Принцип Бондаренка: розставляй і володарюй. Як працює «соціальний ліфт» у Черкаській мерії

Принцип Бондаренка: розставляй і володарюй. Як працює «соціальний ліфт» у Черкаській мерії Уже в перші роки мерства Анатолія Бондаренка його кадрова політика викликала, м'яко кажучи, подив городян. Новий мер без особливих коливань призначав колишнього тамаду та керівника дитячих гуртків керівником комунального підприємства, яке стежить за станом міських доріг (директор КП «ЧЕЛУАШ» Олексій Мельник). Продавця парфумерії та тренера з боксу Максима Шадловского - заступником департаменту освіти і науки. Кальянщик відомого пабу «Гараж» Тарас Киба став при Бондаренкові директором КП «Черкаські ринки» і т.д.

Коментуючи ці дивні призначення, Анатолій Бондаренко казав, що, мовляв, готовий дати керувати будь-якому простому мешканцю міста, у кого є бачення розвитку Черкас. Але, як стверджували підприємці з «Спілки підприємців Черкас», призначений мером керівник КП «Черкаські ринки» так і не надав ніякого плану розвитку, завдяки якому, власне, і отримав високу посаду. Однак, вмостившись у крісло директора КП, відразу ж створив «неробочу обстановку», погрожуючи підприємцям підняти тариф або звільнити.

Великий резонанс свого часу викликала історія з водінням автомобіля у нетверезому стані директором департаменту ЖКГ Олександром Яценко - також призначенцем Бондаренка, спійманим на гарячому поліцейськими восени 2017 року. Тоді Яценко був відсторонений від посади, і Анатолій Бондаренко казав, що він не виправдав надій, які на нього покладали.

Однак після півторарічної виправній місії у ЗСУ за контрактом, у 2019 році Олександр Яценко знову з'явився на горизонті та поновився на посаді директора департаменту. Але якщо вірити його деклараціям про доходи за 2017-2019 рр., то виявиться, що Яценко нікуди не подівся, весь цей час продовжував значитися директором, а служба в армії була дуже недовгою.

Загалом, як любить говорити Анатолій Бондаренко, працевлаштування людей з вулиці - це його соціальна місія. Але якщо говорити про депутатів міськради, то за нинішньої каденції мера і міськради хлібні місця у комунальних підприємствах або департаментах міської влади отримали 9 з 42 обраних депутатів, тобто кожен п'ятий. І хоча це не протизаконно, але цілком скидається на підкуп і взагалі - гарний спосіб зробити депутатів слухняними та мати своїх людей у фракціях різних політичних партій.

Примітно, що один з небагатьох комунальних старожилів, які залишилися працювати після перевиборів черкаського міського голови - директор КП «Теплоенерго» Павло Карась - у 2018 році був побитий невідомими, що порадили йому не висуватися на посаду мера. Крім того, у нього були викрадені два автомобіля, що належали йому. Однак Павло Карась досі продовжує керувати підприємством, оскільки у Бондаренко, мабуть, все ж вистачає розуму не довіряти підготовку міста до опалювального періоду «людям з вулиці».

Своїм людям Бондаренко довіряє, як правило, посади «смотрящих». Так, наприклад, колишній водій мера Анатолій Цвітковскій зробив запаморочливу кар'єру в мерії, почавши з помічника міського голови патронатної служби міського голови департаменту оргзабеспечення Черкаської міськради. Патронатна служба тим і відрізняється від інших, що дозволяє чиновникам набирати персонал без конкурсу та перевірок відповідності займаній посаді.

Незабаром він стає начальником господарського відділу департаменту економіки та розвитку мерії і займається проведенням тендерів департаменту. А в лютому 2019 року, після звільнення директора департаменту оргзабезпечення Лілії Маліщук нібито за вживання спиртного на робочому місці, Анатолій Цвітковскій отримує підвищення до заступника департаменту, в якому, до речі, працює і його дружина - Владислава.

Серед іншого, департамент оргзабезпечення займається забезпеченням висвітлення діяльності мера і міськради у ЗМІ. Тільки в 2019 році з цією метою було проведено два десятка тендерів. У 2018 році на посаду головного спеціаліста відділу фінансування департаменту соціальної політики мерії претендувала і рідна сестра Анатолія Цвітковского - Ірина. Так що в мерії вже заговорили про ще одну чиновницьку династію. І це схоже на правду. Якщо вірити декларації Анатолія Цвітковского, він дійсно перебуває з мером і його родиною в більш ніж довірчих стосунках.

Маючи власний автомобіль Skoda Fabia 2003 року, Цвітковскій задекларував ще й Lexus RX350 2011 року, власницею якого є дружина мера - Валерія Бондаренко. Авто, яке українське законодавство відносить до люксового класу, було передано дрібному клерку дружиною мера в безкоштовне користування.

Оточивши себе особисто колишніми водіями, кальянщиками та організаторами свят, Анатолію Бондаренку вдалося своєрідно налаштувати під себе міську управлінську машину. Тому зовсім не варто дивуватися, що великі міські тендери часто-густо виграють фірми друзів і ділові партнери мера, а призначенці мера покірно виконують усі команди.

Правда, зворотнім боком медалі в цьому випадку є слабкий професіоналізм команди Бондаренко, який виражається у відсутності стратегії розвитку міста та неможливості вирішувати серйозні питання, типу будівництва нового полігону для вивозу відходів.

Якщо вірити міському сайту, робота комітету стратегічного планування, створеного у 2017 році, раптово зупинилися ще в червні 2019 року. Хоча це якраз і не дивно, якщо припустити, що багато пропозицій комітету або не вигідні, або не по зубах нинішньому меру.

У цьому сенсі лакмусовим папірцем діяльності Анатолія Бондаренка є моніторинг його передвиборчих обіцянок інформаційним порталом «Слово і Діло», з якого випливає, що мер і його команда «реальних справ» виконала лише третину обіцянок.

Поряд з цим мер і його підлеглі роблять часті помилки у майнових деклараціях, що привертає до них увагу правоохоронних органів. А коли розслідування проти Анатолія Бондаренка активізуються, він щоразу знаходить причину оголосити себе політичним дисидентом. Так було навесні, коли Бондаренко налаштував проти себе президента Зеленського та главу МВС Авакова, а також у кінці серпня, коли податківці робили обшуки і виїмки документів у мерії, у кримінальному провадженні про ухилення від сплати податків.

Приводом для обшуків нібито стали не зазначені в декларації мера дорогі швейцарські годинники, на які йому «скинулися» люди, призначені на хлібні посади. Однак Бондаренко звично пішов у політику, а партія «За майбутнє», від якої він йде на вибори, почала загрожувати локальним Майданом, якщо обшуки не припиняться.

Василь Самойленко
19.10.2020 13:00
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter