Розслідування вільних демократів: Як на базі відпочинку черкаських вчителів стали відпочивати всі, крім педагогів

Вільні демократи провели розслідування – хто і як сприяв тому, щоб база відпочинку черкаських вчителів «Дніпро» стала місцем відпочинку кого завгодно, тільки не педагогів.

База вчителів «Дніпро» була створена у 1969 році. В будиночках, які розташовувалися на березі річки Дніпро за комплексом «Селена», мали б відпочивати черкаські вчителі. Проте з 90-х років і до цього часу будиночками володіє невідомий дачний кооператив, а на колишній базі відпочинку вчителів відпочивають люди, які не зовсім є педагогами.
Як так сталося? Хто цьому сприяв? Чому ласий шматок берегової зони фактично опинився у приватних руках? Яку роль у цій історії зіграв тодішній начальник управління освіти Анатолій Депутат. Як реагувала прокуратура?
Вільні демократи вирішили розібратися – як частина бази вчителів, де раніше відпочивали черкаські педагоги, опинилася у приватних руках.
Трохи історії. Сама база була заснована понад 40 років тому, методом «народного будівництва» на березі Дніпра звели 54 дерев’яні будиночки, де в літній період могли оздоровитися черкаські педагоги. Фактично кожен навчальний заклад міста мав по кілька будиночків, утримував їх, ремонтував.
Нині з 54 будиночків освітяни Черкас можуть відпочити лише у двох!!!
Розслідування вільних демократів: Як на базі відпочинку черкаських вчителів стали відпочивати всі, крім педагогів

Ми побували на базі, яку з «натяжкою» можна назвати «вчительською». Серед «мешканців», з якими довелося поспілкуватися, були і колишні працівники Академії пожежної безпеки, екс-працівники міськвиконкому, колишні робітники правоохоронних органів. Поміж дерев’яних будиночків збудовані двоповерхові котеджі, деякі з них навіть огороджені парканами.
«Точкою відліку» втрати вчительської бази юристи називають 2003 рік. На території бази створюється дачний кооператив «Дніпро». До його складу входять «місцеві жителі», які є не зовсім педагогами. Міським управлінням освіти на той час керує депутат міської ради, колишній директор ЗОШ № 12, Анатолій Депутат.
– Усе почалося у 2003 році, коли між дачним кооперативом «Дніпро» і тодішнім начальником управління освіти міськвиконкому Анатолієм Депутатом був укладений договір про спільну діяльність. Як встановлено судом, хоча цей договір і не передбачав переходу права власності на будиночки, але став початком відчуження цих будиночків від нашої міської власності, – розповіла завідувач сектору юридичної роботи департаменту освіти Олена Хотіна.
Як вдалося з’ясувати, Анатолій Депутат, без погодження із міською радою, яка має виключне право управляти майном громади, укладає з дачним кооперативом «Дніпро» угоду про спільну діяльність щодо утримання будиночків. Самі ж будиночки перебувають на балансі управління освіти. Також угодою передбачалося, що «будиночки, які не придатні для користування, списати з балансу шкіл за залишковою вартістю та передати членам кооперативу». Термін дії договору – до 2020 року – може бути припинений лише за згодою сторін або за рішенням суду.
Після цього у 2005 році з подачі дачного кооперативу «Дніпро» виконавчий комітет Свідівоцької сільської ради, на землях якої розташована база, ухвалює рішення про оформлення права власності на ці будиночки. Право власності переходить на громадське об’єднання «Дніпро». Згодом це рішення було визнане незаконним різними судовими інстанціями….
Як запевняють юристи, саме ця угода стала стартом для дерибану вчительської бази. Як результат – у 2013 році з 54 будиночків черкаські вчителі могли відпочивати лише у двох!
Аналізуючи цю угоду, юристи визначають, що Анатолій Депутат, як начальник управління освіти міськвиконкому, перевищив повноваження. А саме: передавати, здавати, списувати майно громади може лише виключно міська рада, а не начальник окремого структурного підрозділу міськвиконкому.

Ось як коментують цю ситуацію самі освітяни:

Ганна Федорченко, голова міської організації профспілки працівників освіти та науки:
- З 54 будиночків лише у двох нині мають можливість відпочивати черкаські вчителі зі своїми сім’ями. За останній рік 104 особи оздоровилися у них. А якби у нас були от 54 будиночки, скількох освітян нам би вдалося оздоровити? Вважаю, що на сьогодні просто не допустима ситуація, коли там побудовані двох-трьохповерхові будинки на фундаментах, з якимсь підведенням води. Мені незрозуміла така ситуація. Тому наша вимога: поверніть вчительську базу справді педагогам.

Олена Хотіна, завідувач юридичного сектору департаменту освіти:
- Відповідні рішення про передачу будиночків, підписання угоди з кооперативом приймалися без участі Черкаської міської ради. Більшість рішень були скасовані судовими інстанціями. Нині завершуються судові справи по майну бази вчителів. Судові процеси було розпочаті у 2007 році і тривають вже 6 років.

Юрій Лункін, директор ЗОШ № 19:
- Парадоксальна ситуація відбувається. Маючи сьогодні на балансі 54 будиночки на базі вчителів (на кожній школі рахується 4-5, а то і 6 будиночків), по суті колективи шкіл позбавлені будь-якої можливості перебувати у них. На балансі ЗОШ № 19 перебуває чотири будиночки, потрапити на територію бази ми не можемо, бо там є шлагбаум, ходять люди, називаються власниками. На територію нас можуть пускати лише до тих двох будиночків, які залишилися. Отже, парадокс цієї ситуації у тому, що вчителі залишилися без бази, на якій могли б оздоровлюватися у літній період.
04.07.2013 10:25
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter