• 0

Переваги "Прозорро"

Переваги "Прозорро"Як відомо, з серпня 2016 року в Україні перестала існувати сумнозвісна система державних закупівель, яка впродовж багатьох років асоціювалася з масштабною корупцією. Дуже часто сторонні спостерігачі мали привід говорити про регулярні випадки змови між замовниками та учасниками торгів.

Набула загрозливого поширення практика залучення до торгів технічних учасників. Сторони широко використовували практику домовленостей одне з одним, координували дії, завищували вартість навіть порівняно з ринковими цінами.

Широко застосовувався штучний перерозподіл тендерів між сильними гравцями лише задля того, щоб не допускати на ринок нові компанії, які в перспективі могли б скласти конкуренцію визнаним лідерам на тому чи іншому ринку.

Впровадження в життя норм ЗУ «Про публічні закупівлі» мало на меті серйозно посилити конкуренцію в сфері закупівель, підвищити елементи прозорості та контролю за проведенням торгів. Законодавці продумали набір механізмів, який забезпечував вплив на «лівих» замовників, чия участь у торгах спрямована перш за все на спотворення результатів. Впровадження майданчику прозоро надало підстави для обережного оптимізму стосовно поступового витіснення вищеперерахованих недоліків.

Найголовніша перевага «Прозорро» полягає в тому, що кожен охочий може бачити всю механіку торгів, і в разі шахрайських дій або спотворення результатів тендеру – це можна елементарно довести і зробити публічним. А далі вже справою мають зайнятися контролюючі органи та компетентні служби. Усі мають можливість стежити за кожною процедурою торгів від самого початку і до кінця.

Завдяки цьому у багатьох суб’єктів господарювання з’явилися можливості, про які раніше вони навіть не сміли думати. Зокрема, представники малого та середнього бізнесу отримали можливість брати участь у значній кількості тендерів, які оголошується державними або комунальними підприємствами. Також свої заявки можуть подавати іноземці, що значно підвищує рівень конкуренції та позитивно впливає на ціноутворення в бік зниження.

Крім зростання конкуренції, кожен учасник так само має можливість стежити за процедурою торгів від самого початку і до завершення. І в разі наявності якихось підозр, матиме достатньо інформацію, щоб оскаржити результати в судовому порядку.

Поки що існування «Прозорро» дає можливість істотного заощадження бюджетних коштів та підвищення шансів всіх охочих суб’єктів до участі у державних закупівлях.
25.07.2018 18:05
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter