Бульдоги під килимом

Жителі Черкас стали заручниками політичних інтриг. Про це заявив мер Черкас Анатолій Бондаренко після сьогоднішнього зриву позачергової сесії Черкаської міськради. Причина зриву – із 41 депутата на сесію прийшли тільки 12-ть.

Черкаси – єдиний обласний центр в Україні, де досі не ухвалено бюджет міста на 2018 рік. Але Бондаренко не може провести ані засідання виконавчого комітету, ані сесію – його відкрито ігнорує як частина членів виконкому, так і більшість депутатів.
Бульдоги під килимом

Стороння людина може здивуватися. За останні два роки в Черкасах як ніколи до цього, активно ремонтуються дороги й тротуари, наводиться лад у школах і дитячих садках, мер принципово «косить під Лужкова» (читай - моя справа – каналізація, дороги й ремонти, а в політику я не лізу).

Упродовж 2015-2016 років депутати й виконком працювали на диво злагоджено. Що сталося?

Як це нерідко буває, те, що здається занадто складним, - дуже просто. У Черкасах (як і в значній частині українських міст) реальна влада належить зовсім не тим людям, які номінально владу очолюють. Упродовж багатьох років місто перебуває під значним впливом всім відомого організованого злочинного угрупування (назвемо його ОЗУ №1). Після 2015 року вплив ОЗУ №1 став тотальним.

Анатолій Васильович Бондаренко, мер міста Черкаси з листопада 2015 року, є безпосереднім висуванцем ОЗУ №1. Проте на виборах 2015 року він був дублером головної надії тіньовиків – Олександра Радуцького (нині – секретар міськради, головний опонент чинного мера).
Бульдоги під килимом
О. Радуцький з шефом Андрієм Бородаєм

Перемога Бондаренка сталася завдяки кільком обставинам: 1) радикальному конфлікту між фінансово-господарським угрупуванням Бродського-Одарича та місцевого ОЗУ №1; 2) публічній непривабливості Радуцького, що дало можливість невиразному Бондаренку увійти до 2-го туру виборів; 3) фінансовій, організаційній та силовій допомозі ОЗУ №1 у 2-му турі виборів; 4) об’єднанню голосів протестного електорату, якого «дістали» 8 років «дуркування» Одарича.

Для того, щоб безконфліктно мерствувати від Бондаренка вимагалося єдине – удавати, що він – головний, а насправді – поводитися відповідно до його невисокого статусу в ОЗУ № 1 та слухатися «смотрящих».

Злий жарт з Бондаренком зіграла бюджетна реформа в Україні. Небачені раніше кошти, які отримали на рахунки місцеві бюджети в Україні, закружляли голову Анатолія Васильовича. Він справді захотів бути мером і грати першою скрипкою. У пошуках підтримки він звернувся по допомогу до місцевого ОЗУ №2, яке в останні роки «дихає в потилицю» ОЗУ №1. Тому сьогоднішні негаразди в Бондаренка й, якщо дивитися ширше, - у Черкас, були закладені ще восени 2015-го.

Однак проблема ще й в загальній ситуації в Україні. Увесь вищезгаданий розклад добре відомий в Адміністрації Президента, СБУ та МВС. Проте там очевидно бажають мати справу з більш прогнозованими представниками ОЗУ №1, ніж з мером-членом «Батьківщини». Якби було по-іншому, то всі прозорі натяки політика Юрія Луценка восени 2015-го вилилися в конкретні справи підлеглих генпрокурора Луценка в 2016-2017 роках проти черкаських тіньовиків.
Бульдоги під килимом

На жаль, впродовж найближчих місяців ми будемо стежити за тим, як бульдоги продовжуватимуть борсатися під килимом. Шанси Бондаренка на те, щоб втриматися, або навпаки – перемогти на позачергових виборах, не дуже переконливі. Черкаський Спрут розкидав щупальці по всьому місту. У нього є майже все –вплив на силовиків та суди, свої ЗМІ, бойовики та безліч пригодованих чиновників й депутатів. Свої надійні виходи на Київ. І найголовніше – великі гроші.

Відчуваючи наближення незворотнього, Бондаренко обіцяє бути прогресивним та прозорим. Не тому, що дуже цього хоче. Іншого виходу в нього немає.

Співчувати або підтримувати у цій сутичці павуків у банці – нікому. Черкащани стали заручниками «розборок» криміналу за право розподілу грошей місцевого бюджету.

Геннадій Саприкін
05.01.2018 17:40
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter