BBC Україна: В Умані місцеві та хасиди конфліктують на комерційному підгрунті

BBC Україна: В Умані місцеві та хасиди конфліктують на комерційному підгрунті  В Умані почалися конфлікти між місцевими жителями і хасидами, які розпочали своє щорічне паломництво до могили цадика Рабі Нахмана. Однак вони не мають етнічного чи релігійного характеру, а стосуються комерційних питань, розповідає BBC.

Жителі містечка, для яких приїзд паломників є основним джерелом сезонних заробітків, стверджують, що хасиди займаються нелегальною торгівлею і самотужки будують готелі.

Щоб стежити за порядком в районі паломництва, жителі Умані навіть організувалися в Раду громадських організацій міста, в той час як представники єврейської общини називають свій приїзд "святом для уманців".

Все заради доларів

Могила святого Цадика Нахмана, найбільша у світі синагога, найбільша в Україні їдальня на двадцять тисяч людей щороку приваблюють до Умані хасидів - представників ортодоксальної течії юдаїзму. Як очікують, цього року до своїх святинь приїде майже 30 тисяч хасидів із 40-а країн світу.
З понеділка, як передає ТСН, аеропорт "Бориспіль" у Києві працює у посиленому режимі, приймаючи чартерні рейси з паломниками мало не щопівгодини.
Разом із ними до України цього року прибувають поліцейські та медики з Ізраїлю:
"Цього року їдуть вісім лікарів із найкращих лікарень Ізраїлю, плюс 20 медбратів і 10 волонтерів, які працюють в Ізраїлі на швидкій допомозі. І ще - тонна ліків", - розповів керівник медичної програми рабин Гілель Коен.
Для жителів Умані паломники - як та манна небесна: заради доларів, які привозять прочани, місцеві готові жити в наметах, лише б поселити гостей у своїх квартирах, будинках чи гаражах.
Очікують, що до своїх святинь в Умані цього року приїдуть 30 тисяч паломників
"Весь народ чекає, бо це - нормальні гроші, хоч і сезонно. Ціни - від 80 до 200 доларів за ліжко. Планую взяти десять людей, будуть жити в хаті. Мені є де пожити. Але люди беруть і в гараж, у різні будівлі, які тільки є", - розповів Ігор Забудський з Умані, який навчається у Харкові і щороку у вересні приїздить додому, щоб допомогти матері з маленьким бізнесом - поселенням хасидів.

Кіоски й готелі з фанери

Кульмінація паломництва настане 16-18 вересня, коли приїжджі відзначатимуть свій 5773-ій Новий рік. Але перші паломники прибули до міста вже зараз. Не обійшлося й без перших конфліктів.
Сутички виникають, коли паломники намагаються заробити в Умані самотужки, продаючи одяг, книги, срібні прикраси і навіть будуючи готелі. Місцеві жителі переконані, що все це приїжджі роблять незаконно і не платять при цьому податків.
Уманці самі прибирають кіоски - схоже, ситуацію ніхто не контролює
Один з готелів вже добудовують на вулиці Пушкіна. Конструкція з фанери розрахована на 200 людей. Як стверджують сусіди, будівництво вже три місяці ведуть на межі ділянок, всупереч будівельним і пожежним нормам.
"Поруч, на Пушкіна, 30, купив хату хасид, з Ізраїлю, сам священик. Усіма незаконними способами почав добудовувати два поверхи", - розповів житель Умані Борис Чукаль, який боїться, що через будівництво його власну оселю заллє водою під час дощу.
Коментар у власника будівлі взяти не вдалося - на візит журналістів рабин Бергет Аврахам відреагував неприязно, і замість відповідей в людей полетіло каміння і дошки. Працівники міліції, що приїхали на виклик, власника готелю не знайшли, хоча наступного дня він вже був разом зі своїми робітниками.
Звинувачуючи правоохоронців та органи влади у неспроможності контролювати ситуацію, жителі Умані організувалися в Раду громадських організацій міста. Тепер самі вони видають попередження і розбирають нелегальні, як вони стверджують, торгові кіоски паломників.

"Свято для уманців"

Представники єврейської громади мають власне пояснення діям невдоволених місцевих жителів. За словами представника Міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана Шимона Баскілли, проти паломників виступають лише ті, хто не зміг знайти собі роботу на час приїзду хасидів:
"Вважаю, що Рош Ха-Шана – це свято для уманців. Бо тільки виходжу на вулицю, мене питають – коли хасиди приїдуть. За місяць в місті уже не можна знайти слюсаря та електрозварювальника, бо всі працюють".
"Кожен паломник залишає в Умані мінімум тисячу доларів!" - додає чоловік.
Минулого року своїми протестами хасидів зустрічали представники ВО "Свобода", які стверджували, що таким чином вони мали намір захистити українських громадян від свавілля, до якого нібито вдаються приїжджі.
Представники єврейської спільноти України відреагували на наміри націоналістів, звинувативши їх у нацизмі.
Умань хасиди вважають традиційно єврейським містом. За словами гендиректора єврейського комітету України Едуарда Долинського, єврейський святий, рабин Нахман, заповідав поховати себе в тому місті саме тому, що там поховані тисячі євреїв, загиблих в результаті погромів в 17 столітті. А пізніше, вже в столітті 20-му, під час Голокосту в Умані знову загинули тисячі євреїв.
Жителі Умані неохоче діляться із приїжджими нагодою заробити
Цадика Рахмана вважають засновником бреславського хасидизму. В Умані він поселився незадовго до смерті, де його й поховали. Поховання одразу стало місцем паломництва, особливо у дні єврейського Нового року - свята Рош Ха-Шана. В 1920-х роках традиція перервалася, але її відновили в 1980-х. З тих пір послідовники Нахмана щороку відвідують його могилу, аби разом помолитися.
В 1991 році місце поховання хасидського лідера за наказом тодішнього президента Леоніда Кравчука отримало офіційний статус історико-культурного центру бреславських хасидів, а представники спільноти викупили землю, на якій розташована могила.
13.09.2012 15:05
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter