Опора: У черкаських газетах поширюються матеріали про кандидатів у Президенти у формі прихованої реклами чи антиреклами

Обласні та районні газети на Черкащині продовжують розміщувати матеріали, що мають ознаки прихованої політичної реклами без необхідних маркувань.

Здебільшого, це публікації, що мають позитивну тональність щодо певного кандидата, потенційного кандидата чи політичної партії, але також мають місце і матеріали з ознаками чорного піару.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували обласні та районні газети Черкаської області за січень 2019 року.

Найбільш частими героями публікацій у друкованих періодичних виданнях на Черкащині є Аграрна партія, партія «Основа», кандидати у Президенти України Анатолій Гриценко, потенційні кандидати Володимир Зеленський, Юлія Тимошенко, Олег Ляшко. Зафіксовані також матеріали про кандидатів в Президенти Олександра Шевченка і Валентина Наливайченка та потенційного кандидата Олександра Соловйова.

Так, у січневих номерах черкаської періодики спостерігачі ОПОРИ зафіксували щонайменше вісім публікацій щодо успіхів Аграрної партії на виборах в об’єднаних територіальних громадах: загалом по Україні та зокрема - в Черкаській області. У обласних газетах «Вечірні Черкаси», «7 днів», «Акцент» та «Черкаський край» розміщено по чотири матеріали із заголовками «Під час виборів до ОТГ на Черкащині Аграрна партія досягла найкращих в Україні результатів» та «Аграрна партія в трійці лідерів за результатами голосування на виборах».
Опора: У черкаських газетах поширюються матеріали про кандидатів у Президенти у формі прихованої реклами чи антиреклами


Матеріали про чинного Президента і потенційного кандидата в Президенти Петра Порошенка теж мають виключно позитивне забарвлення. Публікації в газетах про Порошенка написані в контексті отримання томосу та з наголошенням ключової ролі Президента в цьому досягненні. Так, у номері газети «Вечірні Черкаси» (№3, 16 січня) вийшов матеріал під назвою «Президент Порошенко досяг томосу своєю мудрістю та наполегливістю», у газеті «7 днів» (№ 3, 16 січня) опублікована стаття «Порошенко здійснив те, що вважалося неможливим. Томос - є». Також схожі матеріали вийшли у районних газетах «Сміла» (№2, 9 січня) та «Драбівщина» (№ 3, 11 січня).

Опора: У черкаських газетах поширюються матеріали про кандидатів у Президенти у формі прихованої реклами чи антиреклами


У числі лідерів по кількості публікацій потенційний кандидат у Президенти Юлія Тимошенко та партія «Батьківщина». Матеріали про партію присвячені успіхам на виборах в ОТГ. Публікації «Батьківщина здобула беззаперечну перемогу на виборах в ОТГ» зафіксовані у обласних газетах «Черкаський край» (№2, 9 січня) та «7 днів». Тексти безпосередньо про Юлію Тимошенко розповідають про пролонгацію мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Вони вийшли із заголовком «Ми захистили безцінний скарб України - землю», і були зафіксовані у газетах «Черкаський край» (№ 3, 16 січня) та «Сільські обрії» (№ 1-2, 9 січня).

Опора: У черкаських газетах поширюються матеріали про кандидатів у Президенти у формі прихованої реклами чи антиреклами


Окрім того, у газеті «Вечірні Черкаси» під рубрикою «Перепона» вийшов матеріал «Юлія Тимошенко перешкоджала створенню помісної церкви – Ющенко». Текст опубліковано із посиланням на Zik.ua.

Матеріали, присвячені потенційному кандидату в президенти Олегу Ляшку, вийшли на сторінках газет «Нова молодь Черкащини» (№1-2, 9 січня), «7 днів» (№1, 2 січня) та «Черкаський край». Ляшко звертається до пенсіонерів, інформує, що зробить в разі перемоги на президентських виборах. У публікації в газеті «Нова молодь Черкащини» зазначається, що завдяки Ляшку було продовжено земельний мораторій. Крім того, у районній газеті «Сміла» (№1, 2 січня) розміщено привітання з новорічними святами від Івана Полудня – голови Черкаського осередку «Радикальної партії», а в газеті «Понад Тікичем» (№1, 5 січня) - від депутатів-«радикалів» із Лисянської райради.

У двох січневих номерах газети «Черкаський край» (№2, 3) розміщені матеріали про партію «Основа». У тексті «Наша країна – найбільш злиденна у Європі» ключова теза – партія забезпечить економічне зростання країни. У матеріалі «Основа пройшла гарт місцевими виборами» розповідається про успіхи партії на виборах до ОТГ в Чигирині.

Також додамо, в газеті «7 днів» зафіксовано матеріал про те, що з’їзд партії «Справедливість» висунув Валентина Наливайченка кандидатом в Президенти, у цій же газети опубліковано велике інтерв’ю з кандидатом Олександром Шевченком і два матеріали (№1, 2) про потенційного кандидата Олександра Соловйова – керівника партії «Розумна сила». У трьох номерах газети «Нова Доба» за січень розміщено матеріали про народного депутата Геннадія Бобова, стаття про іншого нардепа, Антона Яценка, розміщена в районній газеті «Уманська зоря» (№2, 11 січня).

Також у друкованій пресі спостерігачами були виявлені матеріали про Володимира Зеленського та Анатолія Гриценка із різною тональністю.
Так, у газетах «Нова молодь Черкащини» (№3, 16 січня) та «Світлий шлях» (№2, 10 січня) вийшли матеріали під назвою «Демократичні сили» визначилися з єдиним кандидатом в Президенти. У них в позитивному ключі описано передвиборчу програму Гриценка. Окрім того, у газетах «Черкаський край», «Вісник Золотоніщини», «Вісник Городищени» також розміщені привітання від Гриценка з новорічними святами.

Натомість у номері газети «7 днів» опубліковано замітку «Несправжній полковник», що має ознаки чорного піару. У матеріалі йдеться про те, що Гриценко нібито продав найбільшу кількість військового майна, в результаті чого Україна ослабла. У кінці тексту вказано посилання «за матеріалами Zik.ua». Також на Zik.ua посилаються у матеріалі «Не рішучий: Саакашвілі виніс вирок Анатолію Гриценку», що опублікований на сторінці газети «Вечірні Черкаси». У обох випадках йдеться про програму «Джокер», що вийшла на вказаному каналі.

Щодо Володимира Зеленського, то великий текст про нього із ознаками прихованої політичної реклами вийшов у газеті «Акцент» (№1, 2 січня) під назвою «Володимир Зеленський: Президент має бути перш за все порядною людиною». Також у газеті «Вечірні Черкаси» (№2, 8 січня) вийшов матеріал, який висвітлював приїзд Зеленського в Черкаси 28 грудня.

Водночас у газеті «7 днів» вийшов матеріал про Зеленського з ознаками чорного піару під назвою «Вибори Зеленського в театрі Коломойського». У тексті зазначається, що потенційний кандидат нібито є «маріонеткою в руках олігарха-втікача». Також у «Вечірніх Черкасах» було оприлюднено матеріал під назвою «Володимир Зеленський: слуга народу чи актор кріпосного театру Коломойського». У висновку до тексту, який загалом має нейтральну тональність, його автор підсумовує, що у Зеленського начебто відсутня будь-яка програма дій на посаді Президента. У районній газеті «Сільські обрії» розміщено матеріал «Вова Зеленський – зоряний час Ігоря Коломойського» (номер за 2 січня), головною тезою якого є твердження «Зеленський маріонетка Коломойського».

28.01.2019 08:55
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter