток професійного спорту, зокрема – футболу. Про те, що вітчизняне законодавство не забороняє інші, не фінансові форми сприяння, далекоглядно не згадують.

Парадокс – закликаючи закордонних інвесторів вкладати гроші в розвиток Черкаської області, обіцяючи розглядати різні форми економічного співробітництва, черкаська влада тихцем саботує всі ідеї місцевого інвестора. Прямо підштовхуючи його до того, щоб він зробив логічний в такій ситуації крок – припинив фінансування «Черкаського Дніпра». Будь-який інвестор зробив би це вже давно…

Попри саботаж можновладців міста Черкаси, Володимир Лашкул поки що мобілізував на підтримку команди можливості Корпорації «Черкаський Дніпро», яку він очолює: тривають передсезонні збори; формування команди завершено; вирішено питання придбання нової екіпіровки; гравці готуються до 2-го кола чемпіонату.

Завдання – прагнути до перемоги в кожному матчі, повернути своєю грою глядачів на стадіон та зберегти прописку в Першій лізі. Але все це побудовано на доволі хиткій основі - добрій волі однієї людини…

Сергій Цюрюпа
07.02.2018 13:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter