Вибір Боднара

У неділю телеканал «Антена» запросив зробити інтерв’ю з головою Черкаської ОДА Романом Боднаром. Формат програми – 30 хвилин. Запитання – на мій розсуд. Обмежень по темам – німає. Учора після оприлюднення відео на «Антені» пообіцяв поділитися враженнями від ефіру.

Чи готовий Роман Боднар до роботи керівником Черкаської обласної державної адміністрації? Ні, не готовий. Він маскує неготовність завісою із загальних фраз про «спрощене стереотипне сприйняття реальності», «ентропію» та «конгруентну систему цінностей». Але як працює в Україні система державного управління, як взаємодіють органи влади, як ефективно побудувати вертикаль влади в області - він не знає. Жонглювання термінологією з філософії, економіки та психології справляє враження на частину людей. Проте чиновники в ОДА та районах, впевнений, вже відчули, що керівник – сирий…

Це – погано.

Але, на мою думку, це також …

Добре. Перш за все тому, що душа (сутність) Боднара – не чиновницька. Він - розумна, вихована людина, яка добре зважить перед тим, як щось сказати.
Перші місяці роботи Роман Миколайович зосередився на хибному напрямку. Боднар – людина, що потрапила в кадрову обойму Зеленського випадково. У результаті домовленостей між Президентом та керуючим зараз в Україні тріумвіратом «Коломойський-Пінчук-Хорошковський».

Правильним рішенням було б одразу сказати собі – я не розуміюсь на державному управлінні, в мене мало знань і зовсім немає досвіду. Але я буду вчитись і робитиму все, щоб навчитись якомога швидше.

Однак Боднар обрав шлях «фейсбук-губернатора», який мудрує в соцмережах, переконуючи – він не випадкова людина у владі, а розумний, компетентний, просунутий, сучасний і таке інше.
Вибір Боднара

Це нагадує відомий усім епізод з фільму Марка Захарова «Формула кохання», в якому Маргадон (Семен Фарада) здивовано слухає коваля Архипа. Тому доручили відремонтувати карету. А коваль дуркує та згадує крилаті латинські фразеологізми.

- От, мерзотник, - каже Маргадон. – Замість карету відремонтувати, він тут латину вивчає…
Вибір Боднара

Не треба нікого ні в чому переконувати. Кожного голову ОДА поважають за посаду. Слід забути про самолюбство й не тішити власне «его». А спробувати в стислі строки зрозуміти, в якій бік повертати «гвинтики» і в яку сторону крутяться «коліщата».

Щоправда, є нюанс: якщо мета Боднара – протриматися в Черкасах до впровадження адмінреформи (коли голів ОДА в Україні замінять префекти; орієнтовно це має статися в кінці 2020-на початку 2021 року) , а потім, не наробивши помилок та не вляпавшись у скандали, - перейти на нову відповідальну роботу – шлях обрано оптимальний. Регіон потрошку еволюціонуватиме, а Боднар, не роблячи різких рухів, не заважатиме регіону це робити.

Якщо ж Роман Миколайович працюватиме тут кілька років, то йому не треба вдавати з себе винахідника колеса…

У Черкаській області найбільше за всіх поважають Івана Лутака, 1-го секретаря обкому КПУ в 70-80-ті роки. Лутак не був мудріший за царя Соломона. Але він жив за тими принципами, які виголошував. І жорстко вимагав того ж від оточення.

Найефективнішим керівником області в 21-столітті був Сергій Тулуб. Бо досконало знав, як працює адміністративна вертикаль. Вмів поєднувати авторитет чинної влади і неформатне заохочення тих, хто чинить опір.

Незважаючи роботу в СБУ, Роман Боднар – не авторитарна людина. Йому слід знайти свою модель поведінки в регіоні, де правоохоронна система – корумпована на 100 %, де різниця між бандитом та поліцейським – умовна, де крадуть всі, хто має таку можливість.

Можна – очолити систему й виїхати з Черкащини племінником Рокфеллера. А можна навпаки – показати приклад, що перша людина в регіоні – не краде і чесно виконує свої обов’язки. Це не зламає усталений порядок (до речі, Черкащина – не унікальна; рівно те ж відбувається в усіх областях України). Але продемонструє, що риба не гниє, а одужує – з голови.

Поки що Черкаська область – регіон з всеосяжною корупцією, поганими дорогами та нульовою привабливістю для інвесторів. На цьому першій особі можна непогано заробити, а можна – спробувати зламати.

Вибір – за Боднаром…

Віктор Борисов
28.01.2020 15:15
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter