Як фальшують вибори в Черкасах

На жаль, Черкаси мають міцну репутацію регіону, в якому під час виборчих перегонів можливі будь-які неприємні несподіванки.
Що це може бути? Будь що!


1. Або як у червні 2002 року на повторних виборах у Верховну Раду на 201-му окрузі (Черкаси, Черкаський район, Канівський район та Канів). Участь у виборах беруть чимало відомих в Україні політиків. Наталія Вітренко, Володимир Олійник… Але яким же було здивування, коли перемогу здобув нікому не відомий (станом на літо 2002-го року) представник Закарпаття Нестор Шуфрич.
Як фальшують вибори в Черкасах

Нестора Івановича жодного разу не бачили на окрузі під час кампанії. Перемога Шуфрича сталася завдяки банальному підкупу виборців представниками його досвідченої команди, на чолі якої були широко відомі «у вузьких колах» місцеві «політтехнологи» . Не мудруючи занадто, вона обрахували потрібну для перемоги кількість голосів, склали списки охочих проголосувати за гроші і – цього виявилося достатньо для перемоги. «Такса» за голос становила 20 гривень. Після цього двадцятигривневу купюру на Черкащині ще довго називали «несторкою»…

2. Величезний резонанс мала перемога на парламентських виборах 2012 року Володимира Зубика. Кандидат з’явився на території 195 округу рівно за місяць до виборів (таких в Україні називають «парашутистами»). І за цей час округ було банально куплено. Спочатку з виборів знялися кілька рейтингових кандидатів. А потім почала працювати схема, про яку сам Зубик розповідав під час першої та останньої прес-конференції в Черкасах:
Як фальшують вибори в Черкасах

- Я прийду в кожне село і залишу в ньому мінімум 5 тисяч доларів. Це буде ремонт, дитячий майданчик, додаткові транспортні маршрути. Якийсь монастир каже, що потрібно 65 тисяч доларів. Якийсь ремонт в наступному селі - 10 -12 тисяч доларів. Ну, напевно - 3, 4, 5 мільйонів доларів я на окрузі залишу ...


3. Не менш пам’ятною стала перемога на повторних виборах до Верховної Ради по 194-му округу (Придніпровський район, Черкаси) в грудні 2013 року. Апофеозом кампанії став день голосування і ніч після нього. Удень, нікого нічого не соромлячись, біля дільничних виборчих комісій чергували машини, в яких «касири» виплачували гроші «за Поплавського» в два прийоми: 200+150 гривень.
Як фальшують вибори в Черкасах

Після завершення голосування приміщення ОВК було блоковано сотнею організованих ті тушок, які прийшли «простежити за законністю на виборах». На більшості дільниць спостерігачів від багатьох кандидатів не пускали всередину стежити за підрахунком голосів і оформленням підсумкового протоколу…

4. Скандальною стала історія з виборами до Черкаської обласної ради восени 2015 року. Голова та секретар Черкаської обласної виборчої комісії через 2 роки були навіть засуджені за те, що в підсумковому протоколі було спотворено реальне волевиявлення жителів області. За вказівкою «невстановлених судом осіб» голова та секретар Черкаської обласної виборчої комісії зменшили підсумкову суму голосів у трьох партій – Укропу, Свободи та Партії ветеранів Афганістану.

Пропрезидентська партія «Солідарність» (Президентом України на той час був Петро Порошенко) отримала на 5 % голосів більше, ніж за даними паралельного підрахунку голосів, а «Опозиційний блок» несподівано подолав 5-% бар’єр.

…Тисячі людей, які брали участь в фальшуванні виборів в Черкасах у 2002-му, 2012-му, 2013-му, 2015-му роках ніде не ділися. Багатьом цікаво – де вони, в яких комісіях працюють, які надії на завтрашній день плекають. Як проявлять себе ці професіонали в день голосування?

Важливо, щоб вони не забували: з липня 2020 року для членів комісій передбачена кримінальна відповідальність за схильність до…До «імпровізацій» і фальсифікацій.

Сергій Цюрюпа
07.10.2020 14:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter