В "Опорі" розповіли, як пройшов день голосування на Черкащині

В "Опорі" розповіли, як пройшов день голосування на Черкащині У Черкасах представники ОПОРИ розповіли, як в області минув день голосування, які порушення виборчого законодавства були зафіксовані, а також представили результати паралельного підрахунку голосів.

За словами координатора спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області Захара Колісніченка, вчора протягом дня спостерігачі ОПОРИ із усієї області повідомляли про різного роду правопорушення.

Так, зокрема, спостерігачами зафіксовано відразу три випадки знищення бюлетенів: у Черкасах, Каневі та Ватутіному. Так, у Черкасах виборець знищив бюлетень та дільниці №711077. Як розповіла спостерігачу ОПОРИ голова ДВК, чоловік повідомив, що він помилився під час голосування. У комісії йому пояснили процедуру погашення бюлетеня. Опісля виборець вирішив покинути дільницю та на ходу розірвав свій бюлетень, зупинити його членам комісії не вдалося. У Ватутіному чоловік з ознаками алкогольного сп’яніння розірвав свій бюлетень. Члени ДВК викликали на місце працівників поліції, які розбираються в інциденті. У Каневі жінка розірвала бюлетень, пояснивши це тим, що «немає за кого голосувати». На місце була викликана поліція, якій жінка пояснила, що вживала алкоголь.

За словами Захара Колісніченка, найбільш поширеним порушенням були спроби сфотографувати свій бюлетень, таким чином порушивши частину 1 статті 7 Закону «Про вибори Президента України», що забороняє фотографування і відеофіксацію в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування. Наприклад, на дільниці, що знаходилась школі № 21 в м. Черкаси було зафіксовано відразу 2 такі випадки. У першому жінка пояснила, що хотіла фото «показати чоловікові». У другому випадку - комісія попросила видалити фото і виборець зробив це.

Щодо інших порушень. У Жашківському районі зафіксовано видачу бюлетеня без паспорта, у Монастирищенському районі на одній із дільниць був відсутній плакат кандидата Володимира Зеленського, у Корсуні чоловік намагався отримати бюлетень на підставі ксерокопії паспорту (спостерігач ОПОРИ втрутився в ситуацію і двічі завадив це зробити), у Каневі зафіксовано дві спроби винести бюлетень з дільниці тощо.

Громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРИ в Черкаській області Тарас Щербатюк додає, що вночі спостерігачі ОПОРИ повідомили, що на ОВК 195 деякі дільничні виборчі комісії привозили пакети з протоколами без печатки та підпису. Після зауважень ОВК представники комісій намагалися підписати пакети на місці. Активіст ОПОРИ викликав поліцію. Після приїзду правоохоронців голова комісії додатково роз’яснила ДВК, що подібні пакунки буде відправляти на доопрацювання. Схожа ситуація зафіксована також і на ОВК №197, де були зафіксовані факти переписування протоколів чи підписування пакетів з виборчою документацією у приміщенні ОВК.

Захар Колісніченко розповідає, що, згідно з повідомленням сектору комунікацій ГУНП в Черкаській області, станом на ранок поліція зареєструвала 57 повідомлень про можливі порушення під час голосування. Більшість із них стосувалася подій в обласному центрі. По районах випадки мали одиничний характер. Наразі відкрито 4 кримінальні провадження.

Щодо тематики, то за інформацією поліції, найбільше повідомлення стосувалося фотографувань бюлетенів, окрім того, громадяни інформували про свою відсутність у списках виборців, знищували або пошкоджували бюлетені.

За результатами перевірки, поліція відкрила три кримінальне провадження за частиною 1 статті 158-1 ККУ (Незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більше ніж один раз). Санкція статті передбачає штраф від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів або виправні роботами на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років.

Захар Колісніченко розповідає, що у Чигирині виборець проголосував двічі. Чоловік спочатку проголосував на спецдільниці в лікарні, де він перебував на денному стаціонарі, а потім він же проголосував уже на звичайній дільниці. Інший випадок трапився в Каневі. Там виборець замість бюлетеня вкинув у скриньку листок паперу. У поліції додають, що за цією статтею є ще третє провадження, але конкретно чого воно стосується, не інформують.

Ще одне провадження відкрито за частиною 1 статті 358 ККУ – йдеться про можливе підроблення паспорту.

Як повідомив Колісніченко, активність виборців на Черкащині станом на 20 годину склала 63,16 % від загальної кількості зареєстрованих. При цьому загальноукраїнська активність, за інформацією ОПОРИ, становить 63,2%. Найактивніше в області голосували на окрузі №194.

Для порівняння, на позачергових виборах Президента у 2014 році активність виборців на Черкащині – 65,5% (по країні - 59,48%), у 2010 – під час першого туру - 63,97% (по країні 66,76%), у 2004 – під час першого туру - 75,62 % (по країні - 74,92%), 1999 – під час першого туру 75,58 % (по країні 70,19 %).

На завершення заходу представники ОПОРИ презентували присутнім журналістам Результати паралельного підрахунку голосів. Його можна переглянути ТУТ.
02.04.2019 08:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter