• 0

В Топ-5 списку ПР може потрапити скандалiст і "герой" справи Тимошенко, а опозиції - викривач "тушок"

В Топ-5 списку ПР може потрапити скандалiст і "герой" справи Тимошенко, а опозиції - викривач "тушок"    Хто потрапить у перші п'ятірки прохідних партій та які механізми формування списків будуть застосовувати лідери парламентських перегонів, з'ясовував ТСН.ua. вибори, рада Політичні сили не надто здивують першими п’ятірками в списках Соціологи Центру Разумкова порахували, що за об'єднану опозицію на парламентських виборах проголосували б 19,6% опитаних, за Партію регіонів - 16,6%, партію "УДАР" Віталія Кличка - 8,5%, Комуністичну партію України - 5,5% , партію Наталії Королевської "Україні - Вперед!" - 4,0% , за Всеукраїнське об'єднання "Свобода" - 3,9%. Та картина може змінитися, хоч і не кардинально, залежно від того, хто представлятиме ці політичні сили на виборах: рейтинговий, харизматичний кандидат додасть дивідендів своїй партії, а політик, який не викликає поваги та довіри, навпаки, може їй зашкодити.

Авангард опозиції

В об'єднаній опозиції, за словами Олександра Турчинова, не існує проблем щодо списків. На брифінгу після обговорення з експертами програми опозиції він пообіцяв журналістам: "Заздалегідь до початку з'їзду об'єднаної опозиції списки будуть оприлюднені для того, щоб ми заслухали думку і експертного середовища, і ваші поради". Арсеній Яценюк додав до цього, що їх політична сила зробить усе, щоб першими розкрити всі списки. "Закон не дозволяє зробити нам це раніше, - виправдався Арсеній Петрович, - ми дали вказівку підготувати біографії всіх кандидатів у депутати як за мажоритарними округами, так і тих, що йтимуть за партійними списками". Та у прес-центрі трохи випередили події і таки сказали ТСН.ua, що першим номером у списку піде, звісно, Юлія Тимошенко. У експертному середовищі вважають, що особливих сюрпризів, щодо перших осіб списку від КОДу не варто очікувати. Заступник директора Агентства з моделювання ситуацій Олексій Голобуцький говорить, що "з об'єднаною опозицією все зрозуміло: там Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов. Далі виникає питання, чи балотуватиметься молодша Тимошенко. Ідея, яка була спочатку, про те, щоб включити до першої п'ятірки знакові фігури, вже не спрацьовує. "Заглохла" тема з Ліною Костенко". Дмитро Панько, директор Агентства стратегічних досліджень, так пояснює кадрову "стабільність" КОДу: "Тут не буде справжніх нових облич. Яценюку не потрібні потенційні конкуренти зі свіжим іміджем. Буде Турчинов, можливо хтось на кшталт Забзалюка - ніби і герой, викрив "тушок" з групи Рибакова, але при цьому абсолютно нешкідливий для лідера. Можливо, у перших номерах списку фігуруватиме Євгенія Тимошенко або хтось із лідерів, які фінансуються західними фондами молодіжних організацій - ніби й обличчя свіже, але без будь-якої ваги і перспектив". Політолог Віктор Небоженко вважає, що у опозиції обиратимуть не якихось презентабельних особистостей, а тих, хто потім займатиме високі пости у Комітетах. "Вони вже не будуть діяти за принципом "молодий-гарний-жінка-шахтар", будуть опікуватися тим, хто які місця потім займатиме. Це вже щось на зразок,політбюро". Щоправда, одним із п'яти, можливо, стане лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко. Він повідомив ТСН.ua про те, що зараз веде перемовини з лідерами "Фронту змін" і "Батьківщини"про можливе об'єднання, але не зізнався, чи є обов'язковою умовою місце для нього або його партійців у перших рядках списку. Віктор Небоженко припускає, що Анатолій Гриценко таки піде за списком об'єднаної опозиції, але навряд чи його включать до першої п'ятірки. "Цього не буде, оскільки Анатолій Гриценко досить амбіційна людина. Якщо він увійде до складу перших номерів, він тоді матиме право претендувати на великі пости у наступному парламенті. А я так розумію, що ні Турчинов, ні Яценюк не збираються допомагати йому робити політичну кар'єру", - коментує політолог.

Партія влади

Голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді Олександр Єфремов повідомив, що перша п'ятірка формуватиметься з'їздом партії, який проходитиме 30 липня. Щодо принципу висування кандидатур Олександр Сергійович сказав: "Люди, які увійдуть у першу п'ятірку, повинні бути з тих, яким довіряють виборці. Вся наша компанія проводитиметься під егідою "народний кандидат – народний депутат". Тобто ті кандидати, які матимуть максимальну підтримку виборців, мають шанси увійти до партійного списку, і мають шанс знайти підтримку партії при висуванні за мажоритарними округами". Він пояснив, що якісь обмеження за належністю до партії до кандидатів встановлюватися не будуть. "В нас немає обмежень щодо підтримки партією, ми в змозі підтримати як члена партії, так і людину, що не є ним", - коментує регіонал. Припущення з приводу того, хто посяде перші 5 місць, він має, але вважає, що їх рано озвучувати. Та все ж на питання, чи увійдуть у Топ-5 Партії регіонів Микола Азаров і Сергій Тігіпко, дав ствердну відповідь: "Думаю, так. Микола Янович являється головою партії, цілком логічно, що він очолюватиме список. А Сергій Тігіпко користується певною повагою серед громадян нашої держави, у тому числі в нього є прихильники і в партії, тому він теж має шанс бути в першій п'ятірці". З цього приводу Олексій Голобуцький вважає, що формально таки потрібно ставити Азарова, але в нього зараз такий антирейтинг, що виникає питання – чи варто це робити. Дмитро Панько припускає, що швидше за все, перша п'ятірка ПР стане помітно маргінальнішою, ніж раніше. У ній можуть з'явитися "нові обличчя". Наприклад, той же скандально відомий Вадим Колесніченко, автор закону про російську мову. "Якщо раніше ПР ставила в п'ятірку серйозних промисловців, на зразок Георгія Скударя або Богуслаєва, які повинні були вселити віру що замість "помаранчевої розрухи" прийдуть господарники і солідні економісти, то тепер, коли в економіці повний розвал, який тільки посилиться після Євро-2012, ця карта вже не зіграє. Розкрутка скандалу навколо мовного питання в Раді цілком показує, які пріоритети сьогодні стають головними", - вважає експерт. Він також не виключає, що в першій п'ятірці ПР з'явиться хтось із героїв судового процесу над Юлією Тимошенко. Навряд чи це буде Кірєєв, а ось Пшонка або Кузьмін - цілком можливо. Тим більше, що їм тепер не завадить депутатська недоторканність.

Боксер у політиці

Новою силою, що з'явиться у парламенті, буде "УДАР" Віталія Кличка. Олексій Голобуцький вважає, що в "УДАРу" є суперлідер - Віталій Кличко, і вже неважливо, які фігури там ще стоятимуть, та це й не має значення, бо вся кампанія "заточена" на Кличка. А от Віктор Небоженко переймається, щоб їхня перша п'ятірка не виглядала як концертно-спортивна бригада. "Політиків у них немає. Так буває, коли є гроші і лідер. Ця партія поки що не відбулася, адже партію створюють особистості своєю силою волі, характером", - говорить Небоженко.

Комуністи складуть список за статутом


Комуністи, зі слів лідера партії Петра Симоненка, зараз проводять пленуми обласних комітетів партії, це триватиме до 14 червня. "Ми єдина партія, яка реально знизу формує весь список, і тих, хто буде рекомендований для участі у виборах на мажоритарних округах. До 30 липня, коли відбудеться з'їзд партії, ми підготуємо всі пропозиції. Тому питання про перші п'ятірки, звісно, будуть обговорюватися пізніше", - пояснює Петро Миколайович. Він, так само як очільники інших партій, запевняє, що ті люди, які посядуть перші місця у списку, повинні користуватися повагою, повинні мати досвід та бути перспективними. "Компартія не лише декларує, а реально у своїй політиці застосовує ці принципи. Ми звичайно дивитимемося на ці речі, і будемо відбирати за рекомендаціями обласних комітетів партії найбільш достойних людей", - говорить Симоненко. Він вважає неприпустимими "фантазії" щодо партійних спонсорів, як можливих кандидатів на перші місця списку. " Якщо хтось зробить таке припущення, йому прийдеться потім переді мною вибачатися, - попереджає комуніст. Політолог Небоженко з деяким скепсисом коментує порядок обрання кандидатів від "червоних". "У комуністів усе строго: відкривайте Статут, і ви знайдете генерального секретаря, секретарів осередків. Ще там ймовірно буде яка-небудь комсомолка, оскільки комуністи все-таки імітують соціальну презентацію, тому для них дуже важливо, щоб була одна комсомолка, яка буде дивитися на лідера поглядом, сповненим відданості і захоплення. Справді, потрібно ж їм якось залучати молодь, це на сьогодні в них проблема: компартія старіє, особливо її керівництво. Ще буде один робітник, а решта - сивочолі бійці з капіталістичним режимом", - каже експерт. Олексій Голобуцький вважає, що для електорату комуністів взагалі неважливо, хто буде в списку. "Люди голосують за ідеологію, і якщо вони протягом 20 років сприймають Петра Симоненка, то хто вже за ним стоятиме, не має значення". Він констатує, що в списку ми більше не побачимо прізвище Леоніда Грача, але там обов'язково буде Адам Мартинюк. Він також припускає, що комуністи більш "вільні", вони можуть включити до списку якогось робітника або вчительку. "Вони можуть собі це дозволити, щоб показати, що вони з народом єдині", - резюмує експерт. А от Дмитро Панько впевнений, що у комуністів не буде нових облич. "Це раніше вони могли для іміджу ввести в список якогось шахтаря. Зараз вони не можуть дозволити собі такої розкоші, - говорить він. - Навіть якщо партія пройде в Раду, то фракція все одно втратить велику кількість багнетів. По мажоритарці у КПУ є шанси провести одного-трьох нардепів хіба що на Луганщині. У решті регіонів якщо таке і трапиться, то значить якийсь місцевий олігарх купив собі під вибори "червоний" партквиток".

Чи поведе Королевська вперед?

З приводу того, що Партія Наталії Королевської "Україні - Вперед!" пройде в парламент, у багатьох експертів виникають сумніви. Та якщо все ж таки прийняти на віру результати соцдосліджень, то, на думку Олексія Голобуцького, їй потрібен серйозний ідеологічний контент, лише рекламних білбордів із закликами буде не достатньо. "Зараз вона заявила про народний список. Ідея непогана. Якщо вона спробує нормально її виконати, щоб в це повірили, то це могло б бути принципом формування списків, - розмірковує пан Олексій. - Це могло би зацікавити активну частину нашого населення, і можливо додало б ій ті відсотки, яких зараз не вистачає. Якщо це буде фікція, то, зрозуміло, що вибори вона не виграє". Віктор Небоженко припускає, що політична доля Наталії Королевської залежить від Партії регіонів. "Кілька років тому перед ПР стояло питання - фальсифікувати вибори на Західній Україні і віддати частину голосів Олександру Морозу чи забрати все собі. Довго вони з'ясовували стосунки. Припускаю, що такі баталії ведуться й зараз - або допомогти Королевській потрапити у парламент (а це означає відібрати голоси у самих себе), або інший варіант – спокійно дати їй кілька місць у себе в списку і таким чином завести її у Верховну Раду", - моделює він ситуацію.

"Свобода" приведе креативних лідерів

З приводу того, хто стоятиме в перших рядках списку Всеукраїнського об'єднання "Свобода", Дмитро Панько вважає, що набір персонажів буде стандартний: Тягнибок, Фаріон, напевно Бенюк. "Не здивуюся, - говорить політолог, - якщо "Свобода" пред'явить публіці когось, хто повинен переконливо демонструвати не націоналістичну, а соціальну сторону піару партії Тягнибока. Проблема лише в тому, що таких фігур в Україні сьогодні немає взагалі. Профспілкові бонзи давно скомпрометовані і альтернативи їм теж немає. Віктор Небоженко теж має думку, що Тягнибок приведе "легендарну" Ірину Фаріон під одним із перших номерів у списку, хоч і вважає такий "креатив" дуже сумнівним. "Її здібності принижувати населення України перевищує хіба що ненависть лівійців до свого Каддафі. Це дивна істота, в нашій політиці вже років з десять не було нічого схожого", - резюмує політолог.
Наталія Кондратьєва ТСН
07.06.2012 10:00
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter