Обличчя української спецслужби

Обличчя української спецслужби Сьогодні Володимир Зеленський звільнив з посади заступника голови Служби Безпеки України Віктора Кононенка. Людини, що добре відома по роботі в Черкасах. З 1999 року він працював в Управлінні СБУ України в Черкаській області, в 2010-2014 роках був заступником начальника черкаського Управління.

Спостерігачи за карь’єрним злетом Кононенка після Революції Гідності (з якою він боровся, не шкодуючи живота – переважно не свого) кожна думаюча людина розуміла –змін в СБУ немає. Служба Безпеки України залишається організацією, де люди зі специфічними навичками виконують специфічні завдання за наказами специфічних керівників…

Уривки з відкритого листа працівників УСБУ в Черкаській області, оприлюдненого на Провінції 5 березня 2014 року.

"...Чим займалася СБУ у критичні для України останні 4 місяці?... Регулярно направляла працівників спецпідрозділу «Альфа» до Києва на захист Головнокомандувача та його Сім”ї. Прослуховувала Миколу Булатецького та його сина Максима. Крім них, керівника місцевого «Дорожнього Контролю», інших опозиційних лідерів. Навіщо? А щоб при необхідності, по команді Головнокомандувача вдарити тією ж самою «Альфою».
Обличчя української спецслужби

Ще виконувала прямі розпорядження вельмишановного Героя України губернатора пана Тулуба. Який, до речі, теж десь загубився по дорозі до обласної держадміністрації Черкасах.
Обличчя української спецслужби

Хіба можна звинувачувати за це молодого й енергійного заступника начальника Черкаського Управління СБУ Віктора Кононенка, колишнього начальника відділу «Т» - контролю за політичними партіями і процесами (саме так! Є такий підрозділ, хоча всюди розповідається, що СБУ не займається політичними партіями!). Нині він - заступник начальника Управління – куратор цього відділу. Завзятий керівик особисто вслухувався «в ефір» так , що аж вуха синіли. А вийшло, що, рапортуючи про «вжиті дієві заходи по нейтралізації ситуації та недопущенню конфліктів», не зміг цілковито й адекватно оцінити обстановку. У результаті – скарга Тулуба «папіку», - і колишній начальник Черкаського СБУ молодий генерал Криленко В.І. в одну ніч опинився аж у Львові…»


Людина, в якої «вуха синіли» від прослуховування чужих розмов мав бути залізобетонним кандидатом на люстрацію. Проте (далі цитуємо Pep.org.ua) «у лютому 2017 року був призначений указом президента Петра Порошенка на посаду начальника Департаменту захисту національної державності СБУ.

Майже одразу Кононенко на новій посаді спричиняє скандал. Так в квітні 2017-го року під будинком керівника ГО "Центр протидії корупції" Віталія Шабуніна підлеглі Кононенка організували замовну акцію протесту.

Журналісти програми "Схеми" довели, що "мітингарями" керували представники СБУ. Вони виїхали на автобусі з центрального офісу спецслужби. Процес курував Департамент захисту національної державності, який у той час очолював Кононенко.

10 липня 2017 року президент призначив Кононенка заступником голови СБУ і майже одразу своїм указом увів його до складу Комісії при президентові України з питань громадянства. Через кілька днів ця Комісія рекомендувала Порошенку позбавити громадянства України Михаїла Саакашвілі, що і було зроблено президентом.

У 2018 році Кононенко отримав від СБУ службові 3-кімнатні апартаментами в елітному житловому комплексі "Джек Хаус" вартістю понад 6 мільйонів гривень і площею більше 100 м2.

Згідно журналістського розслідування проекту "Наші гроші" з Денисом Бігусом", 30 серпня СБУ попросила виключити одну з 24 отриманих в "Джек Хаусі" квартир з числа службових. 14 вересня Печерська РДА клопотання задовольнила, а Кононенко одразу ж подав заяву на приватизацію елітного помешкання. У заяві вказав, що це житло вже перебуває у його користуванні. 26 жовтня квартиру передали Кононенку, його дружині і сину, а 1 листопада вони оформили права власності.

При цьому теща Кононенка Надія Вознюк, яка не має власного автомобіля і не живе постійно в Києві, придбала в липні 2018 року паркомісце у цьому ж будинку. У відділі продажів "Джек Хаусу" повідомили, що паркомісце може обійтися у 40 тис доларів. Журналісти припускають, що вже тоді родина Кононенка знала, що отримає тут житло.

Окрім того, теща Кононенка володіє низкою квартир в Черкасах. Протягом останніх років жінка, перебуваючи на пенсії, стала власницею одразу трьох помешкань в центрі Черкас.Провінція далека від того, щоб ставати в позу мораліста. Спецслужби є в усіх країнах. В арсеналі їхньої роботи різні методи. Зокрема, й брудні: вербувати агентів та копирсатися в їхній кореспонденції. Стежити за людьми, займатися перлюстрацією особистого листування та «висіти на прослушці». Дуже неввічливо розмовляти з підозрюваними у скоєнні злочинів й нерідко вдаватися до силових методів впливу на них і свідків…

Той, хто забезпечує безпеку держави, добре усвідомлює - його ніхто й ніколи на називатиме джентельменом. Тому держава з розумним устроєм, піклуючись про зміцнення спецслужб в цілому, розробляє цілі системи по убезпеченню громадян від надмірного зростання ролі спецслужб.
Обличчя української спецслужби

Так сталося, що в Україні функція контролю за керівництвом спецслужб (СВР - скандал з російським громадянством Сергія Семочко, СБУ – ганебні історії з Кононенком) чомусь перепала на ЗМІ. Добре, що є хоч хтось, але зусиль журналістів мало.

По суті спецслужби в Україні – безконтрольні. І коли нижня й середня ланки (від лейтенантів до майорів) ризикують і жертвують життям (скільки таких історій в останні роки широко оприлюднюються на телебаченні та в Інтернеті), верхівка поводиться зухвало й безсоромно.

«А що «ми» вміємо, доведись працювати чесно? – знову уривок з відкритого листа працівників черкаського УСБУ від 5 березня 2014 року. - Вміємо розповідати бізнесменам, які долі треба платити з їхнього бізнесу. Спільно із відповідальними співробітниками МВС - «тримати дах» над бандитськими угрупованнями, що торгують наркотиками. Так, це ми теж вміємо! Ще можемо удавати, що «ми» займаємося чимось корисним…»

Або Україна терміново розробляє ефективний механізм контролю за роботою спецслужб, або й надалі про СБУ люди судитимуть по таких як Кононенко…

Денис Сирцов
03.06.2019 18:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter