Жінки фігурують у черкаських ЗМІ вп'ятеро рідше за чоловіків, - дослідження

Жінки фігурують у черкаських ЗМІ вп’ятеро рідше, ніж чоловіки. Як інформують у Черкаському прес-клубі, це виявив гендерний моніторинг черкаських медіа, що проводився 11-17 червня.

Усього, за період 11-17 червня 2019 року було досліджено 113 публікацій у 5 черкаських друкованих ЗМІ обласного масштабу: «Вечірні Черкаси» (47 публікацій), «Акцент» (23), «7 днів Черкаси» (17), «Черкаський край» (17), «Нова Доба» (9 публікацій), а також в інтернет-виданнях «ПроЧерк» (87), «Дзвін» (96), «Zmi.ck.ua» (49), «Провінція» (37), «Про головне» (49).

За означений період загальна кількість експерток у публікаціях друкованих ЗМІ складає 23% від загальної кількості експерток та експертів, героїнь – 19%.


Жінки як експертки превалюють у темі медицини (67%), в матеріалах про освіту спостерігаємо паритет – 50% х 50%. Кількісно найбільше експерток було виявлено у публікаціях, віднесених до рубрики моніторингу «інше» (екологія, соціальні питання, кримінал, тощо) – 18%, а також – політики (19%). У 100% коментарі на тему спорту давали чоловіки. Про війну і розваги медіа не писали загалом. Відсутні як експерти, так і експерти у поодиноких матеріалах на волонтерську тематику.

Найбільше експерток виявлено у публікаціях газет «Акцент» і «Вечірні Черкаси», найменше – «Черкаський край».

Щодо експертів, то найбільше їх у публікаціях, віднесених до рубрик моніторингу «інше» (екологія, соціальні питання, кримінал, тощо) – 82%, «політика» – 81%. Найменше – у матеріалах на медичну тематику – 33%. Найвищий відсоток героїнь порівняно з героями – у темі волонтерства, найнижчий – спорту (14%).
Найбільше експертів виявлено у публікаціях газети «Вечірні Черкаси», найменше – «Черкаський край», героїнь – у матеріалах газети «Вечірні Черкаси», найменше – у публікаціях газети «Акцент».

За означений період моніторингу у друкованих ЗМІ Черкащини не виявлено жодної публікації на гендерну тематику.

Щодо лексичної видимості жінок, то за означений період моніторингу у друкованих ЗМІ зафіксовано вдвічі менше фемінітивів, аніж слів на позначення посад, професії, діяльності жінок у чоловічому роді (маскулінітивів) – 35% проти 65%. Найбільший відсоток фемінітивів виявлена у газетах «7 днів Черкаси» та «Нова Доба» (по 43%), зовсім відсутні – в газеті «Черкаський край». Серед найбільш «кричущих» прикладів вживання маскулінітивів – «Соломія Бобровська, член команди».

Моніторинг інтернет-видань за цей же період виявив, що відсоток жінок як експерток і героїнь утричі нижчий ніж експертів і героїв (27% проти 73%).

Загалом, було досліджено 318 публікацій у 5 інтернет-виданнях: «ПроЧерк» (87 публікацій), «Провінція» (37), «Про Головне» (49), «Дзвін» (96), «Zmi.ck.ua» (49 публікацій). Кількість експерток у всіх публікаціях складає 21% від загального числа експерток та експертів, героїнь – 33%.

Найбільший відсоток експерток – у темі культури (81%). В матеріалах про спорт зафіксовано паритетне співвідношення експерток і експертів. Героїні матеріалів домінують, так само, у культурні тематиці (56%), а також розважальній (55%), найменше – у політичних новинах (18%). Зовсім жінок не представлено в матеріалах на воєнну тематику.

Найбільше героїнь виявлено у публікаціях видання «Дзвін» (49), найменше – «Zmi.ck.ua» (10), «Провінція» (11), «Про головне» (12).Найбільше героїв виявлено у публікаціях ЗМІ «Дзвін» (95), найменше – «Zmi.ck.ua» (23).

В матеріалах інтернет-видань зафіксовано 60% фемінітивів. Найчастіше їх використовували видання «Zmi.ck.ua» (71%), «ПроЧерк» (64%), «Двін» (59%). Серед особливо дивних випадків – вживання у назві посади або статусу водночас як фемінітивів, так імаскулінітивів: «Людмила Русаліна, меценатка, громадська діячка, головний спонсор заходу», або «викладач-методист, завідуюча цикловою комісією «Музичне мистецтво естради» Черкаського музичного училища ім. С.С. Гулака-Артемовського Лариса Красавіна».

За означений період моніторингу у інтернет-ЗМІ Черкащини не виявлено жодної тематичної публікації на гендерну тематику.

01.07.2019 13:50
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter