Про "буратін" і контекст

Про "буратін" і контекстСерйозні проблеми останніми днями у двох яскравих харизматів української політики. Уночі Печерський райсуд відправив за грати на 60 днів нардепа Олександра Дубінського. Журналісту й політику інкримінують держзраду. На потіху публіці стало відомо про псевдо “Буратіно”, за яким, ніби, проходив Дубінський у російських кураторів.

Сильний зашквар і в житті екс-нардепки Ірини Фаріон. За кілька днів вона примудрилася двічі «вляпатися» в історії. Спочатку – образила російськомовних військовослужбовців. І за кілька днів після цього – підставила студента з Криму. Оприлюднивши у соцмережах лист студента на свою підтримку, вона не приховала його персональні дані. І фактично - «здала» юнака ФСБ.

Сьогодні вдень під головним корпусом львівської Політехніки мітингують студенти, вимагаючи у керівництва вишу звільнити Фаріон.

Пам’ятаєте крилатий вислів героя Фрунзіка Мкртчана про несумність доль (з фільму Данелії «Міміно»): «ти й вона – не дві пари в чоботі»? Це саме про Дубінського та Фаріон. Різні погляди, несхожі бекграунди, окремі аудиторії з прихильників та ненависників, що ніде не перетинаються.

А ролі – однакові. Маніпулювати аудиторією. Спочатку ти, маючи задатки, освіту, талант, набуваєш майстерності справжнього маніпулятора. Це вміють одиниці – на мільйон. Починаєш талановито «грати» на емоціях людей. А потім гроші (держава, спецслужби) починають грати самим маніпулятором.

…У далекому 2001 році, взимку, в Черкаси приїхав Віктор Ющенко. На той час – відставний прем’єр-міністр, лідер партії «Наша Україна». Той самий, що після дотермінової відставки, в «олігархічній» на той час Верховній Раді, пообіцяв: «Я йде, щоб повернутися».

Найпопулярніший політик в західній та центральній Україні. Носій незаперечної харизми, яка особливо впливала не емоційно нестійке жіноцтво. Ющенко не говорив, а пророкував. Був одночасно задумливим, загадковим та мав видатну здатність – давав можливість кожному бачити в ньому те, що кожен хотів.
Дві години переповнена зала черкаського драмтеатру слухала промову-проповідь. Ющенко виступав без папірця. Черкащани йому аплодували. А завершилося вся бурхливою овацією та загальним вставанням.

Наступного дня вийшов мій матеріал в Інтернет-видання «Обком». Там було кілька розлогих уривків з промови Ющенка. Поданих дослівно.

Якщо читати уривки і «виключити» харизму та зовнішність Ющенка – виходила нескладуха, нісенітниця, набір заяложених кліше, гучних слів та – купа мовних помилок. На кількох форумах тоді цей матеріал жваво обговорювався. Чимало дописувачів називали автора кучмістом та продажним писакою…

Але тоді вперше на власні очі та вуха побачив, як харизма й образ можуть зробити «божественними» навіть тупий і неоригінальний текст.

Напевне, саме з того часу намагаюся «вимикати» звук та «закривати очі» на зовнішність, а працювати лише з текстом.

Дубінський – яскравий маніпулятор, енергійний ритор, що, критикуючи, показово не добирає слова, виступаючи на своєму ютуб-каналі. Фаріон – ерудована й агресивна, який вже рік поспіль епатує публіку, свідомо поділяючи українців на правильних і неправильних.

Технологія роботи з аудиторією в обох - приблизно однакова двохходівка. Викликаємо сильні емоції – вбиваємо в мозок потрібне кліше, що спонукає до дії. Майже завжди – імпульсивної.

Палкість стане в пригоді юнаку, який добивається прихильності дівчини. І то за умови, коли та подумки вже погодилася.

З палкістю вправних маніпуляторів під час війни боротися можна в єдиний спосіб:

а) вимикаємо звук;

б)читаємо текст;

в)беремо до уваги контекст

І майже в кожного «буратіно» після цього ніс почне рости значно швидше.

Олександр Арабач
14.11.2023 17:40
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter