Виступ Президента України на церемонії вручення Національної премії імені Тараса Шевченка в Каневі

Шановне товариство!
Сьогодні ми відзначаємо 198-му річницю з дня народження надзвичайної Людини.
Тарас Шевченко – не тільки великий Поет-пророк, а ще й людина великої душі і великого серця.
За кілька десятиліть Шевченкове Слово стало голосом народу, що почав творити й формувати власну історію.
Здавна відомо, що масштаб людини визначається її справами. Без перебільшення, після Тараса Шевченка на землі постав цілий народ, який виростав на його слові, живився його вірою, дивував друзів і недругів чудесами звитяги й відданості.
Сьогодні, на святій для кожного українця Канівській землі, ми вже традиційно будемо вітати нових лауреатів Шевченківської премії – поета з Закарпаття Петра Мідянку і художника Анатолія Криволапа, дитячого прозаїка Володимира Рутківського, мистецтвознавця Тетяну Кара-Васильєву і композитора Віктора Степурка.
Символічно, що до числа цьогорічних лауреатів потрапили поет, художник і дитячий письменник.
Минулого року серед лауреатів не було поета і художника, і ніби чогось бракувало, адже як митець Тарас Шевченко реалізував себе, передусім, у віршах та живописі.
А те, що до числа лауреатів після кількадесятирічної перерви потрапив дитячий письменник – взагалі знакове явище, що не лише свідчить про оздоровлення нашої літератури, а й нагадує всім нам про смиренність.
На схилі віку Тарас Григорович упорядковує буквар. Тобто, символічно підкреслює мотив служіння особистості, байдуже, якою видатною вона є, своєму народові.
Не знаю, свідомо чи ні, але цим шляхом служіння йшли й усі інші велетні нашої культури.
Всупереч часові й оточенню, вони розбудовували храм духовності, з якого черпали віру, надію й любов мільйони українців, які тривалий час не мали своєї держави.
Саме з цього храму й народжувалася сучасна Україна, бо її духовний потенціал був настільки значним, а культура настільки вкоріненою в рідну землю, що наш народ просто не міг не створити власну країну.
Сьогодні ми господарі на своїй землі. І стаючи на ноги, Україна мусить пройти через всі випробування.
Особисто я не маю сумніву, що всупереч усім труднощам, ми здатні втілити в життя мрію Кобзаря про сім’ю велику, вольну й нову.
А держава повинна подбати про те, щоб змінити той стан, що склався в країні з духовними надбаннями, що витіснені на периферію суспільної уваги політикою та бізнесом.
Час нарешті зрозуміти, що без належної підтримки освіти, культури й науки жодних перспектив не має ні держава, ні бізнес, ні політика.
Особливо хочу наголосити на тому, що справою честі кожного українця є належне відзначення в 2014 році 200-літнього ювілею Тараса Григоровича Шевченка.
Вже створено робочі групи, що найближчим часом мають запропонувати програму цього великого свята.
Масштаб події такий, що ми не можемо дозволити собі обмежитися кількома днями чи навіть місяцем Шевченка. Мусимо думати про рік Шевченка в Україні та світі.
Нам вдалося відновити функціонування музею Шевченка у Каневі. Але цього недостатньо. Та й тут є недоліки, над якими ми будемо працювати.
Вже сьогодні треба активно виправляти критичну ситуацію, що склалася в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві, де необхідно терміново вирішити питания ремонтно-реставраційних робіт, що належно не проводились впродовж десятиліть.
Не личить головному музею країни, де є національні святині, не мати умов для їх належного зберігання та експонування.
Однак тут, на Чернечій горі, хочу говорити не так про виправлення недоліків, як про комплексну програму презентації постаті Шевченка Україні та світові.
В Україні маємо понад 100 музеїв Шевченка і трохи менше десяти у світі.
Безумовно, в 2014 році всі вони мають стати послами Шевченкового слова, що відкриватиме світові не лише геніальну постать Кобзаря, але й Україну.
Тому хочу ще раз наголосити на соціальній відповідальності бізнесу перед культурою. Адже завдання такої ваги ми не зможемо виконати лише за рахунок бюджетних коштів.
Це означає, що вже сьогодні мусимо думати про активне залучення до наших планів бізнесу. Я сподіваюсь, вони мене почують.
Дякую за увагу і приступимо до нагородження лауреатів Шевченківської премії.
09.03.2012 13:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter