• 0

Методика добування торфу

Методика добування торфуТорф залягає у верхньому шарі ґрунту, тому видобувається відкритим способом. В Україні поширені дві основні методики видобутку: відносно тонкими шарами, зрізуючи верхній шар (фрезерний) або на весь горизонт (шматок) торф’яного покладу екскаватором (кусковий).

Найбільш популярний, але і найбільш залежний від сезонності пошарово-поверховий метод видобутку, при якому верхній шар торф’яної ділянки розпушують на 15-20 мм трактором з агрегатованим на ньому фрезерним барабаном (ножовою фрезою). Вал відбору потужностей обертає фрезу, яка заглиблюється в торфовище, знімає невеликий шар і перемелює його в дрібну фракцію. Зрізаний і перемелений шар деякий час висихає природним способом.

В процесі висушування торф кілька разів розтрушують ворушилками, які також агрегатуються на трактор. Після достатньої просушки фрезерний торф нагромаджують в купки, які не дозволяють вбирати зайву вологу, залишаючи торф сухим. Фрезерування-ворушіння-валкування утворюють виробничий цикл, який за сезон повторюється 5-7 разів. Торф з валків конвеєрним навантажувачем переміщається в самоскиди і транспортується на складський майданчик, де формується в конусні бурти для тривалого зберігання. Підсушений верховий торф має розсипчасту структуру. Підприємство Житомирторф видобуває торф з 1947 року фрезерним способом. Фракція варіюється в діапазоні від 5 до 10 мм.

Різновидом фрезерного методу видобутку є комбайновий спосіб. Комбайн комплектується всмоктуючими соплами, фрезерними барабанами і містким бункером. При першому проході торф’яної ділянки працюють тільки фрези, що готують торф для прибирання. При наступному проході працюють обидва механізми: через патрубки потужний кулер втягує повітря з раніше розпушеним шаром торфу, а фрези готують новий шар. Під час проходження від патрубків до приймального бункера подрібнений торф встигає підсушитися.

Екскаваторний метод дозволяє добувати великі торф'яні шматки розміром 600-1100 г. Видобуток кускового торфу схожий з фрезерною технологією, але менш залежний від сезонності. На трактор агрегатується переробний пристрій, що складається з захоплюючого диска і гідравлічного циліндра. Диск крутиться і подає торф з розроблювальної ділянки в пресовий механізм, який під тиском формує шматки, виштовхує і складає їх на поверхні. Спресовані шматки висихають і викладаються в валки. Після 2-3 циклів виробництва шматки збираються і транспортуються на склад.

Різана технологія – морально і технічно застаріла, оскільки передбачає кустарне вирізання торф’яних брикетів на маленьких торфовищах. У промисловості не знайшла застосування в силу появи механізованих методів.
16.05.2017 12:32
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter