Тут був Вася...Тобто, географічний центр України

Тут був Вася...Тобто, географічний центр УкраїниДо 30-річчя Незалежності України буде зведено комплекс «Географічний центр – серце України» із встановленням найбільшого Державного Прапора. Такою гарячою новиною потішили черкащан в обласній раді.

Зокрема, під час засідання постійної комісії Черкаської облради з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів було вирішено: а) виділити 59 тис. грн.. на виготовлення проектно-кошторисної документації для майбутнього комплексу «Географічний центр – серце України» (біля повороту на село Мар’янівка, неподалік Шполи); б) виділити 59 тис. грн.. на проектно-кошторисну документацію на будівництво малих архітектурних форм на території майбутнього комплексу.

Як стало відомо Провінції, засіданню постійної комісії передувала спільна нарада керівництва ОДА та облради. На ній йшлося про використання залишків загального фонду бюджету області.

Проект зведення комплексу «Географічний центр – серце України» - ідея Олександра Скічка.

Майбутній комплекс матиме вигляд скульптурно-архітектурної композиції з 25-ти розгорнутих крил (за кількістю регіонів України). Крила – області будуть розташовані по колу на рівнозначній відстані одне від одного. У центрі – стяготрим з найвищим в Україні державним прапором.

Орієнтовна вартість проекту – 12-13 млн. грн. Близько 10 млн. грн. на комплекс дають меценати. 1,5 – 2 млн. грн. на велетенський прапор має виділити Черкаська облрада, якщо, звісно, депутати ухвалять таке рішення.

У разі успіху проекту на його очікується приїзд Володимира Зеленського.

Якби в черкаському Білому домі жив хоча б якийсь здоровий глузд, то він би підказав нинішнім «квартирантам», що їхня ідея - абсурдна від початку й до кінця.
Поняття географічного центру будь-якої держави - не постійне і не конкретне.

Де народився Тарас Шевченко? Де загинув Аркадій Гайдар? Де розташовувався замок, в якому гетьман Хмельницький писав листи російському цареві Олексію Михайловичу?

Розташування вищезгаданих місць відоме і незмінне.

А що таке «географічний центр України»? Це щось геть умовне і залежне від багатьох обставин та кон’юнктури.

Візьмемо для прикладу проміжок часу з 1936 року, коли офіційно з’явилася Українська Радянська соціалістична республіка. У неї на той момент теж був свій географічний центр. Давайте порахуємо – скільки разів він змінювався:

1) 1939 рік – в результаті анексії частини території Польщі до УРСР приєдналася Станіславська, Львівська, Тернопільська, Волинська, Рівненська й Дрогобицька області;

2) 1940 рік – через напад на Румунію до УРСР приєднано Чернівецьку область та частину Бесарабії;

3) 1945 рік – анексія Закарпаття;

4) 1954 рік – включення Кримської області до складу України…

Кожна територіальна зміна автоматично змінювала й географічний центр України.

Путін в 2014 році відтяпав в України Крим та частину Донбасу. По факту станом на сьогодні географічний центр держави теж не біля Шполи…

Ситуація заплутується остаточно, коли згадати, що, крім «нашої» Мар’янівки на території колишнього Шполянського району, є ще й село Добровеличківка Кіровоградської області.

У краєзнавчому музеї Добровеличківки відвідувачам демонструють раритет: лист Українського радянського географічного товариства місцевому компартійному керівництву про те, що центр України визначено саме на їхній території.

Якщо керівництво сусідньої Кіровоградської області вирішить і собі до 30-річчя Незалежності збудувати другий «Географічний центр – серце України» - Зеленському доведеться й туди їхати?

Вкладати кошти в й робити монументальним умовне місце, яке не є постійним і яке періодично змінюється – нерозумно. Проте коли хочеться покрасуватися на фоні пафосного пам’ятника поруч з Президентом – то найвищий прапор України у поміч!
Тут був Вася...Тобто, географічний центр України

Не знаю, скільки разів реальний географічний центр України зміниться в нашому 21-му столітті. Напевне, не один раз. І що - вкладати гроші в монументальну табличку «Тут був Вася»? Себто, тут був колись географічний центр України…
Тут був Вася...Тобто, географічний центр України

Скромна стелла "Географічний центр України", встановлена неподалік Шполи - абсолютно адекватна цьому місцю. У разі чого її значно легше буде перенести кудись ще...
Геннадій Саприкін
09.04.2021 16:15
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter