Данилевский: Про причини виникнення заборгованості по зарплаті перед вчителями на Черкащині

Данилевский: Про причини виникнення заборгованості по зарплаті перед вчителями на Черкащині Як інформують у Черкаській ОДА, фахівці Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації провели аналіз виникнення незабезпеченості видатками заробітної плати педагогічних працівників по освітній субвенції. Про його результати повідомив на колегії ОДА директор обласного Департаменту Валерій Данилевський:

– Аналіз свідчить, що дефіцит освітньої субвенції переважно виникає в бюджетах районів та об’єднаних територіальних громад у зв’язку зі значною кількістю малокомплектних шкіл, неефективною та неоптимальною мережею загальноосвітніх навчальних закладів, в яких багато класів із низькою фактичною наповнюваністю та високою вартістю навчання одного учня.

Зауважу, з 1 січня минулого року розподіл освітньої субвенції між місцевими бюджетами здійснюється на основі нової формули, що враховує кількість учнів та особливості території, зокрема відсоток сільського населення та щільність учнів на км². На їх основі для кожної громади визначили розрахункову наповнюваність класів.

Від того, які вживають на місцях заходи з реорганізації мережі, залежить рівень фінансової спроможності освітньої галузі регіону.

Валерій Данилевський зазначив, що нині в 575 закладах загальної середньої освіти навчається 114,8 тис. учнів. Протягом останніх трьох років кількість шкіл зменшилася на 45 закладів – в цілому за рахунок створення опорних шкіл, а контингент учнів зріс на 4,6 тис. учнів. Функціонує 17 опорних шкіл та 39 філій.

Основним показником, який впливає на обсяг освітньої субвенції, є наповнюваність класів. Чим нижча наповнюваність класів, тим меншою є розрахункова кількість педагогічних ставок вчителів, що враховується при розрахунку обсягу освітньої субвенції.

Так, за 2018-2019 навчальний рік середня наповнюваність класів в області становить 17 учнів.

До виникнення незабезпеченості з оплати праці педагогічних працівників призводить наявність у регіонах малочисельних, малокомплектних шкіл, витрати на утримання яких, значно перевищуються середній обласний показник.

На кінець 2018-2019 навчального року діє 187 малокомплектних шкіл, що становить 34 %.

Середня вартість утримання 1 учня за 2018 рік по області становила 31,5 тис грн. Водночас є окремі ЗЗСО, вартість утримання 1 учня в яких значно перевищує середній обласний показник.

Іншим індикатором, який характеризує стан мережі ЗЗСО є показник кількості учнів на 1 педагогічного працівника. У середньому він становить 7 учнів (по Україні − 9,1 учня).

Між тим, протягом 2016-2018 років проведено певні заходи щодо удосконалення мережі ЗЗСО. Однак вона є недостатньою, що окрім іншого, призводить до виникнення дефіциту коштів на оплату праці.

Крім того, ще на етапі формування окремих місцевих бюджетів не дотримано вимоги норм Бюджетного кодексу щодо забезпечення у першочерговому порядку потреби в коштах на виплату заробітної плати працівників освіти.

Валерій Вікторович навів приклади виникнення дефіциту коштів у кількох районах області, зокрема на Жашківщині, Тальнівщині, Катеринопільщині, Каневі.

– Проведений аналіз свідчить, що органи виконавчої влади та місцевого самоврядування не достатньо виконують вимоги бюджетного законодавства, – зауважив керівник Департаменту. – У зв’язку з цим, на місцях необхідно невідкладно вирішити питання безумовного виконання статей Бюджетного кодексу щодо утримання керівниками закладів освіти чисельності працівників та здійснення фактичних видатків на оплату праці, включно з видатками на премії, надбавки та інші заохочення, лише в межах затвердженого фонду на оплату праці. Також удосконалювати мережу закладів освіти та підвищувати наповнюваність класів. Продовжити процес створення опорних шкіл. Спрямовувати власний ресурс на покриття незабезпеченості з оплати праці педагогічних працівників із метою недопущення виникнення кредиторської заборгованості з виплати педагогічним працівникам заробітної плати, відпускних та матеріальної допомоги на оздоровлення.
21.06.2019 09:25
Якщо знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter