Чесно: Які партії в Україні отримуватимуть державне фінансування в 2024 році

У 2024 році в держбюджеті на фінансування парламентських партій передбачено менше коштів, ніж визначено законодавством. Фінансування для забороненої проросійської “Опозиційної платформи — за життя” у цьому році не заплановано і очікувані 148,3 млн гривень залишаться в бюджеті. Про це йдеться у відповіді НАЗК на запит Руху ЧЕСНО.

У бюджеті на 2023 рік кошти для ОПЗЖ були передбачені. Востаннє партія отримувала держфінансування у першому кварталі 2022 року, і ця сума становила 33 млн гривень.

Зазначимо, що у червні 2022 року проросійська партія ОПЗЖ була заборонена рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду. Вже у вересні НАЗК видало наказ про припинення державного фінансування партії.

У бюджеті на 2024 рік загалом закладено 840,5 млн гривень на фінансування статутної діяльності парламентських партій. Водночас відповідно до визначеної законодавством формули ця сума мала би становити 988,9 млн гривень.

Чесно: Які партії в Україні отримуватимуть державне фінансування в 2024 році


Довідково: Обсяги фінансування розраховуються за формулою: 1% мінімальної заробітної плати за попередній рік (6700 гривень), помножений на загальну кількість виборців (14,7 млн людей у 2019 році). Із цієї суми 90% розподіляються пропорційно між партіями за результатами виборів, а ще 10% — між тими, хто дотримався гендерного розподілу (не менше ⅔ представників однієї статі в парламенті).

НАЗК у відповідь на запит Руху ЧЕСНО пояснило, що, хоча загальний обсяг розраховувався за цією формулою, у бюджет на 2024 рік видатки на діяльність ОПЗЖ не увійшли.

Таким чином, партія “Слуга народу” цього року має отримати 490 млн гривень, “Батьківщина” — 92 млн, а “Європейська солідарність” — 141 млн. Ще 115 млн гривень передбачено для “Голосу” — НАЗК відновило держфінасування партії на початку 2024 року. Нагадаємо, що з 2021 року партія не отримувала коштів з бюджету через виявлені порушення у звіті за 2020 рік. Дві партії отримують надбавки за дотримання гендерного балансу в парламенті — “Європейська солідарність” та “Голос”.

“Кошти для ОПЗЖ не закладено в бюджет 2024 року, адже партія заборонена та точно не продовжуватиме свою діяльність. Хоча минулого року фінансування було передбачене за формулою, визначеною в законі, ОПЗЖ також його не отримала. Водночас через ліквідацію юрособи ми не побачимо фінансових звітів партії з 2020 року і, відповідно, не знатимемо, хто її фінансував, як вона витрачала державні кошти та чи є у її фінансуванні російський слід”, — пояснює координаторка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
04.01.2024 16:20
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter