У Черкасах проведено юридичні консультації з мешканцями з приводу інституту "прописки"

У Черкасах проведено юридичні консультації з мешканцями з приводу інституту "прописки" Правозахисники та юристи провели консультації із мешканцями Черкас щодо проблем “прописки”. Результати будуть використані під час підготовки законопроекту зі зміни чинної системи реєстрації місця проживання.

Консультації організували експерти Центру прав людини ZMINA та Мережі правового розвитку. Як наголошує Людмила Янкіна, керівниця проектів Центру прав людини ZMINA, раніше організація вже провела соціологічне дослідження та з’ясувала, на які сфери життя впливає “прописка”. Зокрема, відомо, що близько 7 мільйонів людей в Україні живуть не за місцем реєстрації.

Зараз група експертів завершує аналіз законодавства та готується до написання законопроекту. Він повинен спростити систему реєстрації, змінивши її з дозвільної на повідомну — тобто таку, за якої людині не потрібно буде доводити право на проживання у житлі. При цьому для власника ніяких ризиків не буде. За словами експертів, відгук мешканців громад дуже важливий — він дає можливість з’ясувати реальні проблеми та потреби, розібрати реальні ситуації.

«Реєстрація місця проживання, за логікою, має використовуватися лише для спілкування особи із державою. Натомість в різних сферах суспільного життя,в діяльності органів влади реєстрація використовується зовсім по-іншому. Вона зараз підтверджує приналежність до територіальної громади, право користування майном дитиною, місце реалізації права на медичну допомогу, право на приватизацію майна, а іноді навіть для підтвердження факту сімейних стосунків. Норма закону, за якою реєстрація місця проживання чи її відсутність не можуть впливати на реалізацію прав людини, фактично не працює.» — зазначає Альона Луньова, менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA.

На думку правової аналітикині Центру прав людини ZMINA Віти Мусатенко, тема реєстрації місця проживання традиційно пов’язана з багатьма страхами і стереотипами, більшість із яких нічим не підкріплена. Консультації із громадянами дозволяють також роз’яснити, як можна вирішити їхні проблеми.

Реєстрація місця проживання є, окрім іншого, важливим елементом державного управління, підкреслює Петро Бурлаченко, голова правління ГО «Центр Права», що є членом Мережі правового розвитку. Її використовують для обліку населення, бюджетування, надання адміністративних та соціальних послуг, організації виборів, здійснення судочинства, ведення офіційної кореспонденції та розшуку.

«Брак практики реєструвати фактичне місце проживання призводить до неефективного використання бюджетних коштів та обмеження доступу населення до гарантованих державою послуг. Чинна система реєстрації місця проживання не виконує покладені на неї функції через складну процедуру. У сучасних умовах ефективною стратегією реформування реєстрації місця проживання є запровадження повністю декларативної системи.» — наголошує він.

Експерти наполягають: реформа системи реєстрації може бути корисною як мобільним громадянам, так і тим, хто постійно живуть у своїй громаді. Адже місцева влада зможе краще розраховувати бюджет на інфраструктуру та потреби мешканців, коли матиме реальні дані про населення громади.
06.08.2019 08:30
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter