• 0

Державні закупівлі - розбираємось просто про складне!


Що таке державні закупівлі? Це закупівля продуктів, послуг або робіт державними установами за бюджетні кошти. У зв’язку з цим фактом вони дуже прискіпливо розглядаються на відповідність всім нормам, прописаним в Законі України «Про державні закупівлі». Для того, щоб здійснити закупівлю, необхідно оприлюднити річний план у випадку надпорогових торгів і додаток до річного плану закупівель у випадку допорогових. У будь-якому з цих документів треба вказати код предмета закупівлі відповідно до державного класифікатора. Там є багато нюансів, які залежать від бажаного предмета і про які обов’язково треба знати всім, хто займається публічними закупівлями.


Система ProZorro забезпечує онлайн-формат проведення публічних закупівель. Це означає, що:  1. Кожен охочий зможе прослідкувати за ходом проведення тендера і побачити, як витрачаються бюджетні кошти.

  2. Постачальники беруть участь у торгах на рівних умовах, ні у кого немає переваг – все залежить від самого учасника.

  3. Держзамовники отримали можливість значно спростити та прискорити закупівельний процес завдяки автоматизації всіх кроків тендера.


У системі зберігаються дані про всі торги. Вони автоматично дублюються на всіх акредитованих електронних майданчиках, які є учасниками системи та саме тими інстанціями, що надають безпосередні послуги у торговельній сфері. Для того, щоб почати купувати або продавати, необхідно пройти реєстрацію на одному з майданчиків на свій вибір.


Вибір майданчика залишається за користувачем. Всі вони мають однаковий функціонал та часто навіть схожий дизайн, особливо у питанні оформлення розділу торгів. Однак у залежності від концепції та можливостей кожен з них може запропонувати додаткові функції, які спрощують роботу учасників та замовників.


Однією з найцікавіших функцій є модуль аналітики. В залежності від майданчика він має різну структуру і оформлення, однак переслідує одну мету – продемонструвати замовнику або постачальнику інформацію щодо інших учасників і організаторів, їх торгів, популярних предметів закупівель тощо.


Говорячи про органи управління публічними закупівлями, можна назвати наступні інстанції.


Мінекономрозвитку формує політику в сфері державних закупівель.


Антимонопольний комітет забезпечує можливість оскарження у випадку виявлення порушень.


Рахункова палата відповідає за фінансовий аудит, що здійснюється за рахунок бюджетних коштів – перевіряється правильність документації, законність та ефективність закупівель.


Держаудитслужба уповноважена формувати та реалізовувати державну політику в сфері фінансового контролю шляхом проведення моніторингу публічних закупівель.

06.11.2018 08:45
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter