• 0

Про заборону комуністичної символіки в Україні

Про заборону комуністичної символіки в Україні На сьогоднішній день остаточного тексту скандального антикомуністичного закону на офіційному сайті Верховної Ради України немає. Останнє голосування за зміни до закону проходило навпомацьки, всліпу.

Нагадаємо, що наприкінці минулого тижня у парламенті України було внесено зміни до закону «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки». 9 квітня Верховна Рада України проголосувала за впровадження цього закону без обговорення і в двох читаннях.

Ухвалення даного документу було неоднозначно сприйнято в суспільстві. Причому як в Україні, так і за кордоном. Перш за все, через подвійне тлумачення багатьох норм. Наприклад, якщо прискіпливо вчитуватись в окремі статті, то за публічне виконання гімну СРСР (який сьогодні є офіційним гімном Росії) можна сісти в буцегарню на термін до 10 років. Комуністичною пропагандою можна визнати радянські ордени ветеранів, а всі назви вулиць, селищ та міст, пов`язані з СРСР мають бути замінені впродовж 6 місяців після того, як даний закон підпише Президент України.

Логічно, що після значної кількості запитань правляча коаліція була змушена внести корективи у закон. Зокрема, скасовується заборона на використання радянської символіки на нагородах, які вручені за участь у Великій Вітчизняній війні.

Хоча навіть ці очевидні зміни готувалися комітетом з правової політики дуже швидко. На руки перед голосуванням дані редакційні уточнення навіть не роздавалися. Депутати вкотре голосували за закон, фактично не читаючи.

Ухвалений з уточненнями текст закону №2558 поки що не підписано ані спікером Володимиром Гройсманом, ані Президентом Петром Порошенко.

Остаточні новини про те, на що ж саме не поширюється дія найбільш суперечливої статті 4 даного закону, є такими: дана заборона не буде поширюватися на комуністичну символіку на документах, що було ухвалено або які було видано до 1991 року. Йдеться про дипломи про середню та вищу освіту, різноманітні установчі документи підприємств та організацій тощо, документи в бібліотеках та музеях.

Крім того, не заборонена радянська комуністична символіка на бойових прапорах військових частин, на орденах, медалях (зокрема, ювілейних), якими нагороджували як до 1991 року, та к і в період 1991-2015 рр.

Також заборона не поширюється на символіку СРСР або нацистської Німеччини у навчальних підручниках та історичних дослідженнях, в торгівлі антикваріатом або в приватних мистецьких або інших колекціях. Урешті-решт, «"заборона не поширюється на використання символіки... у творах мистецтва, створених до набрання чинності цього закону" і після – "за умов, що дані твори не призводить до пропаганди злочинного характеру комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 рр., злочинного характеру націонал-соціалістичного (нацистського) режиму".
28.04.2015 11:55
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter