У Легедзиному відсвяткували Купайла

Як інформує 04744.info, у Легедзиному відзначили Купайла.

Сотні людей з різних куточків України приїхали в суботу на Черкащину, аби відзначити справжнє купальське свято. Цьогорічною родзинкою став показ військового одягу українців від опришків і козаків до Майдану.

Чому Купайла без Івана?

Нерідко чую від знайомих (вчора від сусідів), мовляв, а чого Купайла зараз. Воно ж буцімто аж у ніч із 6-го на 7-ме липня. Мовляв, вигадують тепер різне…
Після прийняття Київською Руссю християнства багато обрядів та свят дохристиянської доби поєднались із християнськими. Нині в Україні ми спостерігаємо певну язичницьку версію християнства. Так народження Літнього Сонця Купайла поєднали з народженням Предтечі Христа Іваном, яке майже співпадало з днем літнього сонцестояння. Сонце в цей час приходитьдо зеніту – найвище піднімається над землею, дає найбільше тепла і світла, виявляє свою найвищу чудодійну силу для рослинного і тваринного світу та для людини. Також слід пам’ятати про зміщення календарного циклу на два тижні на початку 20-го століття.

Що саме святкують?

Народження нового Сонця, яке наші пращури наділяли божественністю. Вони вірили, що сонце протягом року народжуються чотири рази.
У літнє рівнодення у природі з’єднуються стихії (вогонь, вода), у людському житті – в це особливо вірили люди – серця. Саме тому Купайло - свято молоді, де дівчата і хлопці придивляються до однолітків та шукають майбутні пари на все життя.

Купайло в Легедзиному

Дійство особливе перш за все відсутністю сцени та режисури. Ідеологом та натхненником (пафосно, але факт, світ тримається на таких) став директор музею державного заповідника«Трипільська культура» Владислав Чабанюк. Підтримали його Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» (Київ), школа традиційного народного танцю, справжні сучасні козаки зі справжньою зброєю та гарматами та, звичайно, народні майстри. Місця було досить і професіоналам, і аматорам - у Легедзиному не страждають бюрократизмом, папірців та дипломів у «народних» не вимагають.

Як усе було?

Почалося із реєстрації. Називаєш прізвище, ім’я, якщо маєш чим допомогти музею, то дякують, ні – то ще й тебе пригостять пиріжком із ягодами.
У Легедзиному відсвяткували Купайла


Тоді виставка майстрів. О, тут і гончарські вироби, і численні прикраси із намистинок, бісеру, тканини, полімерної глини, рушники і сорочки тонкого шиття, різьблені на дереві картини, свічки ручної роботи, солом’яні капелюшки та прикраси і навіть східні солодощі. І все це просто неба, на траві.
У Легедзиному відсвяткували Купайла

Тим часом у холодку під деревами дівчати плетуть віночки, майстри рукотворів вчать дітлашню мотати ляльок-мотанок та влаштовувати їм кубельця із сіна. В іншому кінці майданчика інші дітлахи і дорослі виліплюють свистульки із глини. Грають музики, усіх охочих навчають автентичним танцям.
У Легедзиному відсвяткували Купайла

Згодом посеред майданчика жінок запинають хустками дивовижно та навіть кумедно, як на сьогодні. А це ж саме так робили сто, двісті, а може й тисячу років тому.

Кульмінацією денної програми став показ моделей повстанського одягу українців різних часів та регіонів, від опришків і козаків-запоріжців до вояків ОУН-УПА та майданівців. До речі, одяг останніх був справжнім, представляли його учасники Революції Гідності.

Вшанування героїв

Хвилиною мовчання та залпами із козацьких гармат вшанували учасники дійства усіх, хто поліг за Україну біля пам’ятника повстанцям. До підніжжя обеліску поклали землю з вулиці Небесної Сотні.
У Легедзиному відсвяткували Купайла


Вечірнє дійство

Справжнє волелюдне свято розгорнулось у сутінках на березі ставу. Тут горіло кількаметрове багаття, поруч відомий казкар Сашко Лірник розповідав свої уже книжкові оповідки, в іншому гурті дівчата в старовинних костюмах співали не менш старовинні пісні, на віддалі великий гурт людей спостерігав за тим, як б‘ють хлопці один одного із зав’язаними очима мішками із соломою. В іншому боці півострова (саме так виглядає берег) тим часом доварювали кілька казанів кулішу з м’ясом та грибами, про смак якого свідчила довжелезна черга охочих покуштувати вариво.

Наостанок дівчата пускали вінки на став, який по всьому плесу освітлювався численними багаттями. Хтось ворожив, хтось вболівав, аби вінок виловив симпатичний молодик, інші – просто насолоджувались атмосферою свята.

Слід підкреслити, що легедзинські Купала та Толока традиційно території без алкоголю.

Ніч

Пошук квіту папороті – річ надто інтимна. Одважуються на це одиниці. Як це відбувається, не знає достеменно ніхто. Підглядати ж небезпечно. Тому про це розповідати не буду, хоч може й бачила, і сама знайшла…

Більшість же із тих, хто лишився на ніч, стали глядачами кінопоказу під зорями. Екран влаштували на одну зі стін будівлі. За глядацьку залу слугував майданчик із ліжниками, соломою та сіном. Більш просунуті любителі кіно привозять із собою спальники та намети…

Софія Кримовська
24.06.2014 08:20
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter