• 0

Порада юриста: як краще оформити майно. Правовий аспект 2014

Як краще розпорядитися майном: залишити в спадщину за законом, залишити в спадщину за заповітом або подарувати? Правовий аспект 2014

Одне з найпоширеніших питань у практиці спадкового права: «Як краще розпорядитися майном:«залишити в спадщину за законом, залишити в спадщину за заповітом або подарувати».

Ми допоможемо розібратися в цих трьох видах нотаріальних дій.



Спадщина за законом.

Відповідно до статті 1261 Цивільного кодексу України (далі по тексту ЦКУ), спадкоємцями після померлого є «діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (при відсутності заповіту)». Вони входять в 1 чергу спадкування і першочергово закликаються до спадкування. В деяких випадках, на рівні з 1 чергою, призиваються спадкоємці за правом представлення, відповідно до статті 1266 ЦКУ.

2 черга спадкування - «рідні брати та сестри спадкодавця, його рідні баба і дід» (ст.1262 ЦКУ)

3 черга спадкування - «рідні дядько та тітка спадкодавця» (ст.1263 ЦКУ)

4 черга спадкування - «особи, які проживали з померлим однією сім'єю не менш як п'ять років до моменту відкриття спадщини (до моменту смерті) (ст.1264 ЦКУ)

5 черга спадкування - «утриманці та інші родичі спадкодавця до 6 ступеня споріднення».

Всі спадкоємці 1 черги, які подали в установленому законом порядку заяву про прийняття спадщини, успадковують все майно померлого в рівних частинах кожний. Не можна прийняти одне майно, а від іншого відмовитися. Якщо спадкоємець приймає спадщину, то він приймає все майно, яке належало померлому, якщо спадкоємець відмовляється, тоді він відмовляється від усього майна, яке належало померлому, навіть від того, про яке на день відкриття спадкової справи поки невідомо.

Для розрахунку належної частини для кожного із спадкоємців необхідно враховувати положення Сімейного кодексу України в частині бажання / небажання пережившого чоловіка / дружини оформити Свідоцтво про право власності (т.зв. подружню долю). При видачі Свідоцтва про право власності ½ частина всього майна, придбаного в шлюбі з померлим, переходить до пережившого чоловікова / дружини, а інша, що залишилася ½ частина, буде розділена між іншими спадкоємцями, які прийняли спадщину.

Залишаючи майно у спадок, Ваші спадкоємці будуть власниками майна тільки після Вашої смерті. Розпоряджатися цим майном (продати, подарувати, обміняти, тощо) вони зможуть тільки після повного оформлення майна на своє ім'я.

Спадщина за заповітом

Для посвідчення заповіту необхідно надати нотаріусу оригінал паспорта, податкового номера (ІНН) заповідача, ПІБ та дата народження осіб на кого буде складено заповіт.
Заповіт можна скласти на все майно або ж на якусь конкретну частину. У разі якщо заповідається конкретне майно бажано надати нотаріусу документи на таке майно.

Заповіт можна скласти у будь-якого нотаріуса не залежно від місця реєстрації заповідача або ж незалежно від місцезнаходження нерухомості (майна).

Одне майно можна заповідати на одну особу, інше на іншу, або - в рівних частках кожному.

Заповіт можна складати як на родичів, так і на сторонніх осіб.

Залишаючи майно за заповітом, Ваші спадкоємці будуть власниками Вашого майна тільки після Вашої смерті. І розпоряджатися цим майном (продати, подарувати, обміняти, тощо) вони зможуть тільки після повного оформлення майна на своє ім'я. Важливим моментом є те, що якщо на момент смерті заповідача у нього будуть живі спадкоємці 1 черги, які висловлять бажання оформити, згідно статті 1241 ЦКУ, право власності на обов'язкову частку, нотаріус зобов'язаний буде видати їм з майна зазначеного в заповіті половину, від того, що їм належало б за законом у разі відсутності заповіту. До спадкоємців, згідно статті 1241 ЦКУ належать: «малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки».
Договір Дарування

Якщо заповіт, Свідоцтво про право на спадщину були одностороннім правочином, то Договір Дарування є двостороннім. Для укладення такого договору необхідна присутність двох сторін на укладення угоди.

Подарувати майно, як і скласти заповіт, можна як на родичів, так і на сторонніх осіб. Якщо обдаровуваним є родич 1 черги споріднення, тоді він звільняється від сплати податку. Якщо є родичем від 2 ступеня споріднення або сторонньою людиною, тоді протягом звітного податкового року він повинен оплатити 5% податку від оціночної вартості майна договору.

Залишаючи майна за Договором Дарування Обдаровуваний стає власником майна за життя Дарувальника. І з моменту державної реєстрації може виписати Дарувальника, а майно, залишене йому в Дар, продати, подарувати, обміняти, тощо.

Якщо Вам необхідна консультація з приводу нерухомості або переоформлення спадщини зверніться до нас за контактами, вказаними на нашому сайті privacylawyer.kiev.ua. Після призначення часу консультації Ви зможете отримати відповіді на питання, що цікавлять у будь-який зручний для Вас спосіб (по телефону, skype, через соціальні мережі або ж в офісі компанії).
21.10.2014 12:22
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter